Zprávy / Festivalové

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

Na Ostravské dny 2015 se přihlásil rekordní počet mladých skladatelů

redakce | Zprávy / Festivalové | 07.08.2015

Ostravské centrum nové hudby v čele s Petrem Kotíkem vybíralo z téměř šedesáti přihlášek kandidátů a Institut tak nakonec v srpnu přivítá 37 rezidentů ze 17 zemí (Brazílie, Kanada, Česká republika, Čína, Kypr, Estonsko, Německo, Velká Británie, Maďarsko, Irán, Japonsko, Nizozemí, Polsko, Slovensko, Španělsko, Taiwan a USA). Počet přijatých studentů je od vzniku Ostravských dnů limitovaný, a to z důvodu nutnosti spolupracovat soustředěně a v přímé blízkosti s lektory. Rezidenty Ostravských dní se opět stanou převážně doktorandi prestižních světových univerzit nebo jejich čerství absolventi (Columbia University, California Institute of the Arts, University of Huddersfield, Královská konzervatoř v Haagu a další).

Rezidenti budou v Ostravě pracovat s lektory ve skupině i individuálně, a to po dobu tří týdnů (10. - 29. srpna). Tato délka a "komornost" dennodenních setkání činí Institut OD jedním z nejdelších a nejexkluzivnějších letních setkání a kurzů na světě. Mezi třináct lektorů, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice i obecné principy umělecké tvorby, patří letos skladatelé Peter Ablinger, Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Petr Kotík, Bernhard Lang, George Lewis, Alvin Lucier, Helmuth Oehring, Jennifer Walshe, Christian Wolff a další. Unikátní je účast skladatele Alex Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student, do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel.


Institut Ostravské dny je organizován každé dva roky a jeho základnou je Janáčkova konzervatoř v Ostravě, která v letním provozu nabízí vynikající podmínky pro soustředěnou práci a přípravu na koncerty festivalu. Od doby svého vzniku v roce 2001 Institut významně přispěl k rozvoji vzdělání a kompozičních zkušeností studentů a absolventů prestižních univerzit z Evropy, USA, Asie i Afriky, s viditelným akcentem na studenty z ČR, kteří tak přicházejí do úzkého kontaktu se světovými trendy (letos byli přijati 4 rezidenti z ČR). Někteří rezidenti se na Institut vracejí i opakovaně. Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také "skladatelským veletrhem", se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále. Vybraným rezidentům poskytuje Ostravské centrum nové hudby stipendia (plná částka za účast je 2 200 EUR).

Skladby rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2015 jako součást festivalového programu (21. – 29. srpna) spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestr, komorní soubory, sbory i sólisty. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Začíná Lunchmeat Festival

redakce 27.09.2021

Mezinárodní akce věnovaná aktuální nezávislé elektronické hudbě a digitálnímu umění se koná tento týden ve čtyřech lokacích po celé Praze.

Přehlídka MaMA Festival and Convention se blíží

redakce 26.09.2021

Na festivale a konferenci MaMa se každoročně potkává více než šest tisíc hudebních profesionálů a je tak největším setkáním podobného druhu ve Francii.

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace