Články / Sloupky/Blogy

Preaching the Blues (and all that jazz) #5

Preaching the Blues (and all that jazz) #5

apx | Články / Sloupky/Blogy | 21.11.2014

Electronic noir úvod: Moses Luster and the Hollywood Lights plánují (= plánuje) kdesi v gangsterské kuchyni novou desku a zatím pustil singl Until I'm Saved. Tagy: alternative, americana, bukowski, nick cave, noir, tom waits, Hollywood. Buy now, name your price, send as a gift! Bandcamp


Skutečný úvod. Utrecht, Holandsko. 4°C, mostly sunny, RealFeel® 0° (Frost). Reportáž z festivalu Le Guess Who? se objeví v lednovém Full Moonu, ale těžko událost ignorovat, zvlášť v souvislosti s eventy typu 24-Hour Dronefest, který začíná Timem Heckerem o půlnoci a končí za čtyřiadvacet hodin Stephenem O’Malleyem ze Sunn O))). To mě naštěstí netrápí.

Po přivítání (Carla Bozulich a hned po ní překvapivě snesitelní Xiu Xiu) jsem se rozhodla zůstat v klubu Helling. Zčásti kvůli programu (konala se tam část festivalu Mouth to Mouth, kterou kurátoroval Michael Gira ze Swans), ale taky kvůli tomu, že klub je z centra docela kus, a to i na kole. Ale vyhrála jsem: Silver Apples, kdysi dvojice, teď šílená psycho-eletro-synťáková one-man show (šílená zejména s přihlédnutím k faktu, že Simeon je ročník 1938), se suverénně postaral o největší překvapení. Willie Nelson meets Neu! "I Don't Care What the People Say... fuck them!" Od jedné v noci námraza. Vyjmenovaná slova po Benu Frostovi: vy, vysoký, výt, výskat, zvykat (si), nežvýkat, vydra, (koukat jako) vejr, vyžle (62 kg), povyk, výheň a slova s předponou vy- a vý- (výmaz, výplach).

Do rubriky nejlepší pracovní kulisy se z poslední doby nominovala alba dvou trubek: The Nature of Connections (Arve Henriksen) a Switch (Nils Petter Molvær). Co se Henriksena týče, je to jeho třetí letošní deska (ještě vydal Chron a Cosmic Creation, ale nemůžu sloužit) a lepší než unylá, strašně tichá loňská Places of Worship. Ale možná mám jenom hezčí práci. Molvær je větší borec, zajímavější v nezábavném slova smyslu, takže vám produktivita práce vzroste o nějakých 36.5%.

Z dalších letošních nadproduktivních kapel doporučuju Disappears (kde už nebubnuje Steve Shelley, ale vůbec to není poznat), kteří desku sice teprve chystají, a sice na leden 2015, ale! od roku 2010 vydali na labelu Kranky čtyři elpíčka a jsou dost super, i když jako vejce vejci, a můj nejmilejší garážový objev posledních málo let Parquet Courts, letos na albu Sunbathing Animal a pod jménem Parkay Quarts ještě novější Content Nausea. Zevrubnou zprávu podám příští týden, jelikož hrají na Le Guess Who? dneska večer.


Příbuzná kategorie "nadproduktivní umělci jako kulisa k práci" (ano, jsou uzávěrky Full Moonu) má svého listopadového vítěze v chlapíkovi ze San Franciska jménem Brock Van Wey vulgo Bvdub. Letos tři desky, diskografie bratru patnáct giga. Nevím, co s tím, ale album A History of Distance je vážně super a dvacetiminutová Ghosts of What We Once Were HIT jako... jako... nevimco. Asi první dvacetiminutový hit, co jsem v životě slyšela.


Info

Preaching the Blues (and all that jazz) #5
Silver Apples @ Le Guess Who? / 80%
Ben Frost @ Le Guess Who? / 90%
Arve Henriksen - The Nature of Connections (Rune Grammofon, 2014) / 65%
Nils Petter Molvær - Switch (Okeh, 2014) / 70%
Disappears - Irreal (Kraky, 2015) / -
Parkay Quarts - Content Nausea (Rough Trade, 2014) / -
Bvdub - A History of Distance / 80%
Moses Luster and the Hollywood Lights - Intil I'm Saved (singl) / 70%

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace