Články / Seriály / / Turban

Turban #40: Klubové grimasy 2.0

Turban #40: Klubové grimasy 2.0

Honza Bárta | Články / Seriály / / Turban | 04.06.2013

Na labelu Big Dada vyšlo před nedávnem kompilační dvojalbum nesoucí název Grime 2.0 – a Turban se jeho prostřednictvím vydal pátrat po tom, jak to dnes vypadá (či spíše „zní“) s tímto ostrovním stylem.

Grime se za kanálem poprvé objevil počátkem minulé dekády coby jeden z pohrobků UK Garage a na rozdíl třeba od geneticky příbuzného dubstepu nikdy nezmutoval v místy až levnou komerční nápodobu. I přes hojnou absorpci vnějších vlivů si dokázal podržet svůj charakteristický zvuk postavený na dřevním rytmu i strohou funkcionalitu (už od Wileyho eski-beatu šlo především o instrumentální podklad pro MCs).

Grime 2.0 dával dohromady Joe Muggs, jeden z redaktorů magazínu Wire a specialistů na moderní beatovou scénu – v jeho selekci se vedle zmíněného Wileyho a dalšího z pionýrů Youngstar objeví zejména řada „nově příchozích“, kteří v současné době pokračují v budování grimeového názvosloví, jako je jeden z DJů radia Rinse FM Royal-T, temný vizionář Visionist, budoucí chart-breaker Darq E Freaker, producent několika tracků Mykkiho Blanca Sinden, zaoceánský veterán Starkey nebo hyperaktivní klubový dříč Spooky.

Ke grimeu měl vždy blízko také Zomby, a přestože ve výběru kompilace Grime 2.0 chybí, na chystaném dvojalbu With Love, na kterém bude listovat momentkami ze své producentské minulosti (a současnosti), bez pochyby s několika instrumentálními grimeovými skeči vyrukuje: tahle klubová grimasa totiž maskovanému tvůrci bez tváře vždy slušela.

Playlist Turban 1.6. 2013
Lockah, Taste Tester – U Don’t Know Me (Activia Benz, 2013)
Kingdom – Viper XL (Fade to Mind, 2013)
Kingdom – Viper Lash (Fade to Mind, 2013)
Royal -T – Space Cowboy VIP (Big Dada, 2013)
Sinden – Arcane (Big Dada, 2013)
Spooky – Moonlight (Big Dada, 2013)
Darq E Freaker – Trojan (Big Dada, 2013)
Zomby – With Love (4AD, 2013)
Ikonika – Beach Mode (Keep It Simple) ft.Jessy Lanza (Hyperdub, 2013)
Gold Panda – We Work Nights (Ghostly International/Notown, 2013)
Hyetal – Moving Statues (True Panther, 2013)
Jon Hopkins – We Disappear (Domino, 2013)

Info

Přehraj si svůj oblíbený pořad:
www.rozhlas.cz/radiowave/jukebox

Máme rádi Radio Wave, posloucháme, jak dělají vlny.
www.rozhlas.cz/radiowave/porady/_zprava/1103415
www.rozhlas.cz/radiowave/portal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Turban uvádí: 14 tráčků roku 2014

Honza Bárta 21.01.2015

Pořad Turban sestavuje již tradičně svůj vlastní seznam těch nejrelevantnějších, nejvýlučnějších a nejoblíbenějších tráčků za rok 2014.

Lil Mystic: Chtěl jsem dělat něco veselejšího

Honza Bárta 19.01.2015

Lil Mystic pochází z Itálie, ale jeho hudební alter ego ve skutečnosti sídlí v Japonsku. Jeho hudba je zhmotněním japonského termínu „kawaii“.

Turban uvádí: XMASMIX, FLEXYlvestr a Šťastný Nový Fok!

Honza Bárta 07.01.2015

Stýská se vám po Vánocích? Chybí vám beatové koledy i nadílka čerstvých tráčků pod stromečkem? A klubové betlémy mají už zase zavřeno?

Turban a Domácí Crew 15: MxLxP

Honza Bárta 12.12.2014

Domácí Crew navštívil druhý člen „rozdropeného“ kolektivu Thrillcrumbs – po glitchovém gaunerovi Gruzovi se dostavil jeho „bratr v tracku“ Martin Luther Pimp aka MxLxP.

Turban a Tielsie

Honza Bárta 02.12.2014

Před tuzemským debutovým vystoupením se v Turbanu virtuálně zastavil jeden z nejvýraznějších zástupců tolik diskutovaného labelu PC Music.

Miami Mais: Má hudební dieta je pěkně chaotická

Honza Bárta 26.11.2014

Producent Miami Mais pochází ve skutečnosti z Itálie a patří k největším Turbaním objevům roku 2014. „Bbeatová dieta“ jen tak neskončí, poslouchejte exkluzivní set.

Turban a Domácí Crew 14: DSCDRMR

Honza Bárta 12.11.2014

Záleží na mejdanu, když je večírek víc o bassu a zlomenym groovu, tak mě baví, když má ten trek nějakej delší najezd a pak začne foukat basa, říká DSCDRMR.

Turban a Domácí Crew 13: SBSTRD

Honza Bárta 28.10.2014

Zatím posledním dárcem Domácí Crwe je tuzemský DJ světových kvalit SBSTRD z kolektivu Drumy i Nedrumy. Teklife vyznávající SBSTRD se vedle hraní po klubech...

Donky Pitch: Nikdy jsme si nemysleli, že to dotáhneme tak daleko

Honza Bárta 15.10.2014

Ostrovní label Donky Pitch se řadí k těm nejzajímavějším podnikům (nejen) v současném klubovém ekosystému. Rozhovor k pátým narozeninám, Turban.

Turban a Domácí Crew 12: Murder Bear Doug

Honza Bárta 08.10.2014

Pod vražedným medvědím pseudonymem Murder Bear Doug se už více než půl roku ukrývá Tomáš Havlen - talentovaný producent, šikovný zvukař, schopný DJ a také polovina projektu post-hudba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace