Články / Reporty

Pokrok nezastavíš (stejně jako Please The Trees)

Pokrok nezastavíš (stejně jako Please The Trees)

Shaqualyck | Články / Reporty | 31.01.2014

Rok se s rokem sešel a já už zase klepu kosu cestou do Jazzu. Středa večer, mrzne až praští a vyhlídka na ranní vstávání mě optimismem dvakrát nenaplňuje. Ale nechat si ujít Please The Trees, dost možná nejlepší domácí kapelu současnosti? To bych byl blázen. Jejich koncerty se můžou pochlubit nadmíru specifickou atmosférou a prostor olomouckého Jazz Tibetu je pro ně šitý na míru. S každým dalším vystoupením jsou lepší a lepší. Chodit na ně znamená sledovat progres v přímém přenosu. Když se s třetí řadovkou A Forrest Affair začaly základy Please The Trees už poněkolikáté personálně otřásat, mohlo to znamenat nový začátek, stejně jako předzvěst stahujících se mračen. Se zjištěním, že Václav Havelka počal investovat čas i energii do elektronické bokovky Were Mute, obavy z brzkého konce čerstvé jedničky českého alternativního rocku ještě zesílily. Aktuální koncerty ale nasvědčují, že nic nemohlo být dál od pravdy. Please The Trees nikdy nepůsobili semknutějším dojmem.

Start deset minut po půl deváté, bez předskokana, před solidně natřískaným klubem, byť lehce před osmou to ještě vypadalo spíš na zdvořilostí návštěvu. Klasika. Začali zostra, první čtyři vály bez přestávky a jediného slova k publiku. Spousta nového materiálu, ve vzduchu visí nová deska, aspoň doufám. Jestli jsem před rokem psal, že „Stromečci“ pomalu vyměňují vůni jehličí za olejem čpící garáž, pak dnes musím konstatovat, že z romantických folkrockových zálesáků se definitivně stali nekompromisní garážmistři. Elegantně kličkující kytara, hutná basa, mocné bicí nápaditě ozvláštněné rumba koulí. Zvuk burácí, z bluesově laděných riffů běhá mráz po zádech. Dunivé perkuse evokují indiány na válečné stezce, pestrobarevné dekorace celkový dojem umocňují. Robustní sound si okamžitě podmaňuje natěšený kotel. Přímočaře tepající rytmy s ráznými, rock´n´rolově jednoduchými vyhrávkami pravidelně přechází do psychedelického běsnění a bezmála taneční Hell on Earth rozhýbe i ty nejzatvrzelejší. Když k tomu nastoupí charakteristický vokál, není kam uhnout a nezbývá než se nechat strhnout proudem.


Kompaktní trojka šlape jak namazaný stroj, záda jim více než zdatně kryje od pohledu mlaďounká žena za (zvukařským) pultem. Hlavně v nových věcech je znát, že mnohem víc prostoru dostala temná basa Míry Syrného. S kytarou se nepřetlačují, Havelka nemá potřebu zbytečně dupat po pedálech, všechno funguje přirozeně a výsledný zvuk je precizní a nesmírně intenzivní. Z prvních dvou desek čerpají pánové minimálně, ale když už, stojí to za to. It´s Not Me, opět v pozměněném aranžmá, se stává vrcholem večera. Řízný kousek připomene The Brian Jonestown Massacre v životní formě a zvrhne se v šamanskou party. Klečící frontman v masce valchuje kytaru, jako by byl v transu, spoluhráči přilévají olej do ohně a nechávají hlukové šílenství gradovat až kamsi k pekelným branám.

U Please The Trees obdivuju, že nezapomínají na svoje kořeny, ctí písňové postupy a jsou ochotni do roztrhání těla šlechtit vlastní matroš. Zároveň se nebojí experimentovat a uhánějí kupředu mílovými kroky. Neúnavně tříbí zvuk a počet posluchačů logicky a utěšeně narůstá. O přídavku nelze diskutovat. „Tak třeba Ear Heart,“ řeknou si jakoby mimochodem a sál zvonivě opanuje známá melodie. Na druhý nášup už přichází Vašek Havelka sólo. Poučen z předchozích nezdarů, odolal pokušení zavěsit (opět!) do prostoru svou kytaru – jedna prasklina je na tak krásnou gibsonku ažaž. Silné songy a neskrývané dojetí. Na slovo tentokrát poměrně skoupý, jinak tradičně nenucený projev, žádné výlety do publika. Jen ta gumová vrtící se pánev je věčná. Za nějakých 70 minut bylo hotovo. Jdu mrknout do seznamu příštích tour zastávek, tahle paráda utekla příliš rychle.

Info

Please The Trees
29. 1. 2014, Jazz Tibet Club, Olomouc

foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hranice komplexnosti (Caroline Shaw + Attacca Quartet)

Jan Starý 21.10.2021

Naštěstí i tyto variace mohou být skutečně silné, jak se ukázalo ve druhé půlce večera, kdy se ke kvartetu připojila Shaw v roli zpěvačky...

Přiškrtit, povolit, explodovat (Squid)

Akana 21.10.2021

Squid jsou neurotičtí a výbušní tak akorát, aby vám to nezačalo být nepohodlné, a soustředěně ukáznění jen do té míry, aby nebyl důvod k nařčení z hráčské exhibice.

Unsound 2021: To nejlepší

David Čajčík, Jan Starý 21.10.2021

Letošní Unsound se potýkal s méně viditelnými omezeními, v důsledku kterých byl kratší, skromnější a méně členitý. Ale měl svoje jasné, dynamické vrcholy.

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace