Články / Seriály

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce | Články / Seriály | 27.09.2022

Mezinárodní kameramanský filmový festival Ostrava Kamera Oko se na přelomu září a října odehraje po patnácté a nabídne velezajímavou duchovní krmi nejen filmovým fanouškům. Coby přehlídka pro cinefily má své samozřejmé náležitosti: soutěžní výběr snímků, prezentaci tvůrců či industry sekci k setkávání odborníků i studentů evropských filmových škol. Vedle toho ovšem přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko, Gabriela Knýblová. A my si rovnou hledáme pohodlnou cestu do města na soutoku řek Odry, Opavy a Ostravice. A uvažujeme o tom, jestli nestojí za to tento týden opsat trojúhelník s Bratislavou a Prahou a do festivalového itineráře přidat i Next a Lunchmeat.

Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva největší špíly?

Málo spát a hodně se těšit. Ve středu totiž začíná festival, jehož program jsme celý rok, a hlavně v posledních týdnech, intenzivně připravovali. Ostrava Kamera Oko je tak pro mě jeden velký “špíl”. Vyvrcholí v sobotu večer v galerii Plato, kde chystáme audiovizuální program ve spolupráci s hudebním dramaturgem Ondřejem Lasákem z Genot Centre a ostravským hudebním kolektivem Audio Video Bass. Stage pro tenhle večer navrhl americký umělec Than Hussein Clark a pojal ji jako otevřenou platformu, na jejíž obsahové náplni se budou podílet jak diváci, tak účinkující. Ve dvou blocích během večera představíme celkem šest vystupujících. V první části to bude Nina Pixel s kompilací Liptov, za kterou dostala Cenu Vinyla, projekcí ji doprovodí Adrián Kriška. Pak vystoupí Organ Tapes s obrazy univerzální městské intimity zachycené na iPhone a pražská producentka Martyyna. Její debutové EP Awaken zařadil předloni britský časopis Wire mezi nejzajímavější české nahrávky roku.

Ve druhé půlce večera převezmou štafetu ostravští Audio Video Bass, kteří v duchu hesla „Future is female” složili line-up výhradně z DJek. Vystoupí Brigitte Noir, přes den moderátorka na Radiu Wave, v noci DJka v klubech a v komunitním Radiu Punctum, dále Nill Garçon, selektorka z brněnského Vitaminu, a do třetice Teresi z Prahy. A kdo by v sobotu nechtěl čekat až do večera, může začít s audiovizuálním programem už ráno. Publicista Pavel Klusák pro nás totiž nachystal tříhodinový blok Snídaně: Jez zvuků. Vystoupí na něm experimentální hudebníci Ivan Palacký, Petr Vrba a Martin Nábělek, promítnou se československé vzdělávací filmy o jídle a stravě a v průběhu toho všeho čeká návštěvníky tematická snídaně, kterou připraví umělecké uskupení Hadaikum z Olomouce.


Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?

Nebyl to tak úplně koncert jako spíš originálně pojatá soukromá poslechovka. Pořádal ji Radim Zbránek, který stojí třeba za legendární akcí Story v Hranicích na Moravě. Událost se konala v působivých prostorech opuštěného bytu vedle hranického klubu Karnola. Sjeli se tam lidi z celého Česka, hudebníci i fandové. Bylo to malé, milé, komorní a hlavně organické - hrál ten, kdo měl zrovna náladu. Za pult se postavila i Linda Wojnarová a Tomáš Slunský z ostravského labelu Gin&Platonic. Byl to pro mě intenzivní hudební zážitek ve skvělé společnosti.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šla podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?

Z lokálních jmen chci určitě zmínit právě Gin&Platonic. Pořádají hudební série v galerii Plato Ostrava, kam přiváží aktuálně rezonující jména z celého světa. Podařilo se jim sehnat třeba polského producenta Lutto Lenta nebo kanadského představitele hypercontemporary elektroniky, který si říká Racine. V Ostravě taky podporuju kolektiv Audio Video Bass, který pořádá takzvané Bankety, klubové taneční party na tradičních i netradičních místech ve městě. V kontextu celé tuzemské scény pak skládám velký hold labelu Genot Centre, kterému se daří objevovat a podporovat mladé talenty experimentální hudby a vytvářet netradiční formáty jako třeba populární Silent Nights. A na slovenské scéně sleduju aktivity kolem labelu Mappa z Lučence – Zoltána Czakó a Jakuba Juháse. Ti nedávno v rámci MELAfestu představili třeba audiovizuální kolektiv MSHR ze Států. K tomu všemu se samozřejmě strašně moc těším na doprovodný hudební program v rámci milované domácí Přehlídky animovaných filmů (PAF) v Olomouci!

Jaký máš vztah k sociálním sítím?

Ambivalentní. Na jednu stranu si hodně cením možností, které mi nabízí, vím, že je potřebuju k práci, vím, že na nich nacházím ohromné množství inspirace a informací. Zároveň si ale musím přiznat, že na mě často vytváří nepříjemný tlak a potřebuju si od nich dávat pravidelný odstup. Ideální poměr stále hledám. Nejvíce „doma” jsem na Instagramu, naopak můj facebookový profil ožívá už prakticky jen před festivalem.

Kam nejraději chodíš na jídlo?

Když si chci dopřát hodně dobrý oběd nebo večeři a navodit pocit, že jsem na dovolené, jdu do bistra Hogo Fogo, na jehož dvorku mimochodem letos v rámci OKO pořádáme španělskou zahradní slavnost s projekcí, tapas a vínem. A pak je tady PetPunk – kavárna, kde jsem opravdu tak často, že bych si tam klidně mohla zařídit i jméno na poštovní schránce. Dělají nejlepší kafe v Ostravě a pečou nejlepší koláče na světě (od Pawliczky).

Info

Ostrava Kamera Oko
28. 9. –⁠ 2. 10. 2022
Ostrava
web

Ostrava Kamera Oko: Audiovizuální večer
1. 10. 2022 21:30
Plato, Ostrava
Fb událost

foto © se souhlasem Gabriely Knýblové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Jay Delver

redakce 30.11.2022

Čtěte o hraní v kapele i o fungování světa.

Preview: Alhambra Monkey Week 2023

Michal Pařízek 24.11.2022

Lákadlem budiž pohled do line-upu, ale i vidina vlahého přelomu podzimu a zimy v Andalusii. Pojďme.

Vstupní prohlídka: Earie

redakce 23.11.2022

Debutový singl Paralysed je souhrou různých kytarových zvuků a efektů navozujících temnou atmosféru, která je jádrem nahrávky.

Pod pultem Kabinetu Ricardo Delfino

redakce 16.11.2022

Ricarda Delfina jsme našli nečekaně za výlohou brněnského Kabinetu múz. Poslouchejme s ním, podporujme kluby!

Preview: Le Guess Who? 2022

redakce 08.11.2022

Poslední ochutnávkou budiž tradiční Spotify playlist, ale protože návštěva Utrechtu není „pouze“ o koncertech, tak nabízíme ještě několik dalších lákadel.

Vstupní prohlídka: M¥ss Keta

redakce 08.11.2022

Co chce vždycky najít v backstagi? A jak vlastně vypadá její život na turné? Čtěte vstupní prohlídku italské rapperky, Venuše milánské klubové scény.

Vstupní prohlídka: Cold Venus Revisited

redakce 03.11.2022

Cold Venus Revisited se dali dohromady v Česku, jejich kořeny ale sahají od severu Ruska až po Turecko. Dystopie, existencialismus, melancholie.

Tak daleko, tak blízko: Kryštof Kříček (Haru, fyield)

redakce 01.11.2022

Zajděte se podívat na pražský křest projektu fyiel, a podívejte se na svět i očima Kryštofa Kříčka v naší rubrice Tak daleko, tak blízko.

10 + 1 = Daniel Brandt (Brandt Brauer Frick Ensemble)

redakce 29.10.2022

Minimalismus ovlivněný technem, ten si říká o živé provedení, ovšem projekt Brandt Brauer Frick se rozrostl do podoby živého akustického souboru.

Tak daleko, tak blízko: Lizz Wright

redakce 26.10.2022

Dnešní Toulavou kameru uvádí Lizz Wright, oceňovaná vokalistka, která na sklonku října zahraje na festivale JazzFestBrno.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace