Články / Recenze

Od smutného chlapce ruce pryč (Stein27)

Od smutného chlapce ruce pryč (Stein27)

Tereza Bartusková | Články / Recenze | 10.12.2023

Stein27 přichází po třech letech s albem, jehož propagaci odstartovala virální skladba Habibi už na konci minulého roku. Její raketový nástup v hudebních žebříčcích zvýšil očekávání nahrávky President of Sexico, protože Habibi rovná se chytlavost, energie, tanec. To ale není Steinův styl, devět tracků nepotvrzuje image rapera s melancholickými tracky.

Většina aktuálního materiálu je postavená na diskotékovém rytmu, což může občas působit monotónně (STFU, Do nebe). Fungují hostovačky. Stein a Calin je osvědčené, populární duo, kterému to spolu hudebně ladí – song IDGAF pracuje s macho tematikou, hlavnímu „hrdinovi“ je jedno, co bude zítra, natož co kolik bude stát, sedí k tomu jednoduchý beat a libozvučný refrén. Samota s hostujícím Sofianem Medjmedjem se od dalších skladeb liší, má sice taneční potenciál, ale taky zádumčivý text o rozpadajícím se vztahu („Dávno už to není, jak dřív/ I přesto, že mě líbáš jsem tak lonely, my baby“).

Hlavními tématy jsou ženy a bratrství. „Bratr“ označuje pouto mezi přáteli, kteří si vždycky hlídají záda a jsou pro sebe na prvním místě, a to hlavně před ženami, které v bratrstvech nikdy nefigurují. Track DTB for Life, který začíná samplem Bruna Marse (Locked Out of Heaven) a který se okamžitě stal hitem, popisuje další milostné zklamání („Když jsem to zkusil, poslaly mě pokaždý na dno./ Jeho manipulativní harpie, co ráda hraje divadlo/ bratři jsou tu vždy s tebou…“). Vztahy jsou pojaty jednou povrchněji („Kapitán Hook zvedá tvojí sukni/ ukaž mi ten cake…,“ STFU), jindy jdou více do hloubky, když za maskou zrazeného kluka vidíme bolest („Když prší, nejdou vidět slzy/ bratři mi podávají deštník…,“ Mosudo).

Steinovým cílem není analyzovat problémy osobní nebo generační, ale texty nějak organicky doplnit písničkový a beatový potenciál skladeb v klasické produkci Rychlých kluků, tudíž D. Kopa. Hejskovsky nazvané album President of Sexico představuje Steinovo divočejší alter ego a staví ho do role šéfa, lamače dívčích srdcí, který ženy vnímá poněkud jednorozměrně. Skoro se zdá, že jim oplácí všechna ta zklamání, kterých se mu za ta léta dostalo. A kde selhávají ženy, nastupují bratrstva.

Info

Stein27 - President of Sexico (Rychlí kluci, 2023)
Spotify

živě:
16. 12. 2023 Katakomby, Košice

foto © se svolením Stein27

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Silné texty a melodický chaos (Labasheeda)

Markéta Kovaříková 21.12.2023

Stejně jako láska, která je ústředním motivem některých písní, může i album působit chaoticky, občas depresivně, dokáže vyvolat smutek, ale zároveň zalít pocitem štěstí.

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Barbora Klempířová 19.12.2023

Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace