Články / Recenze

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková | Články / Recenze | 10.05.2023

Irská zpěvačka a raperka Biig Piig se hlásí s debutovým mixtapem Bubblegum. Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Novinka není výjimkou a Biig Piig opět ukazuje, jak pestrá její tvorba je a že nezůstává u jednoho žánru.

Důležitým motivem je zpěvaččin odchod do nového města. V roce 2020 se přestěhovala do LA a odkazy na něj nejsou plné slunce a pláží jako spíš pocitů, které člověk na novém místě zažívá. Desku něžně, s úzkostným nádechem uvádí písnička Only One, v níž autorka promlouvá k milované osobě a popisuje své obavy z opuštění. Na příjemný a klidný beat doprovázený čistým hlasem navazuje silně melancholická, ale taky chytlavá píseň Liquorice s jednoduchým funkčním refrénem. K tanečnímu beatu, vzrušení z nového a nepoznaného se Biig Piig dostává ve skladbě Kerosene, výborně pracující s napětím. Po dvou rozvážných písničkách je čas na energickou Picking Up, tentokrát s drum and bassovým základem, díky kterému z celku vyčnívá.


Ghosting je odlišná jak ve střídání angličtiny a španělštiny, tak tematicky. Právě zde zpěvačka vypráví o odchodu do nového města, kde je člověk cizincem a je jednoduché se ztratit. Oslavy anonymity se prolínají s myšlenkami na minulost. Biig Piig vykládá své pocity napřímo a jasně, posluchač nemusí významy hledat, ale je nucen nad nimi hlouběji přemýšlet. Celý materiál uzavírá track In the Dark, který se nejvíce přibližuje její předchozí tvorbě. Poutavé kytarové riffy, podobné těm z předchozího EP The Sky Is Bleeding, jsou nenáročné a svým způsobem uklidňující. I přes smutek, který ze skladby sálá, je In the Dark příjemná.

Bubblegum posouvá možnosti Biig Piig opět o kousek dál a ukazuje nám, jak originální může být populární hudba. Celý mixtape se pohybuje na pomezí radosti a smutku, nevnucuje určité emoce a posluchač si na něm může najít, co zrovna potřebuje. Sebevědomě nabízí širokou škálu nálad, od těch pozitivních až po ty vyděšené, aniž by byl byť na chvíli laciný. Alternativní pop v podání Biig Piig je osvěžující.

Info

Biig Piig - Bubblegum (RCA Records) web interpretky

živě:
Metronome Prague
22.–25. 6. 2023 Výstaviště, Praha
Fb událost

Tauron Nowa Muzyka 2023
8.–10. 6. 2023 Slezské muzeum, Katovice
web festivalu

foto © Sarah Louise Bennett

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace