Zprávy / Ceny/Awards

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

Vítězové hudebních cen Vinyla 2023

redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 06.03.2024

Vítězové XIII. ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera ve středu 6. března v pražském Lucerna Music Baru. Za Desku roku kritici zvolili album Výklopný světlomety, na němž Toyota Vangelis osobitě zasazuje hyperpop do kontextu české alternativní hudby. Objevem roku je producentka a vokalistka Klara Wodehn. Počinem roku je iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku si odnesli hned dva autoři, Julie Pátá a Timon Láska. V rámci letos potřetí vyhlášené výzvy Bastl Electronic Track pro začínající producenty a producentky porota vybrala skladbu Drill od Fæ Bestia.


„Tvorba hudebníků oceněných v kategorii Deska a Objev je odlišná ve svém projevu. Toyota Vangelis žhne fosforeskujícím světem plným zvukových experimentů, Klara Wodehn má blíž k intimnímu projevu a pokojíčkové psychedelii. Společným jmenovatelem obou je i v Česku aktuálně silně rezonující hyperpop, který osobitě překračují k jiným žánrům,“ říká jeden z koordinátorů cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

Různé přístupy k tvorbě porota hodnotila rovněž v rámci čtvrtého ročníku Ceny Jany „Apačky” Grygarové, na který se přihlásilo celkem 6 autorů a autorek. „Navzdory době, kdy kulturní rubriky i média bojují o přežití, na sebe výrazně svou zcela vlastní strategií fungování ve složitém a prekarizovaném terénu upozornili Julie Pátá a Timon Láska. Porota mimo jiné ocenila také jejich přesah do mnoha publicistických žánrů. Oba autoři jsou příkladem inspirativní mladé kulturní novinařiny, která je velkým příslibem do budoucna,” vysvětluje za organizátory Tomáš Grombíř s tím, že příhodně k situaci dnes mizející kulturní publicistiky porota jako vítěze kategorie Počin vybrala iniciativu Nadšením nájem nezaplatíš, která téma aktivně komunikuje ve veřejném prostoru a apeluje i na politiky, aby nejen mediální ale celý umělecký sektor zprofesionalizovali zavedením statusu umělce.

Ve výzvě Bastl Electronic Track porota z celkového počtu 42 přihlášených skladeb ocenila track Drill od Josefíny Trantinové alias Fæ Bestia, jež v open callu není žádným nováčkem. „Fæ Bestia zaujala porotu už od prvních ročníků a meziročně vždy dokázala svůj zvuk zvuk technicky i kompozičně posunout. Fæ Bestia je velkým příslibem tuzemské elektronické scény,” doplňuje Tomáš Grombíř.

Během slavnostního večera vystoupili hned čtyři nominovaní: Klara Wodehn, Anna Vaverková, Petra Hermanova a Toyota Vangelis. Všichni obdrželi tradiční vizuál limitované stokusové série LP, která obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako základní ocenění pro vítěze všech kategorií. Letos jej připravila výtvarnice a hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift. Celým programem jako moderátorka provedla Linda Bartošová. Ocenění obdrželi věcné ceny od partnerů Bastl Instruments a GoOut. „Tímto okamžikem Vinyla nekončí. Na domácí hudební scéně už několik let působíme celoročně, během roku opět chystáme sérii koncertů, přednášek či vzdělávacích workshopů na řadě míst po celé ČR,“ připomíná za organizátory Vinyly Uretšlégr.

Info

Bližší informace o hudebních cenách Vinyla včetně podrobných informací k oběma výzvám naleznete na www.vinyla.cz

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Břitva 2023 ve znamení Forgotten Silence, Březiny či odchodu Černých

redakce 08.06.2024

Mezi videoklipy stejně jako loni vítězí Insania, nově s gangsterskou přestřelkou Jedeme peklo.

Ceny Anděl 2023: Album roku mají November 2nd, zabodovala i Anna Vaverková nebo Pam Rabbit

redakce 31.03.2024

Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.

Český lev 2024 zná nominace

redakce 16.01.2024

Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.

Best in Design oznámil porotce

redakce 14.01.2024

Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.

Vinyla 2023: nominace

redakce 04.01.2024

Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.

Vinyla hledá talenty

redakce 23.11.2023

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.

Břitva 2022 cení Insanii, Heiden, Trny & žiletky, Banána nebo Papagáje

redakce 07.06.2023

Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden.

Bastl Electronic Track. Ceny Vinyla vydávají kompilaci

redakce 19.04.2023

Nikdo z poroty asi nečekal, že ta nejchytlavější věc v celém Bastl Electronic Tracku soutěži bude postavená na samplu Leoše Janáčka.

Ceny Vinyla 2022 znají vítěze

redakce 22.02.2023

Cenu si odnesl Tomáš Niesner, Mat213 a festival Pop Messe. Uspěli i mladí producenti Mezi patry klid a publicisté David Laufer a Jiří Slabihoudek.

Na Vinyle zahraje čtveřice nominovaných

redakce 08.02.2023

Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních devětatřicet.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace