Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 24.07.2019
Brněnská crossoverová kapela Insania nikdy nedělala nic polovičatě. Třeba když jim coby vysokoškolským studentům Státní bezpečnost naznačila, že by neměli hrát, tak se přejmenovali na Skimmed a v koncertování pokračovali. A tady se někde rodí provokace, která cílí na veškeré autority či (pseudo)hodnoty a je zachycená nejen v textech, ale i v pódiové prezentaci frontmana Polyho, viz třeba jeho uniforma s růžovým kolárkem.
Vše, co dělá Insanii Insanií, dostalo nyní tvar v objemné velkoformátové knize nazvané příznačně– Kacířův kancionál. A kancionál to skutečně je, jen písně nábožné nahradily texty pohříchu světské. Rozřazeny jsou do kapitol podle jednotlivých alb seřazených chronologicky, navíc jsou po vzoru kostelních zpěvníků členěny podle účelu. Formální podoba kancionálu je naplněna novým obsahem, který je provokující, ba rouhačský, a svou rozmáchlostí a detailní promyšleností ohromuje.
soutěž (pro registrované) o tři knihy Kacířův kancionál probíhá do 31. července 2019 zde
O vizuální styl knihy se postaral výtvarník a tatér kOki(R). V jeho tvorbě, spojující kresbu s malbou, se snoubí opulentnost plakátů Alfonse Muchy s komiksem, vše je navíc špinavé, překryté barevnými cákanci, kolečky od vylitých hrnků s kávou či těžko čitelnými nápisy, slovy a výkřiky. S výtvarnou přebujelostí kontrastují dvojstrany, které zdobí jen iniciála na straně jedné a prostě vysázený text na druhé. Většinu skladeb pak provází tu více, tu méně vtipné facebookové statusy velikánů světových dějin, jako jsou Nietzsche, Hus, Matka Tereza, Všemohoucí či fiktivní hrdina Joe, procházející napříč diskografií kapely. Jako pouhá libůstka může působit skrytý obsah, který rozšifruje pouze aplikace pro chytré telefony, nicméně je klíčová. Tady totiž tvůrci posouvají hranice multimediality a přichází s projektem, který u nás nemá obdoby. Někdy se tak na prázdné stránce objeví animované video, úryvek z dokumentu, klip kapely či se přehraje daný song. Důležité je, že nejde o uzavřený obsah, ale o rozrůstající se organismus se zajímavým potenciálem – třeba pro prezentaci nových skladeb.
Kacířův kancionál je kniha-artefakt, který svádí k prohlížení a listování, ke kochání zrakem i hmatem: pěkný materiál, kvalitní vazba, papír o vysoké gramáži, poloprůsvitné strany se zlatým tiskem, které zdobí limitovanou verzi Kancionálu, nebo taková drobnost, jako je široká rudá stuha coby záložka. O texty kapely, jejich černý humor, kritičnost a subverzivnost tu jde až v druhé řadě. Gró publikace představuje dotažené výtvarné provedení, které významy textů posouvá. Jakkoliv často hrozí, že forma zvítězí nad obsahem, tady se forma obsahem přímo stává. Šibalské provokace, ty Insanii vždycky šly.
Petr „Poly“ Pálenský, Jakub „kOki(R)“ Dobeš – Kacířův kancionál aneb Insania mezi nebem a peklem (Yinachi, 2019)
web knihy
Shaqualyck 14.09.2023
Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.
Barbora Klempířová 27.08.2023
Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit.
Maxim Mičúch 18.08.2023
Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?
Veronika Jastrzembská 16.08.2023
První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...
Magdalena Fendrychová 10.08.2023
O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.
Andrea Kubová 30.07.2023
Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.
Jaroslav Myšák 26.07.2023
Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?
Jiří V. Matýsek 02.07.2023
Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.
Kryštof Kočtář 23.06.2023
The Beggar se ovšem neutápí v temných vlnách. Ačkoli skladba Michael Is Done může textově vystrašit, její oslavné vyústění povznáší.
Eva Karpilovská 01.06.2023
Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…