Články / Recenze

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Pozitivní, úzkostlivá Biig Piig

Natálie Dvořáková | Články / Recenze | 10.05.2023

Irská zpěvačka a raperka Biig Piig se hlásí s debutovým mixtapem Bubblegum. Během uplynulých šesti let vydala několik EP a singlů a pokaždé přišla s novým zvukem. Novinka není výjimkou a Biig Piig opět ukazuje, jak pestrá její tvorba je a že nezůstává u jednoho žánru.

Důležitým motivem je zpěvaččin odchod do nového města. V roce 2020 se přestěhovala do LA a odkazy na něj nejsou plné slunce a pláží jako spíš pocitů, které člověk na novém místě zažívá. Desku něžně, s úzkostným nádechem uvádí písnička Only One, v níž autorka promlouvá k milované osobě a popisuje své obavy z opuštění. Na příjemný a klidný beat doprovázený čistým hlasem navazuje silně melancholická, ale taky chytlavá píseň Liquorice s jednoduchým funkčním refrénem. K tanečnímu beatu, vzrušení z nového a nepoznaného se Biig Piig dostává ve skladbě Kerosene, výborně pracující s napětím. Po dvou rozvážných písničkách je čas na energickou Picking Up, tentokrát s drum and bassovým základem, díky kterému z celku vyčnívá.


Ghosting je odlišná jak ve střídání angličtiny a španělštiny, tak tematicky. Právě zde zpěvačka vypráví o odchodu do nového města, kde je člověk cizincem a je jednoduché se ztratit. Oslavy anonymity se prolínají s myšlenkami na minulost. Biig Piig vykládá své pocity napřímo a jasně, posluchač nemusí významy hledat, ale je nucen nad nimi hlouběji přemýšlet. Celý materiál uzavírá track In the Dark, který se nejvíce přibližuje její předchozí tvorbě. Poutavé kytarové riffy, podobné těm z předchozího EP The Sky Is Bleeding, jsou nenáročné a svým způsobem uklidňující. I přes smutek, který ze skladby sálá, je In the Dark příjemná.

Bubblegum posouvá možnosti Biig Piig opět o kousek dál a ukazuje nám, jak originální může být populární hudba. Celý mixtape se pohybuje na pomezí radosti a smutku, nevnucuje určité emoce a posluchač si na něm může najít, co zrovna potřebuje. Sebevědomě nabízí širokou škálu nálad, od těch pozitivních až po ty vyděšené, aniž by byl byť na chvíli laciný. Alternativní pop v podání Biig Piig je osvěžující.

Info

Biig Piig - Bubblegum (RCA Records) web interpretky

živě:
Metronome Prague
22.–25. 6. 2023 Výstaviště, Praha
Fb událost

Tauron Nowa Muzyka 2023
8.–10. 6. 2023 Slezské muzeum, Katovice
web festivalu

foto © Sarah Louise Bennett

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Zlato i emoce (Holy Moly & The Crackers)

Eva Karpilovská 01.06.2023

Nechybí vroucí pocity lásky, která je možná jen zlozvykem (Bad Habit) nebo vzdor těla vlnícího se jako řeka (Like a River) a s řekami se zas vracíme k plynutí, cestám,…

Síla odhodlání (Katedrála)

Jaroslav Lajner 12.05.2023

Mnozí zástupci mužského pokolení instinktivně prahnou po něčem, co by dlouhodobě odkazovalo k jejich pozemskému bytí.

Půvabná dvojverší (Fievel Is Glauque)

Martin Šmíd 11.05.2023

Následně se skupina vydala na turné s ostřílenými veterány Stereolab, kteří si Fievel Is Glaque vyhlídli po úspěchu zmíněné kompilace. Co dál?

Žabák s bouchačkou (Shoulders of Giants)

3DDI3 07.05.2023

Herní zápletka je poměrně jednoduchá – bít padouchy hlava nehlava. O hudbu k vesmírnému dobrodružství se postaral český skladatel a producent Floex.

Povzbudivá melancholie Gorillaz

Julie Scholzová 29.04.2023

Deska staví na kontrastech, většina skladeb je upbeatová, zpívá se v nich ale o manipulaci, smutku, osamělosti nebo riziku sociálních sítí, moderních trendů.

Dva proti všem (The Last of Us)

Jaroslav Lajner 13.04.2023

Seriál nepříjemně překvapí i častým výskytem logických lapsů, které pramení především z nevěrohodného, místy dokonce nesmyslného chování postav.

Skok do vody (Colony House)

Josef Kaňka 09.04.2023

Když se člověku podaří rozluštit nebo alespoň logicky interpretovat název alba, je velmi pravděpodobné, že snáz pochopí i jeho obsah.

V síti archaických dogmat (Svatý pavouk)

Jaroslav Lajner 02.04.2023

Portrét sériového vraha prostitutek, který své zrůdné činy koná ve jménu „svaté války proti dekadenci“.

Pojďme dál (Paramore)

Viktorie Motlochová 30.03.2023

Jakkoliv nemůžeme Paramore upřít hudební vyzrálost, nové album This Is Why je matoucí jak hudebně, tak rozháraným sdělením.

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace