Články / Reporty

Dobré dechovky sa vracejí (Fanfare Ciocarlia, rumunská pálenka)

Dobré dechovky sa vracejí (Fanfare Ciocarlia, rumunská pálenka)

Akana | Články / Reporty | 29.01.2014

To ofenzivní, neúnavné vřískání a štěbetání trumpet, saxofonů, klarinetů, tub a rohů máte při odchodu z koncertu Fanfare Ciocărlia ve všech pórech. Neubrání se ani ti, kdo netančí, takových je ale stejně málo. Rumunští ďáblové jsou na našich pódiích pečení vaření, to ale nemohlo nic změnit na nadšeném přijetí, kterého se jim od našlapaného Lucerna Music Baru dostalo. Společná euforie nakonec vyústila ve skutečný mejdan, akustickou promenádu po parketě a všeobecné křepčení. Tohle jen tak nezažijete.

Byl to romský večer, takže půdu pro balkánskou invazi nemohl připravit nikdo lépe než jeden z našich nejpřesvědčivějších romských muzikantů, akordeonista a zpěvák Mário Bihári. Po několika vřele odzpívaných vlastních písničkách se k němu jako DJ připojil ještě Martin Juráček aka Gadjo.cz, chlapík s vizáží echtovního punkera, který je zapáleným milovníkem cikánské, latinské a vůbec temperamentem sršící muziky. Skladby, které pouštěl z gramofonů, doprovázel Bihári na akordeon a společně nenásilně připravili houstnoucí osazenstvo klubu na příchod hvězd, z nichž některé se už na okraji pódia spokojeně pohupovaly.

Fanfare Ciocărlia nastoupili v pochodovém rytmu jako grupa černě oháknutých funebráků, vzápětí se ale “odmaskovali” do ohnivě červených košil a rozřízli natěšené ovzduší směsí zběsilých kvapíků, jimiž před lety budovali svojí pověst nejrychlejší dechovky světa. Ti, kdo jejich kariéru sledují kontinuálně, ale vědí, že od té doby se jejich akční rádius výrazně rozšířil a nablýskané instrumenty naučili krotit nejrůznější žánrové šelmy. Další rychle ubíhající minuty koncertu to jen potvrdily. Vedle osvědčených kusů z domácí líhně včetně Iag Bari nebo Lume, lume servírovali i to nejatraktivnější z bohaté zásobárny svérázných coverů a citací. Při Ellingtonově Caravan či úryvku ze Summertime se zcela přirozeně navzájem ovíjely balkánské i swingové rytmy, milovníci Kusturicova zlatého období zajásali při Mesečině, výlet do Maghrebu zprostředkoval tamější megahit Ya Rayah (loni s ním na stejném místě vyrukovala i Mahala Raï Banda), nechyběla lahůdková dechovková úprava motorkářského evergreenu Born to Be Wild, ani ústřední bondovské téma zahajující oficiální přídavkový set.

Kapela sice dorazila do Prahy se zbrusu novým albem, ovšem na titulu Devil's Tale se stejnou měrou podílel i kanadský kytarista Adrian Raso a bez něho by šlo materiál těžko interpretovat. Proto tvořil setlist především průřez zlatým fondem Fanfare Ciocărlia, což sice neskýtalo velký prostor pro překvapení, o to větší byl ale prostor pro fanouškovskou satisfakci, protože živelné a přitom strojově přesné exploze žesťových granátů se jen tak neoposlouchají. Nepochybuji o tom, že show, jakou v Lucerna Music Baru předvedli, je mnohokrát na pódiích celého světa odzkoušená a perfektně secvičená, včetně pouťově fanfarónského hecování publika, vytahování tanečnic z jeho řad na pódium i závěrečné session dole mezi diváky. Jenže právě to se bez spontánní radosti z muziky a totálního nasazení dělat nedá, pokud nemá vzniknout bezduchá efektní fraška. A to určitě není problém Fanfare Ciocărlia. Celosvětový úspěch z nich udělal showmanské profesionály, vnitřní plamen v nich ale nesfouknul. V pomyslném referendu na krále balkánské dechovky jim přiznávám plné právo na další funkční období.

Info

Fanfare Ciocarlia (ro)
27. 1. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace