Články / Offtopic / / Movie/dox

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.07.2019

V prvním patře Thermalu je k vidění skromná, ale o to působivější výstava fotografa Miloše Fikejze, dlouholetého spolupracovníka karlovarského festivalu, který letos v lednu podlehl nemoci. Mezi šedesáti šesti portréty hostů filmové přehlídky nechybí ani fotografie Miloše Formana s nezbytným doutníkem. Ten se ve Varech objevuje i v dokumentárním snímku Forman vs. Forman, který o něm natočili dokumentaristka Helena Třeštíková a Jakub Hejna, dnešní dopolední projekce byla vyloženě dojemná, s dlouhotrvajícími ovacemi. Známý životní příběh z mnoha různých úhlů, snímek je sestaven z nespočtu rozhovorů s Formanem, osvěžující jsou zejména ty, co dělal pro zahraniční média, a známých i neviděných záběrů. Důstojné připomenutí výjimečného tvůrce a člověka a zejména jeho hlavního, celoživotního tématu. Svobody.

S Richardem Lowensteinem, režisérem filmu Mystify Michael Hutchence, jsme se potkali právě po projekci dokumentu o Formanovi a na něj taky hned několikrát přišla v hovoru řeč. Australský tvůrce mluvil o tom, že chtěl portrét svého přítele pojmout z podobných úhlů, a vzpomínal i na natáčení klipů INXS v Praze a na to, že bez toho, že tam byl o dva roky dříve natáčen snímek Amadeus, k tomu možná vůbec nedošlo. Rozhovor a více o filmu Mystify najdete v zářijovém Full Moonu. Vzpomínky a reminiscence jsou vůbec pevnou součástí letošního programu, nejde jen o zmíněné a mnohé další dokumenty, ale taky o sekci půlnočních filmů, v jejímž rámci je uváděn například slavný Vetřelec Ridleyho Scotta. Mnohokrát viděná podívaná neomrzí, navíc na velkém plátně a v původním znění. A na konci se stejně vždycky leknu. A to ještě zítra přijde Rambo. John Rambo.

Podobně inteligentní a nelítostní jako Scottovo monstrum jsou i hlavní hrdinové filmu Parazit, který předcházela skvělá pověst, zdaleka nejen díky vítězství na přehlídce v Cannes. Čtyřčlenná rodinka cizopasníků se na bohaté rodině přiživuje s nebývalou elegancí a důsledností, první vyloženě humorná hodina se posléze zlomí do daleko vážnější polohy, za gejzíru napínavých a nečekaných zvratů se tu pere komedie s thrillerem. Dokonale propracovaná, a hlavně opravdu zábavná podívaná. A to má ještě člověk po odchodu z kina stejně pocit, že množství gagů ani nepobral, protože korejské reálie a narážky na ně dostatečně nezná. Parazit navíc rezonuje do hloubky, černohumorně podané sociální apely zasáhnou naplno.

Vzpomínání se věnuje také Ingimundur, hlavní hrdina islandského snímku Bílý bílý den, který se vyrovnává se ztrátou manželky po svém a pomáhá mu přitom hlavně přítomnost svéhlavé vnučky Salky. Nechybí tradiční atributy severského filmu – dlouhé působivé záběry, absurdní situace přicházející v těch nejvšednějších momentech a zejména přísná krajina – co si budeme povídat, už jen pohled na sníh a déšť je v těchto dnech vyloženě osvěžující. Řemeslně zvládnutý snímek a skvělý představitel hlavní role, jen se člověk tak nějak nemůže ubránit dojmu, že tohle všechno mnohokrát viděl. Vlastně ani ty emoce nefungují. Že by to bylo tím vedrem?

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

foto © Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Poloboh, Lucifer alebo len obyčajný človek? (Diego Maradona)

redakce 29.07.2019

Film neháji žiaden z Maradonových excesov a prešľapov, nesnaží sa v divákovi vyvolať pocity súdržnosti s jeho osudom, taktiež ho nezhadzuje.

Karlovarské dvojhránky (Takové krásné šaty)

redakce 11.07.2019

Z kolonády do kina, ročník 2019 - část první: nový cinefilský dezert britského režiséra Petera Stricklanda.

Málo beatů (Beats)

redakce 11.07.2019

Beats dobře pracuje s humorem, podtrženým kouzelnou skotskou angličtinou, a vyniká skvělým vizuálním zpracováním. Výprava je vypiplaná, perspektivu mnoha záběrů dotvářejí skvělé graffiti.

Za hokejem do Maroka a putování krajinou bez života (MFF KV)

redakce 02.07.2019

Důmyslně nakládat s pocity a mezilidskými vztahy se povedlo Caseymu Affleckovi, který ve Varech představil drama Světlo mého života.

Korzo #2: Latino triky a australská hvězda

redakce 30.06.2019

Jedno z velkých očekávání a dlužno dodat že naplněné – snímek Richarda Lowensteina věnovaný Michaelu Hutchencovi, jedné z největších australských rockových hvězd a frontmanovi skupiny INXS.

Korzo #1: Písničky a nudní zombies

redakce 29.06.2019

Poselství Jarmuschova hororu Mrtví neumírají se táhne celým snímkem a vyvrcholí v závěru, ale je v tom ironie, nebo ne? Tak či tak, vážně mě nenapadlo, že mně bude lézt…

Něžná vražda konvencí (Poslední večery na Zemi)

redakce 28.06.2019

Režisér a literát Gan Bi ve snímku Poslední večery na Zemi posouvá hranice filmového jazyka.

Křehkost úsměvů (Genesis)

redakce 09.06.2019

Kanadský režisér Phillipe Lesage ve filmu Genesis vymodeloval plastický obraz dospívání. Trojici jeho mladých hrdinů pojí touha po samostatnosti, která nevyhnutelně ústí v osamělost.

Ubít schématy (Zlo s lidskou tváří)

redakce 01.06.2019

Joe Berlinger zpracoval příběh pro Netflix jako čtyřdílný dokumentární seriál, pro kina ale vytvořil přístupnější produkt, hraný film Zlo s lidskou tváří.

Význam slova „neuvěřitelný“ (Tři blízcí neznámí)

redakce 26.05.2019

Příběh, který vrací význam nadužívanému slovu „neuvěřitelný“, popisuje dokumentární film Tři blízcí neznámí.