Články / Seriály / / Turban

Turban #37: Tři beatoví králové

Turban #37: Tři beatoví králové

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 15.05.2013

Turban se v sobotu prohýbal pod tíhou hlubokých bassů – a také hostů, kterých se tentokrát do studia dostavila rovná trojice (plus host bez mikrofonu Abu): slovenský beatový brat Teapot, domácí jukeový patron Side9000 a německý krotitel hlubokého jungleu Danny Scrilla. Všichni tři hráli ten večer v klubu Cross na warm-upu k chorvatskému Outlook Festivalu – a předtím zaskočili na kus řeči do Turbanu.

Teapot se v rozklížených beatových vodách pohybuje už delší dobu – přes početnou řádku remixů a mash-upů má však zatím na kontě pouze jeden (pod pseudonymem Teapot) plnohodnotný release na slovenském labelu Exitab. Singl Unrest II, o jehož remixy se postarala řada spřízněných tvůrců jako Stroon, Stratasoul nebo Blue Black (neboli Soul Hunter z pořadu Drop Out) zní jako poněkud melancholičtější hra na světlé straně dubstepu – v klubu se však Teapot nestraní ani hutnějších a přímočařejších záležitostí (jako když v Crossu pustil baltimorský nářez Bring in the Katz v remixu L-Vise 1990).

Ke klubové přímočarosti se hlásí i hyperproduktivní Side9000, který byl vedle DJ Tuca snad vůbec prvním, kdo u nás začal hrát a tvořit variace na chicagský ghetto house neboli juke, jak zní další z pojmenování stylu doprovázejícího footwurkovou ekvilibristiku v chicagských garážích už od začátku devadesátých let (širšímu publiku jej pomohl představit šéf labelu Planet Mu Mike Paradinas na jukeových kompilacích Bangs & Works a také vydáváním desek od chicagských jukeových mentorů DJ Rashada, DJ Spinna, Traxmana a nejnověji také RP Boo).

Mnichovský rodák a občasný londýnský resident Danny Scrilla je oproti tomu poněkud zklidněnějším tvůrcem – jak co do svého deep zvuku, pohybujícího se někde v sonickém beznázví mezi dubstepovými črtami a meditativnější odrůdou jungleu, tak co do publikační činnosti. Zatím má producentský kolega Om Unita a Kromestara na kontě jen dvě EPčka na značkách Civil Music a Cosmic Bridge. Méně je však někdy více – a v případě počtu Dannyho vybroušených kompozic to v přeneseném smyslu platí podobně jako u čistě funkčního primitivismu klasického ghetto houseu.

Playlist Turban 11.5. 2013
Pangaea – Razz (Hadal, 2013)
Teapot - Unrest II (Exitab, 2012)
Teapot - Unrest II (Stratasoul remix) (Exitab, 2012)
Side9000 – Romance (self-released, 2013)
RP Boo – Homicide (Planet Mu, 2013)
Dream Continuum - Giv A Lil Luv (Planet Mu, 2012)
Danny Scrilla – Fallout (Civil Music, 2013)
Danny Scrilla – Jolt (Civil Music, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace