Články / Offtopic / / Komix

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.12.2021

Frank Castle má konkurenci. Při likvidací gangu ruské mafie vedené bývalým sovětským velitelem rekvalifikovaným na obchodníka narazí na bývalého vojáka Valerije Štěpanoviče. Punisher tak získává něco nečekaného… Přítele.

Severoirský scenárista Garth Ennis dal sérii Punisher Max sbohem už před lety a předal ji Jasonu Aaronovi, který dovedl hlavního hrdinu až do hořkého konce. Přesto, nebo právě proto, se Ennis ke Castleovi vrátil, a to krutým příběhem nasáklým vodkou a krví. Krom obvyklé pečlivě vedené akce se vrací v retrospektivě do války mezi Sovětským svazem a Afghánistánem. Ke zrůdnostem, ke kterým v ní docházelo, a lidem, kteří ji využívali plnými doušky a prošlapávali si díky ní cestu na vrchol. Ennis představuje děsivé střety s národem, který porazil oba hlavní rivaly studené války, Rusko i USA, a tento společný jmenovatel slouží jako základ vztahu mezi Castlem a Štěpanovičem. Hlavní příběh táhne Rus, sympatický chlapík, který přežil kruté zacházení z obou stran konfliktu a jehož motivací je čistá, ničím nekalená pomsta. Punisher se dostává na druhou kolej, do role asistenta, posléze dokončovatele.

Vizuální stránka uhrane a potěší i pamětníky série. Skvělým parťákem a druhem ve zbrani byl Ennisovi vždy Steve Dillon, který s ním kreslil Constantina i Preachera, a také poslední Punisherův příběh pod taktovkou Jasona Aarona. Dillon už je bohužel pět let po smrti a pomyslné žezlo zde převzal Jacen Burrows, u nás známý z kolaborací s Alanem Moorem na gigantických knihách skládajících hold Howardu P. Lovecraftovi - Neonomicon a Providence. Stylem je tomu Dillonovu velice blízký – tenká precizní linka, minimalistická kresba a odvaha zobrazovat hrůzy války v celé její nahotě. Díky Burrowsově kresbě se Punisher místy mění v čistokrevný horor.

Návrat Gartha Ennise k likvidátorovi s lebkou na hrudi patří i díky poučné pointě k těm nejlepším zářezům série Max. Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu. A to z něj ale paradoxně dělá ještě nebezpečnější hrozbu. Krvavější a děsivější než kdy dřív.

Info

Garth Ennis, Jacen Burrows - Punisher: Svět sovětů (BB/art, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace