Články / Reporty

pifpaf2015: elektronický nářez a hluk v prostoru

pifpaf2015: elektronický nářez a hluk v prostoru

Kateřina Pohlová | Články / Reporty | 05.12.2015

Včerejší druhý festivalový den nabídl ze sekce Animace animace celkem tři audiovizuální projekce. Greg Pope ve spolupráci se Salviou (hudební projekt Veroniky Vlkové a Kateřiny Koutné) představili svou performanci s názvem Stone Horizon. Krátce po deváté hodině večer pak Lotic rozduněl Divadlo hudby a nakonec vystoupil hlukař Takashi Makino.

Úzkost, kvílení, nesnesitelné napětí, dravost, roztříštěnost, těžkost, tlak - pocity, které Lotic svou hudbou pouští do prostoru. Na letošní PAF přijel s nejnovějším mixtapem Agitations a společně s českým umělcem Martinem Pustějovským téměř roznítili už tak nadšený dav. Elektronický nářez doplňovala projekce čistých bílých linek kmitajících v rytmu Loticovy hudby. Performance založená na kontrastu mezi stavy křehkosti a uvolnění s drsnými až destruktivními náladami překonala všechna očekávání, neutuchající potlesk byl toho jasným důkazem.

Poslední audiovizuální performance včerejšího dne začala Takashiho minilekcí, jak správně použít improvizované 3D brýle (plastový pásek s šedým filtrem). I když se mnozí snažili vydržet půlhodinovou projekci s jedním okem zavřeným, zatímco druhé sledovalo přes filtr obrazy na plátně, námaha byla tak velká, že někteří se nakonec spokojili s 2D klasikou.

Takashiho vystoupení Space Noise přeneslo hluk, který japonský filmař vytvářel na místě pomocí syntezátorů, na promítací plátno. Blikající abstraktní obrazy prskající do prostoru. Hluk lze asi těžko vyjádřit jinak než zmateným hemžením barevných skvrnek. I bez použití 3D brýlí to mělo svůj půvab.

Info

Přehlídka animovaného filmu 2015
4. 12. 2015 Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
www.pifpaf.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace