Zprávy / Ceny/Awards

Best in Design oznámil porotce

Best in Design oznámil porotce

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 14.01.2024

Mezinárodní designová soutěž Best in Design probíhající v rámci festivalu Zlin Design Week odtajnila většinu jmen z řad poroty pro letošní ročník.

Setkávání, sdílení, podpora nových talentů a vzájemné inspirování v různých oblastech designu. To je konceptem soutěže Best in Design. Tomu, že se nejedná pouze o nerealistické vize, nasvědčuje fakt, že i letos dostali minulí výherci možnost vybírat absolutního vítěze a finalisty se světovými špičkami ve svém oboru. Soutěž je určena studentům, designérům a všem novým talentům do 30 let. Přihlásit se mohou do čtyř soutěžních kategorií: Product & Industrial Design, Fashion Design, Communication Design a Service Design. Zároveň v rámci podpory sdílení a vzájemného inspirování designérů organizátoři připravují nový program pro porotce a finalisty, který vznikl jako reakce na zpětnou vazbu minulého ročníku soutěže.

V kategorii Product & Industrial Design zasedne do poroty Büro Famos, což je partnerský projekt designérů Hanny Litwin a Romina Heideho. Před deseti lety rozhodli spojit svou tvorbu a založili vlastní designové studio v Berlíně v Německu. Vytvořili produkty pro renomované evropské značky jako Normann Copenhagen, TON, Bolia, MINI, LaCividina a také vyučovali na několika designových školách. Jejich návrhy byly mimo jiné oceněny cenou Red Dot Award 2020 za LOGS – ramínko od TON. Z řad minulých výherců doplní porotu Polka Zuzanna Wójcik, která si odnesla i hlavní titul Best in Design 2023 s dílem Touch the Textile.

Kategorii Fashion Design budou hodnotit Nizozemec Branko Popovic a Marija Petraityte z Litvy. Popovic je ředitel nadace FASHIONCLASH a vývojář projektů v oblasti módního designu a scénického umění. Petraityte ovládla minulý rok tuto kategorii jako soutěžící s kolekcí Distance From a Point. Své práce vystavovala v Nizozemsku, Polsku, Číně, Velké Británii, České republice, Estonsku a Litvě.

Porotcem kategorie Communication Design bude tento rok z řad vítězů Slovák Adrián Gubrica, kreativní UI/UX designér a vývojář. Dále budou soutěžící hodnotit UPUPÆPOP (Eva Horská & Jakub Horský), kteří nyní působí jako odborní pedagogové na Katedře výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Třetím porotcem této kategorie bude Pavol Kyselica, kreativní ředitel designového studia Echt. Porotu dále doplní Matěj Malecha, hlavní tvůrce workshopové aktivity Kompas udržitelného podnikání, se kterou v soutěži Best in Design 2023 získal 1. místo v kategorii Service Design. V porotě bude hodnotit tuto kategorii po boku sociální designérky Janky Csernák, která získala za několik projektů ceny Hungarian Design Award a Fondation Jacques Rougerie.

Aby soutěž poukázala i na velkou důležitost a sílu médií, které v životě designéra hrají významnou roli, vyhlašují organizátoři i vítěze extra kategorie Media Award, kde v porotě zasedají významné novinářky a šéfredaktorky předních magazínů. Letos v mediální kategorii usednou Lenka Šubrtová, šéfredaktorka časopisu Dolce Vita, Eva Slunečková, šéfredaktorka časopisu ELLE Decoration a Veronika Pařízková, která je šéfredaktorkou online magazínu Czechdesign. Výsledky soutěže budou pak vyhlášeny v sobotu 11. května v rámci festivalu Zlin Design Week, který je pořádaný pod záštitou Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.

Info

Best in Design
web cen

foto © se svolením festivalu Zlin Design Week

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce 06.03.2024

Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace