Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 01.11.2019
Modrovlasá Hilda britského autora Lukea Pearsona řádně zčeřila poněkud znuděné vody evropského komiksu této dekády. Kombinace severské mytologie a britského suchého humoru okamžitě zaujala dětské i dospělé čtenáře. A zrodila se hvězda.
recenze knihy Hilda a pidilidi zde
Její popularity využil Netflix, který v roce 2018 vyprodukoval kreslený seriál, a v současnosti připravuje druhou sérii. Kromě toho dostala Hilda i čistě literární podobu, o níž se postaral Stephen Davies. Tento krok se může jevit jako ne příliš logický, ale svůj smysl má. Hildina dobrodružství jsou totiž vhodná i pro děti, které ještě neumí číst. A jelikož je komiks nevhodným formátem pro (pra)rodičovské předčítání, je krok ke klasické beletrii pochopitelný.
Jenže první kniha Hilda a pidilidi ukázala, že to nebude zase tak jednoduché. Otrocké přepsání komiksu do beletrie působí těžkopádně, nezáživně a příliš popisně. Davies se až příliš držel komiksové předlohy a bál se pustit z uzdy vlastní fantazii. Podle všeho si těchto slabin byli vědomí i tvůrci a redaktoři, protože druhý svazek Hilda a parádní slavnost přesně tyto neduhy smazává.
Po zničení domku na samotě v divočině se Hilda se svou mámou musí stěhovat do města Trolbergu. Tato změna na Hildu, která je zvyklá na volnost, každodenní kontakt s mýtickými bytostmi nebo divokou přírodu, tvrdě dopadá. Se svými spolužáky si příliš nerozumí a jejich městské chování vůči ostrůvkům přírody v husté zástavbě ji plní odporem. Avšak nebýt toho, nezažije své dosud největší dobrodružství. Když totiž místní děti házejí kameny na ptáky, trefí havrana, který sletí na zem. Hilda – věrná svým instiktům – začne o ptáka pečovat. Velkolepé dobrodružství začíná…
Kostra příběhu je převzatá z druhého svazku Hildiných komiksů (Hilda a ptačí slavnost). Ovšem tentokrát se Davies neomezil na takřka doslovný přepis komiksu, ale připustil z něj pouze nosné věci, které fungují i beletristicky. Přidal motivy sbližování Hildy se spolužáky a s městem, ve kterém začala žít. Výrazně ubral na popisnosti a soustředil se na příběh, aby fungoval zcela samostatně. Díky tomu je Hilda a parádní slavnost vynikající dobrodružná knížka vhodná pro všechny věkové hranice. Mrzí jen fakt, že k úplnému pochopení všech souvislostí musí člověk přelouskat i Hildu a pidilidi.
Stephen Davies, Seaerra Millerová - Hilda a parádní slavnost (Paseka, 2019)
web nakladatelství
3DDI3 29.04.2024
Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.
3DDI3 27.12.2023
Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.
redakce 27.12.2023
Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.
3DDI3 10.09.2023
Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.
3DDI3 09.09.2023
Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.
3DDI3 03.09.2023
Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.
3DDI3 20.08.2023
Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?
3DDI3 06.08.2023
Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.
3DDI3 01.07.2023
Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.
3DDI3 14.05.2023
Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.