Články / Sloupky/Blogy

Preaching the Blues (and all that jazz) #5

Preaching the Blues (and all that jazz) #5

apx | Články / Sloupky/Blogy | 21.11.2014

Electronic noir úvod: Moses Luster and the Hollywood Lights plánují (= plánuje) kdesi v gangsterské kuchyni novou desku a zatím pustil singl Until I'm Saved. Tagy: alternative, americana, bukowski, nick cave, noir, tom waits, Hollywood. Buy now, name your price, send as a gift! Bandcamp


Skutečný úvod. Utrecht, Holandsko. 4°C, mostly sunny, RealFeel® 0° (Frost). Reportáž z festivalu Le Guess Who? se objeví v lednovém Full Moonu, ale těžko událost ignorovat, zvlášť v souvislosti s eventy typu 24-Hour Dronefest, který začíná Timem Heckerem o půlnoci a končí za čtyřiadvacet hodin Stephenem O’Malleyem ze Sunn O))). To mě naštěstí netrápí.

Po přivítání (Carla Bozulich a hned po ní překvapivě snesitelní Xiu Xiu) jsem se rozhodla zůstat v klubu Helling. Zčásti kvůli programu (konala se tam část festivalu Mouth to Mouth, kterou kurátoroval Michael Gira ze Swans), ale taky kvůli tomu, že klub je z centra docela kus, a to i na kole. Ale vyhrála jsem: Silver Apples, kdysi dvojice, teď šílená psycho-eletro-synťáková one-man show (šílená zejména s přihlédnutím k faktu, že Simeon je ročník 1938), se suverénně postaral o největší překvapení. Willie Nelson meets Neu! "I Don't Care What the People Say... fuck them!" Od jedné v noci námraza. Vyjmenovaná slova po Benu Frostovi: vy, vysoký, výt, výskat, zvykat (si), nežvýkat, vydra, (koukat jako) vejr, vyžle (62 kg), povyk, výheň a slova s předponou vy- a vý- (výmaz, výplach).

Do rubriky nejlepší pracovní kulisy se z poslední doby nominovala alba dvou trubek: The Nature of Connections (Arve Henriksen) a Switch (Nils Petter Molvær). Co se Henriksena týče, je to jeho třetí letošní deska (ještě vydal Chron a Cosmic Creation, ale nemůžu sloužit) a lepší než unylá, strašně tichá loňská Places of Worship. Ale možná mám jenom hezčí práci. Molvær je větší borec, zajímavější v nezábavném slova smyslu, takže vám produktivita práce vzroste o nějakých 36.5%.

Z dalších letošních nadproduktivních kapel doporučuju Disappears (kde už nebubnuje Steve Shelley, ale vůbec to není poznat), kteří desku sice teprve chystají, a sice na leden 2015, ale! od roku 2010 vydali na labelu Kranky čtyři elpíčka a jsou dost super, i když jako vejce vejci, a můj nejmilejší garážový objev posledních málo let Parquet Courts, letos na albu Sunbathing Animal a pod jménem Parkay Quarts ještě novější Content Nausea. Zevrubnou zprávu podám příští týden, jelikož hrají na Le Guess Who? dneska večer.


Příbuzná kategorie "nadproduktivní umělci jako kulisa k práci" (ano, jsou uzávěrky Full Moonu) má svého listopadového vítěze v chlapíkovi ze San Franciska jménem Brock Van Wey vulgo Bvdub. Letos tři desky, diskografie bratru patnáct giga. Nevím, co s tím, ale album A History of Distance je vážně super a dvacetiminutová Ghosts of What We Once Were HIT jako... jako... nevimco. Asi první dvacetiminutový hit, co jsem v životě slyšela.


Info

Preaching the Blues (and all that jazz) #5
Silver Apples @ Le Guess Who? / 80%
Ben Frost @ Le Guess Who? / 90%
Arve Henriksen - The Nature of Connections (Rune Grammofon, 2014) / 65%
Nils Petter Molvær - Switch (Okeh, 2014) / 70%
Disappears - Irreal (Kraky, 2015) / -
Parkay Quarts - Content Nausea (Rough Trade, 2014) / -
Bvdub - A History of Distance / 80%
Moses Luster and the Hollywood Lights - Intil I'm Saved (singl) / 70%

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…