Články / Seriály / / Medvědovo

Medvědovo psychrockové okénko XIII: Tomáš Palucha / UKWM

Medvědovo psychrockové okénko XIII: Tomáš Palucha / UKWM

Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 15.06.2013

Kapela pověstná svou vlastností nikam nespěchat a žádný příběh nikdy úplně nedovyprávět (Tomáš Palucha) se sešla na jedné desce s kapelou, která nespěchá o nic víc, ale o to důrazněji a hruběji (Unkilled Worker Machine).

Unkilled Worker (Machine) je záchytná stanice Todda Nesbitta, ústřední postavy kultovního tria Wollongong, jehož aktuální status je „on holiday“. Ačkoliv Unkilled Worker fungoval ještě v dobách Wollongong coby Nesbittův únik do youngovských končin, s hiatusem Wollongong bylo nutné přijít i s hlasitou odpovědí na svůj vlastní poloakustický sólo projekt. Do sestavy přišla bubenice Káka a Nesbitt otočil hlasitost svého zesilovače Marshall zpět na 11, což měl ve zvyku jen při proslule hlasitých a intenzivních vystoupeních s Wollongong (1 x 7" split, 1 x EP, 2 x LP, přes 200 koncertů po celé Evropě, vč. východního bloku) a z UKW se stalo UKWM (pozor, UKW existuje dodnes a v září objede Čechy v rámci turné s Insect Ark).

Přítomnost ženy naštěstí neubrala nic na Nesbittově zvukové obhroublosti, a tak i v UKWM si dosytosti užijete jednoho z nejspecifičtějších zvuků kytary na české scéně („pfffšššttvtvttuuuupfffššštttttvvuuuupfffffššššštttt“), o přidušených vokálech à la Dave Brock na oprátce nemluvě - ty si splést nemůže snad nikdo, kdo přišel do styku s tímhle tornádem. Kvalitně odvedená studiová práce Ondřeje Ježka dá nesbittovským trademarkům dobře vyniknout, nicméně obzvláště povedené jsou na téhle nahrávce škopky – pokud se vyžíváte v hluboce tepajícím kopáku a výrazném virblu, dejte tenhle split nažrat kvalitnímu gramofonu a máte o zábavu na večer postaráno.

Na straně UKWM najdete čtyři skladby. Přísné názvy jako Your Solution – My Problem či Christ: The Early Years jasně dávají najevo, co čekat.

Druhá strana nahrávky pak obsahuje pětici skladeb od dnes již provařených hošanů Tomáš Palucha (čti Wollongong / Lyssa> Medvědova okénka), některé z nich, jako Homunkulus či Black and Blue Tongues of Dogs stihly za letošní dlouhou zimu zkultovnět (viz. soundcloud, youtube), ovšem až s vydáním téhle desky se jejich hudba ocitla tam, kam již od pravěku patří – na vinylu!

Na vzniku desky se podílelo několik odborníků na slovo vzatých. Zaprvé label Silver Rocket (který už jeden milník na stezce českých splitů vydal – sedmipalec Wollongong / Lyssa) a také fotograf Alan Pajer (fotograf Olympicu, Václava Hlava, Oty Petřiny), který obě dua vyfotil a tím doufám resuscitoval umění autorské fotografie na přebalu desky, jež je v českém undergroundu mírně pozapomenuto.

Některé otázky klasika ze schodů strahovské sedmičky, jako „Hele vole a vydáte někdy něco na nějakym modernim médiu, abych si to mohl pořídit?“ můžeme zodpovědět již dnes (ANO! Vyšlo i digitálně.), jiné, jako například „Proč se fotky z přebalu fotily v ateliéru Bořka Šípka?“ nechám ležet pro budoucí generace. Pokud vás zajímá odpověď, není nic snadnějšího, než si jeden kus pořídit, zakonzervovat a doufat, že za dvacet let bude ještě pořád fungovat Aukro.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Medvědovo psychrockové okénko XXIV: Stárnoucí součást stroje

Jakub Ďuraško 08.04.2019

Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.

Medvědovo psychrockové okénko XXIII: Nuselský zoomorph

Jakub Ďuraško 08.01.2019

Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.

Medvědovo psychrockové okénko XXII.: O léčivých účincích Ormus

Jakub Ďuraško 18.09.2018

Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu.

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai (II.)

Jakub Ďuraško 30.01.2015

Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...

Medvědovo psychrockové okénko XXI. - Mai Mai Mai

Jakub Ďuraško 29.01.2015

Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.

Medvědovo psychrockové okénko XX: The Cosmic Dead na cestě ke zralosti

Jakub Ďuraško 08.07.2014

... vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead.

Medvědovo psychrockové okénko XIX: Secret Museum of Kind Men

Jakub Ďuraško 16.02.2014

Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.

Medvědovo psychrockové okénko XVIII: Body/Head - Coming Apart

Jakub Ďuraško 11.01.2014

Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...

Medvědovo psychrockové okénko XVII: Destruction Unit živě

Jakub Ďuraško 26.10.2013

Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.

Medvědovo psychrockové okénko XV: Spider Fever a Mario Rubalcaba

Jakub Ďuraško 24.08.2013

Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace