Články / Sloupky/Blogy

Me, the third woman #4

Me, the third woman #4

Tereza Tůmová | Články / Sloupky/Blogy | 18.11.2014

Člověk by asi měl bejt smutnej, když se mu splní nějakej sen. Ale já teda smutnej nejsem. Byl jsem na vysněným koncertě. Na koncertě Toma Waitse.

Taky se mi plní sny. Rozklikla jsem začátkem podzimu facebook a koukám: Jack White is excited to add shows to his tour. Forum Karlin Hall, Prague, Czech Republic. Ale ne, já opravdu zajdu na koncert Jacka Whitea a nemusím kvůli tomu ani plánovat složitou služebku do Nashvillu. (Ono plánovat tematickou služebku na něco kolem biochemie jde do města hudby dost těžko.)

V Berlíně v úžasně zakouřeným tyátru, berlínským kabaretu na Fridrichštráse. Z mlhavě pojednané scény vynořila se pobledlá ošuntělá postavička v klobouku. Vidím dobře a slyším ještě líp. Tom Waits and his group. Zrovna tak ošuntělí chlapíci malátně, avšak mistrně ovládající své nástroje. Kytara, basa, bicí (skromná sestava) a klávesy.

V Karlíně to žije, samý dobrý kafe všude kolem. Lupnu do sebe jedno espresso z fair trade super bio kávy s podchutí karamelu a ovocným koncem, pochválím ho barmistrovi a doufám, že mi nepodstrčil ňákýho připálenýho podpulťáka a nejsem za blbce. Do blbců si nadávám, jen vlezu do Fora Karlín, nějak jsem vypustila, že tady bude merch stánek a nevzala si prachy. Kruci, takový vymoženosti jako bankomat tu nevidím, tak se musím spokojit s odznáčkem Third Man Records za stovku a elpíčka nechat na jindy.

Jak jinak mohl koncert začít než vypalovačkou Get Behind The Mule z Waitsovy poslední desky Mule Variations. A pak už se z pódia valil na pološílené obecenstvo proud neskonale blahodárného chrapotu Toma Waitse, výkřiky do rozvrzaného amplionu (Chocolate Jesus). Tklivé tóny mile rozladěného pianina i šílená sóla o nic méně šíleného kytaristy Smokeyho Hormela.

Děkuju bohu, že jsem nezůstala u nápadu přijít sem v botách na běhání. Čekám dlouhej set, tak jsem si říkala, že by mě v nich nemusely tolik bolet nohy. Teď ale sleduju přičinlivě oháknutý obecenstvo a jsem ráda za apartní polobotky. Navíc, co kdyby to Jack viděl, že jo. On taky skáče po stagi v bělostnejch koženejch botách gentlemana z padesátejch let.

O kontrabasu Larryho Taylora nemluvě, kláves nehledě a bicí sekce nekomentovavše… Ten koncert trval snad celou noc a na konci už Tom Waits ani nemohl mluvit, obecenstvo aplaudovalo po germánsku a Waits nejméně pětkrát přidával.

Mám v plánu postávat na druhý galerii hned vedle osvětlovače, s tím, že moc pěkně uvidím a vůbec. Jenže jakmile začne předkapela, slyším jenom nějaký děsivě odporný, zvrzalý tóny a prchám dolů. Nechtěla jsem se mačkat s lidma, překvapivě tu tak narváno není a než se naděju, stojím ve třetí řadě s parádním výhledem.

Tom Waits na týhle desce zúročil dozajista celej svůj život. Oč byl tenhle koncert míň jazzovej, jak jsme byli u Waitse zvyklí ze starších pecek, o to víc byl plnej empirie, počínaje povídkama o podivných sousedech přes závěti a čokoládový ježíše až po dokonalej muzikantskej vodvaz ve finále. Co dodat? Kéž by takovej koncert mohla zažít i Praha. (Luboš Rychvalský, Rock&Pop, září 1999)

Dočkala jsem se, opona vykurtuje do boků, muzikanti nastoupí, chvilka napětí, první zakvílení a Jack je tu. I s tím novým účesem mu to sluší. Konečně je z něj pořádnej chlapák. A vnoučata mi jednou budou závidět, to se klidně vsadím.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka 27.03.2020

Jet v létě na festival s rouškami? Žádný problém, stejně s nimi brzy srosteme.

Šejkr na doma: Milujte svého prodejce

Michal Pařízek 26.03.2020

Ministr kultury nám včera v rozhovoru pro Aktuálně de facto zrušil všechny letní festivaly se zahraniční účastí, ještě že je situace tak dynamická, že to může být nakonec jinak.

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin 26.03.2020

Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Hudební vaření na doma: Country

Sabina Coufalová 26.03.2020

Další díl hudebního vaření s příchutí lesa, dálek a kytary u táboráku.

Šejkr na doma: Jak ukrást realitu

Michal Pařízek 25.03.2020

Fascinovaně jsem sledoval včerejší debatu v Událostech komentářích, jejíž tématem byl právní základ možnosti sledování pohybu občanů pomocí mobilních telefonů a kreditních karet.

RapRadar VIII: Limity koronavirové kreativity

Jakub Šíma 25.03.2020

Dneska to nebude o domácí výrobě roušek. Raději se podíváme, kdo vede v soutěži o nejzbytečnější reakci na jediné téma posledních dnů a následujících týdnů, koronavirus.

Šejkr na doma: Kup si knihu!

Michal Pařízek 24.03.2020

Překvapilo mě, že se hned několik lidí ptalo, třeba před chvílí zástupce tiskárny, jestli jako vyjde další číslo. Proč by nemělo?