Články / Reporty

Umělá krev, pot a slzy rozkoše: Freak Show Brno

Umělá krev, pot a slzy rozkoše: Freak Show Brno

Minka Dočkalová | Články / Reporty | 03.04.2022

Poslední březnový pátek hostila brněnská Melodka akci, která pro tento typ prostoru není obvyklá – do klubu zavítali příznivci výstředního a stali se součástí Freak Show, slibující relativně bohatý zahraniční i tuzemský program. Avizován byl minimálně dresscode „all black“, většina účastníků si ale s kostýmy vyhrála a šlo tak o bohatou přehlídku excentrických oděvů a doplňků, síťovanými punčochami počínaje, komplexnějšími latexovými modely konče. Organizaci měla na svědomí tvůrčí skupina obscurefreaks.cz, která něco podobného nepořádala poprvé a pravděpodobně ani naposledy.

Program byl sestaven s citem, postupně gradoval a elegantně se vyhnul pachuti nevkusu. Večerem provázela zkušená performerka Lucy BladeRain, sladěná do fialových barev odkazujících na vizuál akce. O půl deváté představil schopnost pracovat s provazy rigger George Rope s modelkou Alexinropes, kteří prostřednictvím shibari art performance vyladili publikum do lehce excitované nálady. Rigger s plynovou maskou na obličeji velmi hravě interagoval s modelkou a celé to působilo živě a spontánně. Navázala exhibice burlesky Dark Ophelie, která se nazývá upíří královnou, a ve svém projevu na vampirismus přímo odkazuje, když rituálně upíjí z poháru naplněného karmínově rudou tekutinou představující krev. Expresivní tanec, který vedl k částečnému obnažení modelky, vyvolal v publiku nadšený potlesk.

Členka týmu obscurefreaks.cz, riggerka Aoki Gahara, přistoupila ke kompozici svého čísla nekonformně. Už nástup na stage byl originální: dva muži nahoře bez, s masivní bambusovou tyčí položenou na ramenech, vynesli performerku na podium – držela se rukama a nohama a celá scéna působila rituálně. Aoki měla kolem těla rafinovaně navázané provazy, pomocí nichž pak rozehrála taneční shibari show. Vrcholem bylo její přivázání se na bambusovou tyč tak, že levitovala nad zemí, a zatímco se otáčela na závěsném bodu, předváděla publiku další choreografii. Celé to působilo uvolněně, mělo to až lehkost improvizace, ale současně bylo patrné, že riggerka ví, co dělá, a jednotlivé kroky jsou předem naplánované.

Posledním nehudebním bodem programu byl striptýz goth/fetish modelky LilitheAlice, která si na stage přivedla druhou ženu, se kterou v průběhu programu interagovala, sváděla ji a celé vystoupení tak minimálně zpočátku působilo ne jako explicitní obnažování, ale jako hra, která se odehrává v soukromí, doma, s určitou míry intimity a soukromí.

Po čtyřech výrazně vizuálních číslech následovala hudební část, kdy si přihlížející, dosud spíše v pasivní roli, mohli vybít nastřádané napětí a emoce prostřednictvím tance. Rakouská představitelka rap-ravové scény Jo Hysteria přinesla do sálu všem srozumitelné, nekomplikované rytmy a společně se svým DJem na vlně pulsujících beatů vyprovokovali publikum k živelné interakci. Ein, zwei, polizei, drei wier, grenadier, fünf, sechs alte hex´, sieben, acht, gute nacht! Dobrou noc však popřát nestačilo, neboť program sliboval ještě slovenského queer umělce, který si říká Slaytiiina, za doprovodu Emy Lacové a Mad Maxe. A kdo ani potom neměl dost, mohl se dosytit na afterparty s DJs.

Prostor Melodky nepatří mezi největší. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud tu hraje dobrá kapela, není k hnutí. Freak Show zaujala relativně velké publikum, což svědčí o dobrém promu i kvalitní organizaci. V sále bylo našlapáno, a jelikož, nepočítám-li DJ´s, byl program minimálně z poloviny spíše vertikální než horizontální (tanec i shibari se z části odehrávalo na zemi či pod podiem), bylo těžké vybojovat důstojné místo. Někteří z návštěvníků tak zůstali v barové části klubu nebo přihlíželi provozu dobře vybaveného BDSM koutku s profi dominami v zadním prostoru sálu. Chvílemi se zdálo, že v prvních řadách stojí více jedinců s objektivy než těch bez, a v křížové palbě bylo skoro nemožné pořídit snímek, na němž se nenachází jiný fotograf. Vědět to, nejspíš bych aparát nechala doma. Méně fotografů, vyšší podium a snad i větší prostor či omezení kapacity jsou faktory, které by příštímu ročníku jistě prospěly.

Na Freak Show navazoval o den později event s názvem Freak Night, který nabídl individuálnější program: organizátoři přichystali čtyři tematické workshopy, které se věnovaly akupresurním bodům, liquid latexu, spankingu i oblíbenému shibari. Součástí komornější události byla možnost zdravotní prohlídky (www.rozkosbezrizika.cz).

Info

Freak Show Brno
25. 3. 2022 Melodka, Brno

foto © Minka Dočkalová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Metronome ještě nemá vybudovanou tradici

Zdeněk Němec 29.06.2022

Nick Cave & The Bad Seeds, Beck a Underworld coby headlineři letošního Metronomu zabodovali. Co ostatní, co všechno ostatní?

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Noc nikdy neutekla tak rychle (Mišmaš)

Veronika Miksová, cyril kosak 26.06.2022

Jsme doma, nebo venku? Jak se dívat na vývoj festivalu Mišmaš a jak na karpatské výhledy? O potocích lásky, dobrý lidech a dětech coby nadějích.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace