Zprávy / Festivalové

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.08.2015

Ostravské centrum nové hudby v čele s Petrem Kotíkem vybíralo z téměř šedesáti přihlášek kandidátů a Institut tak nakonec v srpnu přivítá 37 rezidentů ze 17 zemí (Brazílie, Kanada, Česká republika, Čína, Kypr, Estonsko, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Irán, Japonsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Španělsko, Taiwan a USA). Počet přijatých studentů je od vzniku Ostravských dnů limitovaný, a to z důvodu nutnosti spolupracovat soustředěně a v přímé blízkosti s lektory. Rezidenty Ostravských dní se opět stanou převážně doktorandi prestižních světových univerzit nebo jejich čerství absolventi (Columbia University, California Institute of the Arts, University of Huddersfield, Královská konzervatoř v Haagu a další).

Rezidenti budou v Ostravě pracovat s lektory ve skupině i individuálně, a to po dobu tří týdnů (10. - 29. srpna). Tato délka a "komornost" dennodenních setkání činí Institut OD jedním z nejdelších a nejexkluzivnějších letních setkání a kurzů na světě. Mezi třináct lektorů, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice i obecné principy umělecké tvorby, patří letos skladatelé Peter Ablinger, Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Bernhard Lang, George Lewis, Alvin Lucier, Helmuth Oehring, Jennifer Walshe, Christian Wolff a další. Unikátní je účast skladatele Alex Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel.


Institut Ostravské dny je organizován každé dva roky a jeho základnou je Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která v letním provozu nabízí vynikající podmínky pro soustředěnou práci a přípravu na koncerty festivalu. Od doby svého vzniku v roce 2001 Institut významně přispěl k rozvoji vzdělání a kompozičních zkušeností studentů a absolventů prestižních univerzit z Evropy, USA, Asie i Afriky, s viditelným akcentem na studenty z ČR, kteří tak přicházejí do úzkého kontaktu se světovými trendy (letos byli přijati 4 rezidenti z ČR). Někteří rezidenti se na Institut vracejí i opakovaně. Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také "skladatelským veletrhem", se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále. Vybraným rezidentům poskytuje Ostravské centrum nové hudby stipendia (plná částka za účast je 2 200 EUR).

Skladby rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2015 jako součást festivalového programu (21. – 29. srpna) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestr, komorní soubory, sbory i sólisty. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Still Corners přivezou na Metronome Prague zasněný pop

redakce 05.12.2019

Po nedávno oznámených Underworld jsou Still Corners dalším zajímavým jménem nadcházejícího ročníku, rozšiřujícím stylový záběr celé akce.

Performance Forbidden v Klášteře Sv. Anežky

redakce 04.12.2019

Cílem projektu není apriori šokovat, nýbrž experimentovat s konceptem slova "zákaz" a podívat se na něj z více úhlů.

Underworld headlinerem festivalu Nowa Muzyka

redakce 03.12.2019

Headlinerem patnáctého pokračování katovického festivalu Tauron Nowa Muzyka bude kultovní britské taneční duo Underworld.

PAF Olomouc začíná už za pár dní

redakce 02.12.2019

Audiovizuální performance v husitském kostele, klubová noc v bunkru, představení pro jednoho diváka a desítky dalších projektů.

Prague Summer Festival neskrývá ambice

redakce 02.12.2019

Prvními ohlášenými jmény nového festivalu jsou britská metalcorová formace Bring Me the Horizon a rockeři Foreigner.

Squarepusher a další na CTM 2020

redakce 27.11.2019

Letošní ročník progresivního berlínského fetivalu CTM nabídne jména jako Squarepusher, Dan Deacon nebo Andrea Belfi.

Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky

redakce 21.11.2019

Struny podzimu přinesly výjimečné hudební zážitky od unikátního Recitálu Jiřího Suchého přes klasiku, soudobou hudbu a jazz až po hip-hopovou party.

Na Metronome Prague 2020 přijedou s novou deskou Underworld

redakce 20.11.2019

„Bude to neopakovatelná a největší show, jakou jsme kdy předvedli,“ říká skupina.

Brutal Assault má už přes 40 interpretů

redakce 20.11.2019

Třetí vlnou potvrzených interpretů se Brutal Assault dostává na metu 40 kapel v line-upu. Cattle Decapitation, Katatonia...

Festival Hear Me! se vrací do Pardubic

redakce 19.11.2019

Hear Me! je putovním festivalem, jehož cílem je uvádět nejrůznější podoby improvizační a experimentální hudební scény.