Články / Seriály

Douška vydavatelská: Urbsounds

Douška vydavatelská: Urbsounds

redakce | Články / Seriály | 04.08.2020

Urbsounds je z Bratislavy operující elektronický label, který má kořeny v punku a DIY hnutí. Za sebou už toho má dost, vznikl v roce 2001 jako kamarádská platforma, která měla za cíl vyměnit co nejvíc zkušeností nebo DIY materiálů a podpořit neotřelé mladé tvůrce. Label je známý taky vytříbenými elektronickými parties a skutečností, že i v roce 2020 vydává své umělce nejen digitálně, ale i cédéčkách, uvažuje o vinylech. Na začátku roosteru byli Jamka, Urbanfailure nebo RBNX, dnes jsou aktuální jména jako Kragrowargkomn nebo Hlukár. Nakoukněte pod poklici.

Co nového
Nová a podvedome tiesnivá je situácia, v ktorej sa nachádzame, a dotýka sa nás rôznymi spôsobmi. Možno to mal Kragrowarkrgomn naplánované a s Tmou si to načasoval ako s vhodným soundtrackom. Určite sa vnútila otázka zmysluplnosti vydávania na fyzických nosičoch, ktorá sa nepravidelne vynára a zas stráca, a odpoveď sám nepoznám, ale pre mna fyzický nosič k releasu patrí. Všetky pochybnosti v minulosti sa vždy rozplynuli… teraz však je to znova na stole. Pre releasy digitálne sme sa preto rozhodli pripraviť vždy print s cover artom alebo s nejakým zaujimavým hmatateľným doplnkom.

K naším releasom patria aj release párty a tie nám covid do určitej miery zmaril. Tak sa náhodou stalo, že Hlukárov album Neuromediation mal párty ako prvú „postcovid“ akciu vo Fuge a Kragrowarkrgomn a jeho album Tma v júli. Párty k Prometheusovi sa vôbec nedala zorganizovať, doviezť Talianov bolo a je momentálne nad naše možnosti.

Keď to zhrniem, nové v roku 2020 sú zatiaľ tri albumy: L’Allievo / DJ Balli / MC Shell8bit – The 8 bit Prometheus je nová sónická kreácia DJ Balliho. Tón hudobnej 8bit jazdy nasadil L’Allievo (Samuele Maoloni aka AcidZab), hlasom Frankensteina sa stal MC Shell8bit – Francesco Fusaro z NTS Radio a Balli je producent, ktorý aj drtí sóla na Game Boy-i. Tma od Kragrowargkomn je pre nás štýlová novinka, na ktorej sme dlho pracovali. Tma je na CD v digipacku, ako kazeta a digitál. Hlukár je tu so svojím druhým albumom Neuromeditation, noise aj nadhľad a parádne lajfko, vyšiel digitálne spolu s farebnými variáciami printov cover artu.

Co chystáme
Pripravené je nové EP Omnia od Moniky Šubrtovej, ktorá je známa z elektronického dua Jamka a ktorá vstupuje do nových hudobných teritorií a atmosfér. Osobné a zvukovo čisté. Dokončíme cover art a release je plánovaný na koniec leta. Pokračujeme v organizovaní párties s noisom, extrémnou tanečnou elektronikou a zvukom jako reflexiou časopriestoru v ktorom sme stratení. Tešíme sa z možnosti kurátorsky zastrešiť jednu z nocí pripravovaných októbrových Hradieb Samoty Bratislava Intermezzo. Na jeseň a v zime plánujeme dať von daľšie releasy, je toho viac a verím že otvorené veci podoťahujeme.

Co vidím a slyším jinde
Milo ma prekvapil a oslovil aktuálny release Personal Data na maďarskom labeli Exiles. Konštantnými stálicami môjho záujmu sú bratislavský nielen zvukoví aktivisti LOM, chalani zo Sky Burial a baví ma produkcia od Dead Janitora, Makkatuho alebo Marakiho, Barteka a ďaľších Lazy Bastardov. Páčia sa mi veci a estetika Baba Vanga. Kreativita teší a najradšej mám věci, ktoré dobre vypália aj naživo.

Info

Urbsounds
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tak daleko, tak blízko: Jeremy Cunningham (The Levellers)

redakce 02.10.2022

Pětatřicet let na scéně, dvanáct desek, koncert v Praze. U té příležitosti jsme zavolali basákovi The Levellers, Jeremymu Cunninghamovi, aby se podíval na svět okolo.

Kam na rajz s Annou Bednářovou

redakce 30.09.2022

Její precizní excelové tabulky a ve švech praskající šanony návštěvník koncertu sice nevidí, význam její práce ale hravě překoná kdejakého markéťáka a píáristu. Jaké akce doporučí?

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace