Zprávy / Ceny/Awards

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

Břitva 2021 ocenila Sněť i Vole

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 08.06.2022

České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2021. Tyto výsledky určilo 43 hlasujících z přibližně 30 magazínů, fanzinů, webzinů či pořadů.

Hlavním vítězem 21. ročníku ankety se stává chorobně znějící death metal souboru Sněť na albu Mokvání v okovech. Tomu sekundují totožným vokalistou disponující a punkově zběsilí Vole, kteří tak obhajují druhou pozici z předchozího roku. Následuje zkušenými členy tvořená a albově debutující potemnělá formace Bohemyst, souběžně označená objevem roku, a dále potom tvrdě crossoverová stálice Dark Gamballe. Právě tyto soubory se zároveň stávají premianty dílčích žánrových kategorií. Charakteristickým rysem minulého roku byla novými nahrávkami starých skladeb tvořená retroalba legendárních těles, z nichž Krabathor dopadl v Břitvě o něco lépe než Vitacit. Mezi další aktuální vítěze patří minialbum stále se lepšící kapely Exorcizphobia a působivě černobílý videoklip skupiny Elbe.

Kategorii knižních publikací ovládla tříkilová velkobichle Gramofonka, shrnující sedmdesát let tuzemské výroby nejen vinylových desek, jde však o knihu spíše technického ražení a bez přímé vazby na českou rockovou scénu. Díky tomu budiž oceněn rovněž titul Dělej něco!, pro změnu podrobně mapující dějiny tuzemských fanzinů. Prvenství mezi médii obhajuje „hudební magazín z podsvětí“ Telepatie, který doplňuje personálně propojená webová stálice Fobia, jakož i pořad Modeláři na Radiu Wave. Za ním umístěná Sklizeň se současně stává potěšením roku, přičemž vzorový přístup a záběr jednoho z protagonistů tohoto pořadu skrze Magick Disk Musick historicky podruhé vítězí v soukolí firem. Zklamáním roku se znovu stává pandemie koronaviru omezující koncerty a festivaly, jež ale přesto proběhly alespoň v té míře, aby mezi nimi vůbec poprvé zvítězil MetalGate Czech Death Fest v Červeném Kostelci.

Galerii legend, kterou dosud tvořilo 33 historicky významných souborů, nově doplňuje bigbítová a artrocková legenda Flamengo, jejíž jediné, již půlstoletí staré, ale naprosto fenomenální album Kuře v hodinkách bývá považováno za nejlepší české rockové album všech dob. Dalším čerstvě příchozím se stává heavy a speedmetalová legenda Kreyson, která v čele s Láďou Křížkem na začátku 90. let završila tuzemsky prvotní a nejslavnější éru melodického metalu. Do třetice vstupuje psychedelicky hardcorová legenda Michael’s Uncle, koncem 80. let pod původním názvem Majklův strýček specifickým způsobem ovlivňující počátky domácího hardcoru.

Album roku:
1. Sněť – Mokvání v okovech
2. Vole – Tohle není prdel
3. Bohemyst – Čerň a Smrt

Album roku – rock & crossover: Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
Album roku – metal: Bohemyst – Čerň a Smrt
Album roku - death & grind: Sněť – Mokvání v okovech
Album roku – punk & hardcore: Vole – Tohle není prdel

Objev roku: Bohemyst
Neřadové album roku: Krabat(h)or – Demonizer / Mortal Memories II
Minialbum & split & singl roku: Exorcizphobia – Friend Of Lunacy
Videoklip roku: Elbe – Jizvy (Stanislav Jelínek)
Kniha roku: Gramofonka – Z Loděnice do velkého světa, Miroslav Michela, Jan Lomíček, Karel Šima – Dělej něco! – České a slovenské fanziny a budování alternativních scén
Festival roku: MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)
Médium roku – tiskoviny: 1. Telepatie, 2. Pařát, 3. Parambucha
Médium roku – weby: Fobia
Médium roku – stanice & pořady: Modeláři (Radio Wave)
Firma roku: 1. Magick Disk Musick, 2. Pařát Productions, 3. Papagájův hlasatel Records
Potěšení roku: vznik videopořadu Sklizeň
Zklamání roku: pandemie koronaviru omezující či rušící koncerty a festivaly

Galerie legend:
bigbítová a artrocková legenda Flamengo
heavy-speedmetalová legenda Kreyson
psychedelicky hardcorová legenda Michael’s Uncle

Info

Ceny Břitva
web ankety

foto © se svolením Břitvy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce 06.03.2024

Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace