Články / Offtopic / / Movie/dox

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.07.2019

V prvním patře Thermalu je k vidění skromná, ale o to působivější výstava fotografa Miloše Fikejze, dlouholetého spolupracovníka karlovarského festivalu, který letos v lednu podlehl nemoci. Mezi šedesáti šesti portréty hostů filmové přehlídky nechybí ani fotografie Miloše Formana s nezbytným doutníkem. Ten se ve Varech objevuje i v dokumentárním snímku Forman vs. Forman, který o něm natočili dokumentaristka Helena Třeštíková a Jakub Hejna, dnešní dopolední projekce byla vyloženě dojemná, s dlouhotrvajícími ovacemi. Známý životní příběh z mnoha různých úhlů, snímek je sestaven z nespočtu rozhovorů s Formanem, osvěžující jsou zejména ty, co dělal pro zahraniční média, a známých i neviděných záběrů. Důstojné připomenutí výjimečného tvůrce a člověka a zejména jeho hlavního, celoživotního tématu. Svobody.

S Richardem Lowensteinem, režisérem filmu Mystify Michael Hutchence, jsme se potkali právě po projekci dokumentu o Formanovi a na něj taky hned několikrát přišla v hovoru řeč. Australský tvůrce mluvil o tom, že chtěl portrét svého přítele pojmout z podobných úhlů, a vzpomínal i na natáčení klipů INXS v Praze a na to, že bez toho, že tam byl o dva roky dříve natáčen snímek Amadeus, k tomu možná vůbec nedošlo. Rozhovor a více o filmu Mystify najdete v zářijovém Full Moonu. Vzpomínky a reminiscence jsou vůbec pevnou součástí letošního programu, nejde jen o zmíněné a mnohé další dokumenty, ale taky o sekci půlnočních filmů, v jejímž rámci je uváděn například slavný Vetřelec Ridleyho Scotta. Mnohokrát viděná podívaná neomrzí, navíc na velkém plátně a v původním znění. A na konci se stejně vždycky leknu. A to ještě zítra přijde Rambo. John Rambo.

Podobně inteligentní a nelítostní jako Scottovo monstrum jsou i hlavní hrdinové filmu Parazit, který předcházela skvělá pověst, zdaleka nejen díky vítězství na přehlídce v Cannes. Čtyřčlenná rodinka cizopasníků se na bohaté rodině přiživuje s nebývalou elegancí a důsledností, první vyloženě humorná hodina se posléze zlomí do daleko vážnější polohy, za gejzíru napínavých a nečekaných zvratů se tu pere komedie s thrillerem. Dokonale propracovaná, a hlavně opravdu zábavná podívaná. A to má ještě člověk po odchodu z kina stejně pocit, že množství gagů ani nepobral, protože korejské reálie a narážky na ně dostatečně nezná. Parazit navíc rezonuje do hloubky, černohumorně podané sociální apely zasáhnou naplno.

Vzpomínání se věnuje také Ingimundur, hlavní hrdina islandského snímku Bílý bílý den, který se vyrovnává se ztrátou manželky po svém a pomáhá mu přitom hlavně přítomnost svéhlavé vnučky Salky. Nechybí tradiční atributy severského filmu – dlouhé působivé záběry, absurdní situace přicházející v těch nejvšednějších momentech a zejména přísná krajina – co si budeme povídat, už jen pohled na sníh a déšť je v těchto dnech vyloženě osvěžující. Řemeslně zvládnutý snímek a skvělý představitel hlavní role, jen se člověk tak nějak nemůže ubránit dojmu, že tohle všechno mnohokrát viděl. Vlastně ani ty emoce nefungují. Že by to bylo tím vedrem?

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

foto © Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace