Články / Offtopic / / Movie/dox

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 01.07.2019

V prvním patře Thermalu je k vidění skromná, ale o to působivější výstava fotografa Miloše Fikejze, dlouholetého spolupracovníka karlovarského festivalu, který letos v lednu podlehl nemoci. Mezi šedesáti šesti portréty hostů filmové přehlídky nechybí ani fotografie Miloše Formana s nezbytným doutníkem. Ten se ve Varech objevuje i v dokumentárním snímku Forman vs. Forman, který o něm natočili dokumentaristka Helena Třeštíková a Jakub Hejna, dnešní dopolední projekce byla vyloženě dojemná, s dlouhotrvajícími ovacemi. Známý životní příběh z mnoha různých úhlů, snímek je sestaven z nespočtu rozhovorů s Formanem, osvěžující jsou zejména ty, co dělal pro zahraniční média, a známých i neviděných záběrů. Důstojné připomenutí výjimečného tvůrce a člověka a zejména jeho hlavního, celoživotního tématu. Svobody.

S Richardem Lowensteinem, režisérem filmu Mystify Michael Hutchence, jsme se potkali právě po projekci dokumentu o Formanovi a na něj taky hned několikrát přišla v hovoru řeč. Australský tvůrce mluvil o tom, že chtěl portrét svého přítele pojmout z podobných úhlů, a vzpomínal i na natáčení klipů INXS v Praze a na to, že bez toho, že tam byl o dva roky dříve natáčen snímek Amadeus, k tomu možná vůbec nedošlo. Rozhovor a více o filmu Mystify najdete v zářijovém Full Moonu. Vzpomínky a reminiscence jsou vůbec pevnou součástí letošního programu, nejde jen o zmíněné a mnohé další dokumenty, ale taky o sekci půlnočních filmů, v jejímž rámci je uváděn například slavný Vetřelec Ridleyho Scotta. Mnohokrát viděná podívaná neomrzí, navíc na velkém plátně a v původním znění. A na konci se stejně vždycky leknu. A to ještě zítra přijde Rambo. John Rambo.

Podobně inteligentní a nelítostní jako Scottovo monstrum jsou i hlavní hrdinové filmu Parazit, který předcházela skvělá pověst, zdaleka nejen díky vítězství na přehlídce v Cannes. Čtyřčlenná rodinka cizopasníků se na bohaté rodině přiživuje s nebývalou elegancí a důsledností, první vyloženě humorná hodina se posléze zlomí do daleko vážnější polohy, za gejzíru napínavých a nečekaných zvratů se tu pere komedie s thrillerem. Dokonale propracovaná, a hlavně opravdu zábavná podívaná. A to má ještě člověk po odchodu z kina stejně pocit, že množství gagů ani nepobral, protože korejské reálie a narážky na ně dostatečně nezná. Parazit navíc rezonuje do hloubky, černohumorně podané sociální apely zasáhnou naplno.

Vzpomínání se věnuje také Ingimundur, hlavní hrdina islandského snímku Bílý bílý den, který se vyrovnává se ztrátou manželky po svém a pomáhá mu přitom hlavně přítomnost svéhlavé vnučky Salky. Nechybí tradiční atributy severského filmu – dlouhé působivé záběry, absurdní situace přicházející v těch nejvšednějších momentech a zejména přísná krajina – co si budeme povídat, už jen pohled na sníh a déšť je v těchto dnech vyloženě osvěžující. Řemeslně zvládnutý snímek a skvělý představitel hlavní role, jen se člověk tak nějak nemůže ubránit dojmu, že tohle všechno mnohokrát viděl. Vlastně ani ty emoce nefungují. Že by to bylo tím vedrem?

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

foto © Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Malý veľký film (Chicagský tribunál)

Bibiána Hajdanyová 06.11.2020

Politicky zameraná dráma Chicagský tribunál vyčnieva medzi podobne žanrovými filmami tempom, sugestívnymi hereckými výkonmi, ale aj celkovým spracovaním.

Zatancujem ti z lásky na hrobe (Leto 85)

Bibiána Hajdanyová 30.10.2020

Scenár pracuje s námetom lásky a dospievania. Formujú sa v ňom pocity šťastia a radosti ako aj samoty, bezmocnosti či depresie vedúcej až k myšlienkam na smrť.

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Pohoda nekonečného ničnerobenia (Palm Springs)

Jonáš Sudakov 30.08.2020

Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...

Nolanova časová smršť (Tenet)

Lukáš Masner 27.08.2020

Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.

Disharmonická mexická výprava (Frida Viva La Vida)

Bibiána Hajdanyová 23.08.2020

Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.

Pre milovníkov cyklistiky (Raoul Taburin)

Bibiána Hajdanyová 02.08.2020

Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.

Smelý začiatok (Než skončí léto)

Bibiána Hajdanyová 19.07.2020

Film rozpracuváva tínedžerskú lásku, hovorí o nezvratnom osude a rieši morálne zásady. Z festivalu v Benátkach si odniesol niekoľko cien a nemal by uniknúť ani širšej verejnosti.

Nesmierne vydýchnutie bolesti (Bludné kruhy)

Jonáš Sudakov 10.07.2020

V každom z období sú iné emocionálne vyčerpávajúce momenty, ktoré skúmajú smrť, násilie, náboženstvo a rasizmus voči pôvodnému obyvateľstvu.