Články / Recenze

Prokousat se k Miriam (Unhold)

Prokousat se k Miriam (Unhold)

woko | Články / Recenze | 12.05.2015

OHODNOŤTE DESKU

Unhold se po dvaceti letech hraní v roce 2012 rozešli, takže jejich nová deska Towering bylo překvapení. Je to navíc sedm let od posledního Gold Cut, a jak je slyšet, sedm let udělalo v Unhold velké změny. Ze čtveřice je pětice přispěním Miriam Wolf. A i když dříve se v tvorbě Švýcarů ženský vokál vyskytoval, Miriam je novum a chlapům navíc přihrává na klávesy. Místo divokého sludge uspávací doom.

Na Towering kapela sahá více do Neurosis ducha a doplňuje ho vlastní identitou, ovšem pokud očekáváte současný zvuk, Unhold jako by se drželi deset let zpátky. Nejen že mix je špatný, některé postupy jako by vypadly z demo nahrávky místního revivalu Sepultury. Hned v úvodní Containing the Tyrant se tak střídá učebnicový postmetalový riff s něčím, co by se neztratilo v nu-metalu přelomu tisíciletí. Až při I Belong máme tu čest s matadory, kteří ví, co dělají, míchání mluveného slova a zpěvu za doprovodu syntezátorových dechů dává jasnější podobu celé desce. Vrchol oné věže (sic!) je až Voice Within, uvozený Miriamininým zpěvem a gradujícím riffem, který nese celou skladbu na bedrech - až na ten zpropadený klavír.

Jakmile Unhold naservírují slušný doomový základ, do zvuku se vnutí syntezátor nebo náhražka dechů. Dawn je sice jednoduchá a přímočará skladba, ale během těch devíti minut musíte přemýšlet, jestli by to bez toho klávesování nebylo lepší. S Towering není lehké se sžít, ale pokud se slupkou prokoušete, dostanete hudbu, kterou jste dlouho neslyšeli.

Info

Unhold - Towering (Czar of Bullets, 2015)
www.unhold.bandcamp.com/album/towering

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

redakce 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

redakce 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

redakce 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

redakce 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.

Neobyčejná pokora Dirtmusic

redakce 27.09.2019

Odvaha a elegance, s jakou se Dirtmusic dokázali vzdát obvyklých schémat, je záviděníhodná... Recenze poslední desky Dirtmusic před jejich pražských koncertem.

Emotivní žalořevy Esazlesa

redakce 18.09.2019

Azyl v jeskyni skončil. Na malé formáty už není čas. Dává to smysl?

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?