Články / Sloupky/Blogy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2017

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumenty jsou především výsostná umělecká díla a s tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. Níže uvádíme naše filmové tipy v různých soutěžních kategoriích, skromné vodítko ve filmovém lese. A jestli hledáte další důvody, proč jet na týden do Jihlavy, můžete si přečíst pár dojmů a osobních zkušeností z dřívějších ročníků našich redaktorů, Martina Zoula a Jakuba Koumara.

Opus Bonum (kategorie nejlepší světový dokument)
Den 32 (Andre Valentim Almeida, Portugalsko) – Den 32 je záznamem člověka v jeho velikosti i malosti. Film o lidském pokolení v 85 minutách přináší poselství o našich životech spějících k velkým dílům i vlastní zkáze.


První světla (kategorie dokumentárních debutů)
Na hraně volnosti (Jens Lengerke, Anita Mathal Hopland, Dánsko) – Zakázané ovoce chutná nejvíc a potřeba adrenalinových zážitků strmě stoupá. I proto se v mladé generaci kupí touha po vyčlenění se z masy. Film Na hraně volnosti mapuje riskantní zdolávání veřejnosti nepřístupných a nebezpečných částí měst, v nichž dva hlavní aktéři pořizují snímky a videa a touží po vystoupení ze zajetých kolejí.


Mezi moři (kategorie dokument střední a východní Evropy)
Fénixxx (Mihai Gavril Dragolea, Rumunsko) – Život lidí živících se sexem, je pro nezasvěcené zastřen určitým tajemstvím. Jaký je soukromý a vnitřní svět žen, jež si vydělávají díky erotickému videochatu, nabízí režisér Mihai Gavril Dragolea v dokumentu napěchovaném rozhovory s aktérkami o výchově dětí, pohledech na svět či vnímání profese širším okolím.


Česká radost (kategorie český dokument)
Batalives (Karolína Zalabáková, Petr Babinec, Česká republika) – Krátký vhled do života jednoho z našich nejoslavovanějších průmyslníků Tomáše Bati nabídl na jihlavském festivalu dokument Gottland. Batalives Karolíny Zalábkové mapuje mezinárodní projekty satelitních měst podobných Zlínu, a jde tak dál, za notoricky omílaná fakta.

Fascinace (kategorie experimentálního dokumentu)
ROTARIO (Björn Speidel, Německo) – Stereoskopických filmů na jihlavském festivalu příliš k vidění není. Už proto je experimentální snímek Björna Speidela neodolatelným pokušením, obzvlášť když láká na bádání v hlubinách rozřezaných obrazů, jejich pohybů a následných kompozic.

Zahradní cvičení (Agata Mergler, Cristian Villavicencio, Ekvádor) – Hmat je poněkud podceňovaný smysl pro všechny, co disponují zrakem i sluchem. Naštěstí si to nemyslí autoři snímku Zahradní cvičení a v rámci výzkumného vývoje haptické kamery, zaznamenávající doteky jejího majitele, vyšli na procházky po nejkrásnějších botanických zahradách.

Svědectví o poznání (kategorie vědeckého dokumentu)
Panický záchvat (Ernesto Ardito, Argentina) – Dnešní doba je stále více spojována s velkým výskytem neuróz, které jsou navzdory své četnosti určitým tabu. Argentinský dokument představuje detaily ze života zasažených jedinců i blízký pohled na nejednoduchý život v neustále se zrychlujícím životě moderní společnosti.


Zvláštní uvedení (kategorie výjimečných kinematografických počinů)
Neměl jsem kam jít (Douglas Gordon, Německo) – Českou premiéru si odbude zajímavá koláž složená z hlasu filmového experimentátora Jonase Mekase v kombinaci s abstrahovanými záběry a soudobou hudbou. Chaotický pohled na chaotické dětství ve válkou zmítané Litvě.


Zkouška sirén (kategorie hudebních dokumentů)
Conny Plank: Možnosti noisu (Stephan Plank, Reto Caduff, Německo) – Podívat se na život jednoho z nejvýznamnějších producentů podepsaného pod nahrávkami Kraftwerk, Briana Ena, Eurythmics, Killing Joke nebo Davida Bowieho je jedinečná příležitost. Obzvlášť když nám svůj pohled nabídne jeho syn Stephan.


Info

Ji.hlava 2017
24. - 29. 10. 2017
Jihlava
www.ji-hlava.cz
www.facebook.com/events/120558121940232

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace