Články / Offtopic / / Komix

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 21.12.2021

Enki Bilal patří k nejvýraznějším světovým osobnostem, které svůj talent dělí mezi komiks a film. Ve své tvorbě se věnuje temným postapokalyptickým výjevům z budoucnosti s výraznou příměsí surreálných prvků.

Je těžké říct, jaké národnosti Bilal je, oficiálně je Francouzem, ale jeho původ pokrývá velkou část Evropy. Matka se narodila v Karlových Varech, ale jako dítě se přestěhovala do Bělehradu. Tam se později setkala s krejčím jugoslávského diktátora Tita, jehož si vzala za muže. Když bylo Enkimu pět, uprchla rodina před komunisty do Paříže, kde se natrvalo usadila. V roce 1965, když mu bylo čtrnáct, se setkal se slavným autorem Asterixe Reném Goscinnym, což natrvalo ovlivnilo jeho profesní kariéru. Goscinny v něm rozpoznal talent a začal mu svěřovat práci pro svůj komiksový časopis Pilote. Kariéra odstartovala…

Vrcholem komiksové tvorby Enkiho Bilala je Trilogie Nikopol, která vznikala v letech 1980 až 1992. Děj ságy začíná v roce 2023 a autor budoucnost opravdu nevidí příliš růžově (východní blok například integroval do – pro nás děsivého – spojení Čechosovětský svaz). Hlavní hrdina se vrací po třicetiletém vězení z vesmíru a sleduje, jak se Francie proměnila v brutální diktaturu fašistického typu. Do toho se nad Paříží vznáší tajuplná pyramida obsazená egyptskými bohy, kteří rozehrávají velkou politickou hru. Došlo jim totiž palivo, za které chce guvernér Ferdinand Kapustier (postava odkazuje na Benita Mussoliniho) získat od bohů nesmrtelnost.

Bilal míchá postmoderní sci-fi, vrství postavy, krutost, bizarní klimatické anomálie, stírá hranice reality a halucinací – to vše plně v duchu tíživé atmosféry 80. let minulého století, kdy tehdejší mocnosti strašily jadernými zbraněmi. Zejména v prvním díle nazvaném Jarmark nesmrtelných je na Bilalově kresbě jasně vidět vliv jiného Francouze – Moebia. Později už Bilal vytváří ostřejší linky, které se jeho vzoru vzdalují. Vytváří tak naprosto osobitý výtvarný styl, jemuž dominují výrazné figury a jejich mimika.

V poslední části Bilal přidává i svou druhou vášeň – film. Jeden myšlenkový oblouk přichází s natáčením biografického filmu o Nikopolovi a potížích s jeho dokončením. Bilal v té době začal točit velice ponuré sci-fi filmy (celkem má na triku tři jako režisér a všechny stojí svou estetikou podobající se snímkům Terryho Gilliama za pozornost), a použil část filmového rámování i do Trilogie Nikopol. K vidění tak jsou perforovaná filmová políčka nebo přechod na černobílý materiál.

České vydání Nikopolu je dalším zaplněním mezery kultovních a pro svět komiksu zásadních děl. Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici, ovlivnil další generace tvůrců. Zejména těch, co našli zalíbení v temném vykreslení života.

Info

Enki Bilal – Trilogie Nikopol (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace