Články / Recenze

Dunajská vlna, spíše vlna než dravý proud řeky

Dunajská vlna, spíše vlna než dravý proud řeky

Richard Kutěj | Články / Recenze | 05.04.2016

Když jsem se s kapelou Dunajská vlna a jejím současným repertoárem sestaveným z nově pojatých písní kultovního Dunaje setkal poprvé živě na mikulovském Eurotrialogu, ptal jsem jednoduše: „Proč?“ Po dávnější krátkodobé obnově s Václavem Bartošem z Fru Fru za mikrofonem přitekl Dunaj další, bez původního zpěváka a kytaristy, bez zesnulého Jiřího Kolšovského († 1998). Je to Dunaj jiný, logicky méně expresivní, zklidnělý – spíše vlna než dravý proud řeky. Ten koncert jsem ani nedal celý. Ale mnohem větší fanoušci Dunaje ho vyslechli až do konce a pak zářili spokojeností.

Věci do sebe zapadly, až když jsem si pustil nové album Dunajské vlny pěkně v klidu. Především, ty písně v sobě pořád mají nesmírnou magii a nové aranže jim neubraly ani v dalších ohledech, poctivá a čistá práce. Songy jsou syrovější, skrývá se v nich spousta nápadů a vyhrávek, cítíte radost a pozitivní energii, s nimiž k nim muzikanti přistupovali. A jak to u trojčlenných sestav bývá – kapelu tvoří původní členové Dunaje Vladimír Václavek (baskytara, kytara, zpěv), Josef Ostřanský (kytara, zpěv) a o generaci mladší Michaela Antalová (bicí) – výsledek je příjemně sevřený a výborní hudebníci makají pro celek. Nové verze (krom tvorby původní kapely na albu zní také skladba Až zahřmí z repertoáru Rale, jiné skupiny, kde se Václavek s Ostřanským potkali) přitom nejsou příliš vzdálené původní podobě. Dunajská vlna jim ale dala jiný prostor a energii, současné aranže jsou jednodušší a jdou více na dřeň. A jiný je pochopitelně i pěvecký projev. Příjemně zemitý feeling Vladimíra Václavka s hlasem v barvě pálené hlíny dává více vyniknout slovům a myšlenkám obsažených v textech.


Pro skalní fanoušky Dunaje je toto album povinností a zároveň možností poznat své oblíbené písně v jiném podání. A nejlepší zpráva nakonec. Dunajská vlna nezůstane jen u přehrávání a předělávání dávných lásek, ale pracuje i na vlastní tvorbě. Těšme se.

Info

Dunajská vlna - Jednou (Polí5, 2015)
www.dunajskavlna.cz

Live: 5+5 let Polí5 (Benefiční festival)
8. 4. 2016 19:00
Malostranská Beseda, Praha
www.facebook.com/events/457105317815103

Text vyšel v magazínu Full Moon #57.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace