Zprávy / Offtopic-Novinky

Empatický komiks nejen o rovnátkách

Empatický komiks nejen o rovnátkách

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 23.12.2015

Komiksový trh se v posledních letech výrazně proměnil, protože klade čím dál větší důraz na skupiny čtenářů, kterých si možná dostatečně nevážil: dětské čtenáře, ženy a dívky. Ztělesněním této změny se stala Američanka Raina Telgemeierová, která v roce 2010 vydala autobiografický komiks Úsměv. "V Česku tento fenomén uvádíme v rámci nové ediční linie, v níž bychom chtěli představovat ty nejlepší současné komiksy pro děti a mládež." Komiksové alter ego autorky - školačka Raina - přijde při nehodě o přední zuby, následuje úporný souboj s rovnátky, zubními náhradami i spolužáky. Obří mezera místo zubů totiž není zrovna to, po čem touží dívky procházející pubertou. Několik let Raina trpí v dentistických ordinacích, nachází svoje sebevědomí i skutečné přátele, kteří nehledí jen na její úsměv.

Protože Telgemeierová vše prožila, ale zároveň už měla dostatečný odstup, je Úsměv autentickým příběhem, kterému nechybí empatie, ale ani nadsázka a humor. Díky studiu na newyorské Škole vizuálních umění dokáže autorka přirozeně používat jazyk komiksu a i složité situace a emoce podává tak jednoduše, že po Úsměvu může sáhnout člověk, který dosud žádný komiks nečetl. Kromě občasných drsných scén z ordinací zůstane v paměti například epizoda se zemětřesením v San Francisku v roce 1989, Telgemeierová ho coby tamní rodačka zažila na vlastní kůži.

"České vydání Úsměvu příhodně rozšiřuje naše povědomí o komiksu a ukazuje, že nemusí být určený jen pro zapálené fanoušky dlouholetých sešitových řad na jedné straně a příznivce uměleckého, avantgardního komiksu na straně druhé. Je to univerzální a především skvěle zpracovaný příběh, ve kterém si každý najde svoje rovnátka," říká o Úsměvu Pavel Kořínek, člen Ústavu pro studia komiksu a spoluautor knihy Dějiny československého komiksu 20. století.

Úsměv reprezentovaný nepřehlédnutelným smajlíkem s rovnátky strávil neuvěřitelných 133 týdnů v žebříčku bestsellerů podle New York Times a pro děti se stal do jisté míry terapeutickým čtením - rovnátka jsou v tomto případě zástupným symbolem pro všechny věci, které mohou být okolím vnímané jako nedostatky. Telgemeierovou katapultoval mezi nejoblíbenější tvůrce pro čtenáře i knihkupce, jen v USA je současný náklad 1,5 milionu výtisků. Komerční úspěch si vzácně podal ruku s kvalitou, za Úsměv získala Telgemeierová nejvýznamnější komiksové ocenění – Cenu Willa Eisnera přezdívanou "komiksový Oscar".

Loni k Úsměvu přidala pokračování Ségry (ve skutečnosti jde o prequel), v němž po dospívání a rovnátkách zpracovala další navýsost univerzální téma i pro tuzemské čtenářky a čtenáře: vztahy v rodině a především přijmutí mladšího sourozence. Díky Ségrám letos získala Telgemeierová Cenu Willa Eisnera pro tvůrce, kteří svoje komiksy zároveň píšou i kreslí. Jako první žena v historii tak prorazila v kategorii, kterou před ní opanovali Frank Miller, Mike Mignola nebo Chris Ware. A již na začátku roku ji profesionálové z komiksové branže zvolili v hlasování serveru Comics Beat největší osobností roku 2014. "Jsme rádi, že můžeme Rainu přivítat u Paseky, a už teď se těšíme na české vydání komiksu Ségry, které přijde v květnu 2016. Oba tituly překládá vynikající Michala Marková."

Info

Raina Telgemeierová - Úsměv

www.facebook.com/pasekanakladatelstvi
www.paseka.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

FOM pokračuje v cestách po vinyl shopoch

Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023

Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.

Kolumbus jindy a dnes, monografie GMU

redakce 27.05.2023

Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.

Světlý speciál Insania Pale Ale

redakce 07.12.2022

Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.

První kniha o českém rapu

redakce 25.09.2022

V knize českej rap se ponoříte do světa českého rapu od jeho začátků přes první boomy až po mainstreamovou současnost.

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace