Zprávy / Ceny/Awards

Vinyla hledá talenty

Vinyla hledá talenty

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 23.11.2023

Dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla. Už počtvrté se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku mohou ucházet hudební publicisté*ky. Společně s Bastl Instruments pak Vinyla potřetí vyhlašuje také open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu talentů elektronické hudební scény. Nově se mění věková kritéria obou výzev. Své tracky mohou posílat tvůrci bez ohledu na věk, naopak věková hranice publicistické výzvy byla stanovena na 27 let. Uzávěrka obou výzev je 31. ledna 2024. Slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění Vinyly proběhne 6. března v pražském Lucerna Music Baru.

Ocenění pro hudební novináře*ky doplňuje stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku. Cílem je podpořit hudební publicistiku. Přihlášené práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem „Kulturní žurnalistika má stále těžší pozici, z mediálního prostoru se důsledkem neustále se zužujícího prostoru ve velkých médiích vytrácí. Tím více chceme mladé autory*ky motivovat a veřejnosti ukázat, koho se vyplatí sledovat. Jako nejlepší porota hodnotí práce zohledňující širší společenský kontext. Porota se po diskuzi rozhodla vrátit k věkové hranici 27 let,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř. Loni si Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku odnesli hned dva autoři, Jiří Slabihoudek a David Laufer.

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments a cílí na (začínající) producenty*ky. Zde porota naopak limitující věkovou hranici zrušila. „Věk v hudebním světě hraje stále menší roli a se zásadními inovativními nahrávkami i díky novým technologiím přichází noví tvůrci všech věkových kategorií. Chceme touto výzvou primárně pomoct na scénu všem novým, neokoukaným tvářím,“ upřesňuje Viktor Piorecký ze společnosti Bastl Instruments. Přihlášení je možné formou nahrávky / tracku v maximální délce 10 minut. Nejzajímavější nahrávku následně vybere pětičlenná odborná komise. Každoročním cílem tohoto projektu je vyprodukovat dvě původní nahrávky, kterým Vinyla a Bastl Instruments zajistí další propagaci a podporu v rámci svých akcí nebo prostřednictvím akcí partnerských organizací. Loni porota jako laureáty vybrala duo Mezi patry klid. Pod hlavičkou Vinyly vyšla kompilace Shortlist Bastl Electronic Tracks 2022 složená z tracků finalistů.


Nominace na hudební ceny Vinyla budou ohlášeny počátkem roku 2024. Aktuálně stále ještě probíhá Průběžný festival Vinyla, který letos zase o něco více vyrazil do regionů. Důležitou událostí Vinyly je už v neděli 26. listopadu workshop Kulturní publicistika napříč obory. Tři výrazné osobnosti ze tří různých oborů – Eva Klíčová (literatura) & Noemi Purkrábková (výtvarné umění) a Karel Veselý (hudba) zájemcům zprostředkují pohled na fungování tuzemské kulturní publicistiky. Workshop je zdarma a volná místa stále ještě jsou, přihlášky lze posílat na e-mail tomas@vinyla.cz.

více o festivalu zde

Info

Vinyla
web cen

foto © Libor Galia

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Nominacím Českého lva vládnou Arvéd a Il Boemo

redakce 17.01.2023

Šanci získat lví sošku za nejlepší celovečerní hraný film roku 2022 mají filmy Arvéd, BANGER., Il Boemo, Oběť a Světlonoc.

Vinyla za rok 2022 má své nominace

redakce 03.01.2023

Na desku roku ve Vinyle aspirují Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner. Kdo v dalších kategoriích?

Vinyla hledá talenty, publicistické i hudební

redakce 16.11.2022

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace