Články / Reporty

Osvěta, sdílení a láska k tanci (Tanečno)

Osvěta, sdílení a láska k tanci (Tanečno)

Maria Pyatkina | Články / Reporty | 26.08.2021

Francouzská tanečnice Jade Fehlmann nás na pátečním workshopu Hip Hop Freestyle fyzicky nešetřila. Možná nemá tolik slov ve svém anglickém arzenálu nebo plýtvání prostě nemá ve zvyku. Světlovlasá, modrooká, s pevnou vzpřímenou postavou působila studeně a silně jako hrdinka ze skandinávské pohádky. Po tom, co do nás nabušila všemožné taneční kroky a pohybové izolace, posadila nás na chvíli do kroužku, abychom si vyměnili dojmy. „Myslím si, že tanečníci mají velmi silný intelekt," řekla. „Jsme hudebníci, atleti a manažeři zároveň. Tanec rozvíjí spoustu různých stran osobnosti." Po veselé a intenzivní hodině se mi její slova vkrádala do zpoceného, rozechvělého hrudníku. Kromě toho, že tanec rozvíjí intelekt, vždy zahýbe s našimi emocemi, ať už tančíme sami nebo se jen díváme na to, jak tančí jiní. Festival Tanečno, který se konal minulý týden na severu Slovenska, se pokusil tuto komplexitu tance návštěvníkům co nejvíc přiblížit. A skrze lekce, diskuze a představení zprostředkoval spoustu zkušeností a zábavy jak profesionálním tanečníkům, tak nezasvěceným divákům.

Městečko Námestovo, jehož historické centrum kdysi pohltila nádherná Oravská přehrada, se během několika srpnových dnů doslova rozhýbalo. Po ránu jste mohli pozdravit slunce, vyzkoušet si základy baletu, zapojit se do tanečního battlu nebo vidět choreografická sóla světových tanečníků. A to všechno aniž byste se sami tanci někdy věnovali. Místní rodáci Andrej Štepita a Barbora Michaligová festival před pěti lety založili přesně za tímto účelem: ukázat oravským obyvatelům, že tanec není jen Labutí jezero nebo pohupování se na kamarádově svatbě. „Zároveň jsme chtěli inspirovat místní tanečníky a nabídnout jim to, kvůli čemu jsem já jako začínající tanečník musel jet do Bratislavy nebo do zahraničí," svěřuje se mi po festivalu v hlasových zprávách Štepita. Na místě jsme se pobavit u šálku kávy přece jen nestihli: Andrej neustále řešil organizační úkoly, staral se o zahraniční hosty, uváděl představení.

Za pět let festival od osvětové přehlídky pro místní posunul k atraktivní mezinárodní taneční akci. Do lokálního domu kultury jste mohli během týdne zajít na expresivní vystoupení světoznámého tanečníka z Mozambiku Edivalda Ernesta nebo slovenské hvězdy lidového tance Milana Hericha. Oba v rámci festivalu rovněž nabídli tříhodinové lekce pro profesionální tanečníky. Přístupnější, ale pořád velmi intenzivní hodiny floorworku (čili tanečních kreací na podlaze) a hiphopové improvizace nabídli Rakušan Alex Loftex Tesch a zmíněná Jade Fehlmann. Oba se věnují jak street dance, tak současnému tanci, díky čemuž jejich hodiny měly nakažlivou flow a velký prostor pro sebevyjádření.

Jeden z letošních programových bodů Tanečna zajímavým způsobem spojil výuku a performance. Další zahraniční hostka ze Senegalu Khoudia Toure vedla skvělý experiment s názvem Rezidenčno: z přihlášených tanečníků vybrala patnáct, s nimiž během pouhých šesti hodin postavila ohromující a zároveň dojemnou show. Toure nahrávala během zkoušek jejich řeč, kroky, tleskání, smích a sestříhané nahrávky pak použila jako zvukový podkres. Když tanečníci předváděli sóla za doprovodu vlastního hlasu, opustili fyzickou dimenzi své performance a byli divákům hned o mnoho blíž.

Vzniklé představení mi z celého festivalu přineslo jeden z nejsilnějších diváckých zážitků. Ty další nakonec nepatřily pozvaným světovým hvězdám, ale místním talentům. Velmi citlivě a hmatatelně působilo párové vystoupení Endless Shift slovenské choreografky Marty Polákové, kde nic, včetně odosobňujících šedých kostýmů, nerušilo od pozorování plynulého pohybového toku. Naopak velmi výrazné, ve znamení šťavnaté oranžové barvy bylo sobotní vystoupení Feijoada streetového souboru Spicylicious, který mimo jiné účinkuje ve stejnojmenném videoklipu české R&B umělkyně Annet X. Obě žánrově a náladově tolik odlišná vystoupení spojila jemnost, přirozenost a příjemný pocit, že přes veškerou zručnost a profesionalitu o nic neusilují.

„Festival roste s námi a my rosteme spolu s festivalem," podotýká Štepita. Kariérní vývoj a rozšiřující se obzory skupiny tanečníků-organizátorů se každý rok odráží v Tanečnu jako v zrcadle: akce se rok od roku pyšní slavnějšími jmény, pestřejším programem a početnějším publikem. A letošní, pátý ročník všechny tyto roviny dokázal perfektně vyvážit: zkušení tanečníci získali nové znalosti a kontakty stejně jako úplní začátečníci, na svoje si přišli milovníci street dance, současného tance nebo slovenských lidovek. Různorodé lekce a představení spojovala pokora vůči zkušenosti a talentu, nadšení pro osvětu a sdílení a samozřejmě láska k tanci, který sám o sobě povznáší tělo a mysl.

Info

Tanečno 2021
17.–22. 8. 2021

foto © Marek Ganc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Metronome ještě nemá vybudovanou tradici

Zdeněk Němec 29.06.2022

Nick Cave & The Bad Seeds, Beck a Underworld coby headlineři letošního Metronomu zabodovali. Co ostatní, co všechno ostatní?

Order of Sonic Chaos: projektivní hra ve sklepě

Minka Dočkalová 26.06.2022

Když vstupujete do sklepní části Husy na provázku, kde se nachází scéna brněnského performativního pole Terén, můžete si být jisti, že vždy budete svědky něčeho...

Noc nikdy neutekla tak rychle (Mišmaš)

Veronika Miksová, cyril kosak 26.06.2022

Jsme doma, nebo venku? Jak se dívat na vývoj festivalu Mišmaš a jak na karpatské výhledy? O potocích lásky, dobrý lidech a dětech coby nadějích.

Slunovrat po dvaatřiceti letech s Crime & the City Solution

Václav Adam 24.06.2022

Současná inkarnace Crime & The City Solution sice neoplývá tak zvučnými jmény, jako když jednu dobu téměř stínovali sestavu The Bad Seeds, ale úterní koncert byl velmi přesvědčivý.

Hvězdy, rituály a splněná přání aneb Respect Festival 2022

Akana 23.06.2022

Letos už se ale fantazie týmu kolem Borka Holečka mohla opět rozletět všemi směry. Díky tomu si návštěvníci mohli vychutnat tradiční geograficky i žánrově pestrý hudební mix.

Mesiášský komplex, nuda k uzoufání i Prince-zna (Tempelholf Sounds 2022)

Vojta Chmelík 22.06.2022

Po první díle přinášíme pokračování reportáže z berlínského festivalu Tempelhof Sounds. Muse, The Strokes, Anna Calvi a mnozí další. Včetně spálené kůže.

Právě teď žiju dobrý život: Dům kultury a naděje v HaDivadle

Minka Dočkalová 21.06.2022

Zkuste si vybavit jediný okamžik svého života. Vzpomeňte si a znovu prožijte pocit, kdy jste si v duchu řekli: ano, teď žiju opravdu dobrý život...

Přivykání na tmu i asociační hra (Trojvernisáž v Galerii TIC)

Minka Dočkalová 16.06.2022

V Galerii mladých ožívá snově surrealistické mojo, o patro výše implicitně stalkerský polodokumentární film a vedle, v Galerii u Dobrého pastýře je možné zažít dotyk postapokalyptického světa.

Rozinkové bombardéry, pražská šunka a bílé i černé kněžky (Tempelhof Sounds 2022)

Vojta Chmelík 14.06.2022

Když byl loni ohlášen nový festival s headlinery Muse a The Strokes na letišti Tempelhof, poskočil jsem radostí. A rovnou schytal od okolí pár jízlivých narážek.

Pěsti vzduchem (Dälek)

Lukáš Grygar 09.06.2022

Chvěje se sál, drnčí jeho železný interiér, mám cukání spustit něco jako pogo, ale dopadlo by to těmi pěstmi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace