Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Blue Uandi

Vstupní prohlídka: Blue Uandi

redakce | Články / Seriály | 14.02.2022

Vstupní prohlídka: Blue Uandi Blue Uandi, zdánlivě nesourodá dvojice, jejíž kořeny jsou v math rocku, ale i v jazzu, vydala v závěru minulého roku EP 1000 Braids a taky pár pozoruhodných klipů. Martin Konvička aka Fabld a producent David Machovský nevěří na stylovou vyhraněnost a jejich hudba vychází z trip hopu, avant popu i experimentální elektroniky. Důraz kladou na vizuální stránku projektu, podněty získávají od nezávislých avantgardních návrhářů se zájmem o udržitelnost, spolupracují s lokálními designéry. Proti čemu a za co se staví v dalších oblastech? Optali jsme se.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Fabld: Začal jsem jako malinkej hrát na klavír a dělám to celej život, takže jsem prošel všema možnýma fázema. V dětsví jsem hrál klasiku, potom mě na dlouhou dobu držel jazz, přes kterej jsem se dostal k úplně nesmyslné škále dalších žánrů. S tím, že mě vždycky bavilo zkoušet nový věci a jako teenager jsem začal „produkovat” hudbu v FL studiu, mě taky začalo bavit skládání, ve kterým jsem se vzdělával jak sám, tak později na školách. Bylo to obrovský štěstí, protože teď nechápu hudbu jako rozdělený žánry, ale jako jeden celek, kde záleží vždycky hlavně na dobrým nápadu a schopnosti dát tomu nápadu co nejlepší zvuk. V Blue Uandi se ty zkušenosti propojují, hudba vzniká zároveň s textem i zpěvem a celý to je takovej příjemnej safespace, kde se dají vyjádřit věci, na který byly moje dosavadní žánry krátký. Takže inspirace číhá všude možně, v tvorbě současných českých i zahraničních interpretů, v experimentování s produkcí, v absurdních nahrávkách vrtaček a ptačího zpěvu…

David: Od mýho ranýho teenage období hraju na kytaru a tvořím v instrumentální kapele Obligod/Fox Territory, kde byl vždy prostor pro experimentování, ne však tolik po zvukové stránce. To mě pak zavedlo i k vlastní producentské tvorbě. Hlavně díky tomu, že spoustu nových vlivů a inspirací se mi nedařilo vnořit do rockového formátu s klasickým nástrojovým obsazením. Možností tvoření muziky v počítači je nespočet, to mě baví. Ale často má člověk největší svobodu v tom, v čem se na chvíli uzamkne a na co se dokáže zaměřit. Propojení hudby s vizuální identitou je sekundární, ale důležitý motor, který žene Blue Uandi kupředu.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Fabld: Hudba mě živí celej život, až na přestávku minulej rok, teď kromě koncertů učím klavír, baví mě opakovat si všechny ty věci, kterýma jsem si sám prošel a který mě dostaly až sem - snažím se aspoň částečně odevzat to, co jsem sám načerpal, a inspirovat mladý lidi ke kreativitě, ukázat jim, že se nemusí bát to zkoušet a že to je pro život super věc. Jinak jsem avid gamer, když na to mám čas a klid. Mám hrozně rád vodu, stačí být někde poblíž řeky, jezera nebo moře a jsem spokojenej. V některých obdobích dost čtu knížky, to je velká inspirace.

David: V poslední době jsem objevil hory. Mám rád hory. Výšlapy. Napřed jsem sledoval hiking-fashion, která mě bavila hlavně vizuálně i funkčně, ale teď mám opravdu ty hory. Kromě toho mě baví nenositelná móda a styling se second hand věcma, kterej čas od času dělám pod jménem Sias Passé. Chtěl bych se jednou živit jak vlastní muzikou, tak módou. No a nedávno jsem taky začal stříhat vlasy, což pro mě znamená super relax.

Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Fabld: Nejhoršího? Naštěstí si vybírám jen lidi, se kterýma si rozumím, takže je to spíš vždycky super. Nejhorší může být maximálně tak neustálý cestování, narušenej spánkovej režim, jídlo z benzínek a podobný věci, ale jinak to nejde, vždycky to vyváží dobrá show.

David: Hodně názorů a hledání kompromisů. Někdy je to výhoda, někdy je to black flag.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Fabld: Když mám pocit, že jsem doma nechal nějakou nedokončenou věc. Nebo najetí lidi, co si myslí, že můžou na stage.

David: Samozřejmě mě nic nerozhodí, haha. Až na spoustu cynických žvástů.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Fabld: Ovoce, dobrá káva a nějakej drink je top. David: Momentálně nevím, dlouho jsem tam nebyl. Ale asi bych řekl, že filtrovaná voda, dobrý kafe, hummus a panák? Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Fabld: Nejsem úplně gearhead, tak kupuju jednou za čas. Ale člověk musí držet krok s novýma technologiema v produkci, takže pluginy, sample sety a nový micy, sem tam nějakej obskurní nástroj, co mě inspiruje, ale na něj většinou není místo, tak je lepší si ho půjčit.

David: Trávím čas bouráním svých vlastních paradigmat, adoptováním se do principů současné music a objevováním různých verzí sebe sama v různých hudebních hávech. Jinak peníze asi utrácím hlavně za opravy svých nástrojů a techniky.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Fabld: Svět je čím dál propojenější, je plnej extrémů, ale zároveň podle mě žijeme v době potenciálu a nekonečné kreativity, to mě baví. Myslím, že když nebudeme ignoranti, máme před sebou dost zajímavý paradigm shifts.

David: Multi-možnosti. Ztráta identit. Propojení starých přístupů s novými.

Info

Blue Uandi
Fb projektu

foto © Ondra Silný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace