Články / Offtopic / / Komix

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.12.2021

Frank Castle má konkurenci. Při likvidací gangu ruské mafie vedené bývalým sovětským velitelem rekvalifikovaným na obchodníka narazí na bývalého vojáka Valerije Štěpanoviče. Punisher tak získává něco nečekaného… Přítele.

Severoirský scenárista Garth Ennis dal sérii Punisher Max sbohem už před lety a předal ji Jasonu Aaronovi, který dovedl hlavního hrdinu až do hořkého konce. Přesto, nebo právě proto, se Ennis ke Castleovi vrátil, a to krutým příběhem nasáklým vodkou a krví. Krom obvyklé pečlivě vedené akce se vrací v retrospektivě do války mezi Sovětským svazem a Afghánistánem. Ke zrůdnostem, ke kterým v ní docházelo, a lidem, kteří ji využívali plnými doušky a prošlapávali si díky ní cestu na vrchol. Ennis představuje děsivé střety s národem, který porazil oba hlavní rivaly studené války, Rusko i USA, a tento společný jmenovatel slouží jako základ vztahu mezi Castlem a Štěpanovičem. Hlavní příběh táhne Rus, sympatický chlapík, který přežil kruté zacházení z obou stran konfliktu a jehož motivací je čistá, ničím nekalená pomsta. Punisher se dostává na druhou kolej, do role asistenta, posléze dokončovatele.

Vizuální stránka uhrane a potěší i pamětníky série. Skvělým parťákem a druhem ve zbrani byl Ennisovi vždy Steve Dillon, který s ním kreslil Constantina i Preachera, a také poslední Punisherův příběh pod taktovkou Jasona Aarona. Dillon už je bohužel pět let po smrti a pomyslné žezlo zde převzal Jacen Burrows, u nás známý z kolaborací s Alanem Moorem na gigantických knihách skládajících hold Howardu P. Lovecraftovi - Neonomicon a Providence. Stylem je tomu Dillonovu velice blízký – tenká precizní linka, minimalistická kresba a odvaha zobrazovat hrůzy války v celé její nahotě. Díky Burrowsově kresbě se Punisher místy mění v čistokrevný horor.

Návrat Gartha Ennise k likvidátorovi s lebkou na hrudi patří i díky poučné pointě k těm nejlepším zářezům série Max. Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu. A to z něj ale paradoxně dělá ještě nebezpečnější hrozbu. Krvavější a děsivější než kdy dřív.

Info

Garth Ennis, Jacen Burrows - Punisher: Svět sovětů (BB/art, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace