Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Johni

Vstupní prohlídka: Johni

redakce | Články / Seriály | 24.05.2021

Písničkářka Johni začínala buskingem na pražských ulicích a vydala několik singlů, z nichž posledním je Dreaming About You. Následovat bude vydání prvotiny The Bloom, které je plánované na 28. května. Desku produkoval Tom Lobb, který jinak spolupracuje s Katarzií, Billy Barman nebo Korben Dallas. A co stojí za příběhy, které se na ní propisují? Seznamte se s Johni ve vstupní prohlídce.

Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Život. Vztahy. Svět. Už odmala obdivuji umělce a umělkyně, kteří jsou autory krásné hudbu o všedních denních pocitech a zážitcích. Zkrátka o životě takovém, jaký je. Už dlouho poslouchám Katarzii, která mě, ač píše jiným jazykem, inspiruje v tom, jak trefně a s důvtipem dokáže popisovat ty nejkrásnější i nejbolestivější pocity. K mému debutovému albu The Bloom mě jistojistě inspirovala Alice Phoebe Lou nebo kapela Men I Trust. Snažím se do hudby vložit sebe samu, bez obalu, bez masky… To je možná i důvod, proč své písně někdy ani nedokážu poslouchat. Do nedávné doby jsem působila především jako songwriterka s kytarou, ale na novém albu poprvé představuji své písně jinak. Tak jsem sama zvědavá, co mi nová éra přinese.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Pracuji v Ústavu makromolekulární chemie jako asistentka jednoho významného profesora, ale má přítomnost tam je čistě náhodná a docela absurdní. Už z důvodu, že o chemii nevím vůbec nic. Taky připravuji kávu v jednom bistru v Karlíně, ale kromě pracovních povinností velice ráda trávím čas s přáteli, cestuji, čtu a prožívám věci. Také studuji sociologii na Filozofické fakultě UK, ale teď si nejsem jistá, jestli to spadá do kategorie „čím se bavíš/živíš“.


Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Já jsem nikdy pořádně s kapelou nehrála, do nynější doby jsem vystupovala vždycky sama. Mezi hlavní negativa sólo vystupování bych zařadila skutečnost, že samotný zážitek nemohu s někým stoprocentně sdílet. Nikdo se mnou nestojí na podiu a neabsorbuje tu energii, která se pak velmi těžko vysvětluje. Mám na tom ale ráda to, že se nemusím na nikoho spoléhat, jen sama na sebe. Jediný, kdo může přijít pozdě na zvukovku, jsem já, a to mám docela ve své moci.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Lidé. Jejich interakce, konverzace a pohledy. Pohledy hodně.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Já vlastně piju před koncertem jenom vodu a někdy je super, když tam je pivo.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Za kapodastry, trsátka, kabely a ladičky – za věci, které velice pravidelně nechávám na stojanech mikrofonů, v sedačkách backstagí, na lavičkách v parcích a podobně.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Jsme zahlceni informacemi, produkty a možnostmi a je těžké se v jejich záplavě netopit. Po minulém roce vnímám svět především jako rozhozený, ale snad zčásti poučený. Zdánlivě nedůležité všední lidské interakce jsou důležitější, než jsme si mysleli, jsme stále lidmi.

Info

Johni
fb hudebnice

foto © Kristýna Černá

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace