Články / Seriály

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Track týdne: Woodkid – Pale Yellow

Barbora Kadlíčková | Články / Seriály | 18.06.2020

Už sedm let uplynulo od doby, kdy multimediální umělec Woodkid vydal debut The Golden Age a track Iron jej, i díky použití v traileru ke gamese Assassin’s Creed 2, vyšvihl do centra pozornosti. Záhy se mu otevřela cesta na velké hudební festivaly a jeho působivé vystoupení na Colours of Ostrava 2013 si vybavuji jako jeden z těch výjimečných festivalových večerů, které se nesmazatelně vryjí do paměti. Woodkid dokázal na prvním albu i v obřím davu posluchačů probudit touhu po silných příbězích, hrdinství a lásce ovinuté černobílým sentimentem. Časem zmizel z povrchu internetu, aby letos začal novou a v lecčems odlišnou éru tvorby.

Že „Golden Age is (definitely) over“ je patrné už z prvního singlu nového alba Goliath, jehož dystopický videoklip překvapivě vznikl v mosteckých uhelných dolech. V tvorbě tohoto francouzského umělce se vždy neoddělitelně propojuje a navzájem ovlivňuje hudba a její vizuální zpracování. Jakým směrem se aktuálně vydal, poodkrývá v lyric videu k písni Pale Yellow, kde se zjevuje jeho digitálně vytvořené kyborg-alter ego. K barevné, neosobní virtuální realitě vytváří protiklad jeho procítěný zpěv a intimní verše a je patrné, že deska ponese výrazně temnější tón a velmi osobní výpověď. Pro debut byla typická obsese epickými symfonickými doprovody, kvůli kterým si Woodkida zamilovalo mnoho fanoušků. Instrumentační kouzlo, které se může časem vyčerpat, dostává slovo i na novém singlu. Tentokrát jsou ale smyčcové linky součástí mohutných industriálních ploch kontrastujících s typicky nakřáplým vibratem hlavního vokálu.

Promo připravovaného alba klade větší důraz na novou tajnou symboliku. Kryptický styl propagace nahrávek nabírá v posledních letech na popularitě (skalní příznivci Twenty One Pilots či Bring Me the Horizon už by mohli pracovat pro tajné služby), a tak bude zajímavé sledovat, jak se fanoušci s odhalováním skrytého narativu alba poperou. Jako výchozí vodítko snad může posloužit web těžařské společnosti Adaptive Minerals.

Info

Woodkid (fr)
web umělce

živě: Colours Selection:
Woodkid (fr)
27. 11. 2020 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Ai Fen

redakce 04.07.2020

Kde hudebníci žijí a jaká místa jsou jim blízká? S Ai Fen o Starém městě, cestování a kavárnách.

Full Moon 10: Editorské tipy Lukáše Grygara

redakce 02.07.2020

"Strašně mi splývá to, co jsem psal, to, co jsem editoval, čemu jsme se smáli a z čeho jsme měli s ostatními radost," říká Lukáš Grygar ke svému editorskému výběru.

Track týdne: Jean Dawson – Clear Bones

Jakub Šíma 02.07.2020

Jean Dawson je dítě internetu. Není tak náhoda, že první jméno, které se mi při jeho poslechu vybavilo, bylo Brockhampton.

Kam na rajz s Elou Tolstovou

redakce 28.06.2020

Kam by vyrazila zpěvačka Tolstoys jako návštěvník? Do Prahy, Lublaně nebo na Pohodu.

Track týdne: Helena Hauff & Morah – Segment 3

mexhouse 25.06.2020

Ještě před pár lety nebylo jednoduché zorientovat se v názorech německé producentky Heleny Hauff.

Protokol: Ficture

redakce 12.06.2020

Ficture vytváří bohatý zvuk kombinující nejen paletu živých nástrojů, ale i celou škálu vlastních samplů. Kde ho slyšet a co mu zní hlavou?

Track týdne: Skeleton – Mark of Death

Dantez 11.06.2020

V době, kdy metalové weby dávají na odiv hardcoreové skupiny s předponou „post“, stále existují ty, které drhnou žánrové variace v jejich špinavé, zatuchlé, zpátečnické podobě.

Track týdne: Soko - Blasphémie

Maria Pyatkina 04.06.2020

„První písnička, kterou jsem kdy napsala ve francouzštině. Možná proto, že jsem se cítila nejtragičtěji. A nejerotičtěji. Pusu,“ vzkazala Soko k nové skladbě.

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Jan Starý 28.05.2020

Newyorská alternativní scéna jako životaschopný ekosystém, ale i coby oběť rostoucích nájmů a gentrifikace. Covid tomu nepomůže, ovšem krásné skladby vznikají dál.

Versus: Lorenzo Senni - Scacco Matto

David Čajčík, František Formánek, mexhouse 22.05.2020

Italského producenta Lorenza Senniho máme v redakci rádi. A to napříč věkovými kategoriemi. Jaká je jeho nová deska? Vyjeté Porsche, nebo středověké cemballo?