Zprávy / Festivalové

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.08.2015

Ostravské centrum nové hudby v čele s Petrem Kotíkem vybíralo z téměř šedesáti přihlášek kandidátů a Institut tak nakonec v srpnu přivítá 37 rezidentů ze 17 zemí (Brazílie, Kanada, Česká republika, Čína, Kypr, Estonsko, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Irán, Japonsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Španělsko, Taiwan a USA). Počet přijatých studentů je od vzniku Ostravských dnů limitovaný, a to z důvodu nutnosti spolupracovat soustředěně a v přímé blízkosti s lektory. Rezidenty Ostravských dní se opět stanou převážně doktorandi prestižních světových univerzit nebo jejich čerství absolventi (Columbia University, California Institute of the Arts, University of Huddersfield, Královská konzervatoř v Haagu a další).

Rezidenti budou v Ostravě pracovat s lektory ve skupině i individuálně, a to po dobu tří týdnů (10. - 29. srpna). Tato délka a "komornost" dennodenních setkání činí Institut OD jedním z nejdelších a nejexkluzivnějších letních setkání a kurzů na světě. Mezi třináct lektorů, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice i obecné principy umělecké tvorby, patří letos skladatelé Peter Ablinger, Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Bernhard Lang, George Lewis, Alvin Lucier, Helmuth Oehring, Jennifer Walshe, Christian Wolff a další. Unikátní je účast skladatele Alex Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel.


Institut Ostravské dny je organizován každé dva roky a jeho základnou je Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která v letním provozu nabízí vynikající podmínky pro soustředěnou práci a přípravu na koncerty festivalu. Od doby svého vzniku v roce 2001 Institut významně přispěl k rozvoji vzdělání a kompozičních zkušeností studentů a absolventů prestižních univerzit z Evropy, USA, Asie i Afriky, s viditelným akcentem na studenty z ČR, kteří tak přicházejí do úzkého kontaktu se světovými trendy (letos byli přijati 4 rezidenti z ČR). Někteří rezidenti se na Institut vracejí i opakovaně. Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také "skladatelským veletrhem", se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále. Vybraným rezidentům poskytuje Ostravské centrum nové hudby stipendia (plná částka za účast je 2 200 EUR).

Skladby rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2015 jako součást festivalového programu (21. – 29. srpna) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestr, komorní soubory, sbory i sólisty. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z Tapes festival na trnavském Nádvoří

redakce 22.08.2019

Slovenské kazetové vydavatelství Z Tapes otevře na trnavském Nádvoří druhý ročník svého festvalu. 6 kapel ze 4 zemí.

Festival Ostravské dny už zítra

redakce 21.08.2019

Bienále Ostravské dny jsou hudební a uměleckou událostí mezinárodního charakteru, která vrcholí festivalem pro veřejnost.

Nouvelle Prague nabídne šestý ročník

redakce 20.08.2019

Šestý ročník showcaseového festivalu a konference Nouvelle Prague přináší změnu místa konání i debaty o hudební scéně.

Pop-Kultur Moon 2019

redakce 19.08.2019

Zase do Berlína? Ano, zase. Pop-kultur je akce, která zase tak dlouhou historii nemá, první vydání proběhlo v Berghainu až v roce 2015, ale o to je zajímavější.

Za kulturou na jičínské zahrady

redakce 19.08.2019

„Soukromé vlastnictví a bydlení“, tak zní téma dalšího ročníku festivalu Jinčí čin.

Hildur Guðnadóttir na Unsoundu

redakce 16.08.2019

Třetí vlně potvrzených interpretů pro letošního vydání krakovského festivalu Unsound dominuje Hildur Guðnadóttir.

Blues Alive 2019 hlásí vyprodáno

redakce 15.08.2019

Na letošním Blues Alive vystoupí takové osobnosti jako Lizz Wright, Marcia Ball, Kenny Neal či Ronnie Baker Brooks.

Dasha Rush zahájí Lunchmeat Festival

redakce 15.08.2019

Svůj nový projekt představí producentka a experimentální zvuková umělkyně Dasha Rush se svojí 360° AV show v Planetáriu.

Waltari headlinerem Bystřické alternativy

redakce 15.08.2019

Letošním tahákem Letní Alternativy jsou především crossoveroví Waltari z Finska a také slovenští punkáči Davová psychóza.

Ostravské dny začínají již za týden

redakce 14.08.2019

Do Ostravy se sjede na dvě stovky hudebníků. Podílet se budou na 10. bienále festivalu klasické hudby Ostravské dny.