Články / Seriály

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Kadlíčková | Články / Seriály | 18.06.2020

Už sedm let uplynulo od doby, kdy multimediální umělec Woodkid vydal debut The Golden Age a track Iron jej, i díky použití v traileru ke gamese Assassin’s Creed 2, vyšvihl do centra pozornosti. Záhy se mu otevřela cesta na velké hudební festivaly a jeho působivé vystoupení na Colours of Ostrava 2013 si vybavuji jako jeden z těch výjimečných festivalových večerů, které se nesmazatelně vryjí do paměti. Woodkid dokázal na prvním albu i v obřím davu posluchačů probudit touhu po silných příbězích, hrdinství a lásce ovinuté černobílým sentimentem. Časem zmizel z povrchu internetu, aby letos začal novou a v lecčems odlišnou éru tvorby.

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech. V tvorbě tohoto francouzského umělce se vždy neoddělitelně propojuje a navzájem ovlivňuje hudba a její vizuální zpracování. Jakým směrem se aktuálně vydal, poodkrývá v lyric videu k písni Pale Yellow, kde se zjevuje jeho digitálně vytvořené kyborg-alter ego. K barevné, neosobní virtuální realitě vytváří protiklad jeho procítěný zpěv a intimní verše a je patrné, že deska ponese výrazně temnější tón a velmi osobní výpověď. Pro debut byla typická obsese epickými symfonickými doprovody, kvůli kterým si Woodkida zamilovalo mnoho fanoušků. Instrumentační kouzlo, které se může časem vyčerpat, dostává slovo i na novém singlu. Tentokrát jsou ale smyčcové linky součástí mohutných industriálních ploch kontrastujících s typicky nakřáplým vibratem hlavního vokálu.

Promo připravovaného alba klade větší důraz na novou tajnou symboliku. Kryptický styl propagace nahrávek nabírá v posledních letech na popularitě (skalní příznivci Twenty One Pilots či Bring Me the Horizon už by mohli pracovat pro tajné služby), a tak bude zajímavé sledovat, jak se fanoušci s odhalováním skrytého narativu alba poperou. Jako výchozí vodítko snad může posloužit web těžařské společnosti Adaptive Minerals.

Info

Woodkid (fr)
web umělce

živě: Colours Selection:
Woodkid (fr)
27. 11. 2020 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Badfocus

redakce 30.09.2020

Za projektem Badfocus stojí teprve devatenáctiletý pražský producent, skladatel a multiinstrumentalista Prokop Korb, který je mimojiné členem kapely Teepee.

Tak daleko, tak blízko: Šárka Zahálková

redakce 27.09.2020

Šárka připravuje v Pardubicích tamní edici Dne architektury a doporučuje, kam ve městě zajít i mimo festivalové dění.

Track týdne: Jamila Woods – Sula (Hardcover)

Lucie Tlustošová 24.09.2020

Písničkářka, básnířka a aktivistka Jamila Woods navazuje touto inspirací afroamerickou umělkyní na kritiky pozitivně přijatou loňskou desku Legacy! Legacy!

Track týdne: Of Feather and Bone – Entropic Self Immolation

Dantez 17.09.2020

Přiznané kopírky klasik Death nebo Cannibal Corpse jsou všude a najít kapelu s rozpoznatelnými kořeny i špetkou invence je často komplikované. Ale něco tu je.

Track týdne: Die Alten Maschinen - MIB

Richard Kutěj 10.09.2020

Česko-kanadský projekt Die Alten Maschinen o sobě dává vědět prvním letošním trackem aneb na vlnách elektronického rockʼnʼrollu.

Moon Crew #29: Richard Kutěj

redakce 07.09.2020

Richard Kutěj sleduje vývoj Úplňku přímo od jeho zrození, píše primárně o elektronické hudbě a domácí scéně. Je elektronika současný punk?

Track týdne: Kai Whiston – Dear / Boyei

Dominik Polívka 03.09.2020

Jestli má z dnešních klubových dekonstrukcí vzejít někdo opravdu zajímavý... Anebo taky ne.

Vstupní prohlídka: Annabelle

redakce 02.09.2020

Pražská zpěvačka a rapperka Annabelle studovala hudbu v Londýně, pravidelně koncertovala v tamních klubech a poté se vrátila do domovského města.

Track týdne: Tame Impala - Is It True (Four Tet Remix)

Ondřej Rudel 27.08.2020

Co se stane, když se spojí psychedelický pop Kevina Parkera a ambientní tóny Kierana Hebdena alias Four Tet? Vznikne něco nadpozemského.

Track týdne: Urbanfailure - Incompatibl3

Jakub Koumar 20.08.2020

Jako temný kyberpunkový surrealismus představuje dystopické vize utopené v zašedlém prostředí.