Články / Sloupky/Blogy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2017

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumenty jsou především výsostná umělecká díla a s tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. Níže uvádíme naše filmové tipy v různých soutěžních kategoriích, skromné vodítko ve filmovém lese. A jestli hledáte další důvody, proč jet na týden do Jihlavy, můžete si přečíst pár dojmů a osobních zkušeností z dřívějších ročníků našich redaktorů, Martina Zoula a Jakuba Koumara.

Opus Bonum (kategorie nejlepší světový dokument)
Den 32 (Andre Valentim Almeida, Portugalsko) – Den 32 je záznamem člověka v jeho velikosti i malosti. Film o lidském pokolení v 85 minutách přináší poselství o našich životech spějících k velkým dílům i vlastní zkáze.


První světla (kategorie dokumentárních debutů)
Na hraně volnosti (Jens Lengerke, Anita Mathal Hopland, Dánsko) – Zakázané ovoce chutná nejvíc a potřeba adrenalinových zážitků strmě stoupá. I proto se v mladé generaci kupí touha po vyčlenění se z masy. Film Na hraně volnosti mapuje riskantní zdolávání veřejnosti nepřístupných a nebezpečných částí měst, v nichž dva hlavní aktéři pořizují snímky a videa a touží po vystoupení ze zajetých kolejí.


Mezi moři (kategorie dokument střední a východní Evropy)
Fénixxx (Mihai Gavril Dragolea, Rumunsko) – Život lidí živících se sexem, je pro nezasvěcené zastřen určitým tajemstvím. Jaký je soukromý a vnitřní svět žen, jež si vydělávají díky erotickému videochatu, nabízí režisér Mihai Gavril Dragolea v dokumentu napěchovaném rozhovory s aktérkami o výchově dětí, pohledech na svět či vnímání profese širším okolím.


Česká radost (kategorie český dokument)
Batalives (Karolína Zalabáková, Petr Babinec, Česká republika) – Krátký vhled do života jednoho z našich nejoslavovanějších průmyslníků Tomáše Bati nabídl na jihlavském festivalu dokument Gottland. Batalives Karolíny Zalábkové mapuje mezinárodní projekty satelitních měst podobných Zlínu, a jde tak dál, za notoricky omílaná fakta.

Fascinace (kategorie experimentálního dokumentu)
ROTARIO (Björn Speidel, Německo) – Stereoskopických filmů na jihlavském festivalu příliš k vidění není. Už proto je experimentální snímek Björna Speidela neodolatelným pokušením, obzvlášť když láká na bádání v hlubinách rozřezaných obrazů, jejich pohybů a následných kompozic.

Zahradní cvičení (Agata Mergler, Cristian Villavicencio, Ekvádor) – Hmat je poněkud podceňovaný smysl pro všechny, co disponují zrakem i sluchem. Naštěstí si to nemyslí autoři snímku Zahradní cvičení a v rámci výzkumného vývoje haptické kamery, zaznamenávající doteky jejího majitele, vyšli na procházky po nejkrásnějších botanických zahradách.

Svědectví o poznání (kategorie vědeckého dokumentu)
Panický záchvat (Ernesto Ardito, Argentina) – Dnešní doba je stále více spojována s velkým výskytem neuróz, které jsou navzdory své četnosti určitým tabu. Argentinský dokument představuje detaily ze života zasažených jedinců i blízký pohled na nejednoduchý život v neustále se zrychlujícím životě moderní společnosti.


Zvláštní uvedení (kategorie výjimečných kinematografických počinů)
Neměl jsem kam jít (Douglas Gordon, Německo) – Českou premiéru si odbude zajímavá koláž složená z hlasu filmového experimentátora Jonase Mekase v kombinaci s abstrahovanými záběry a soudobou hudbou. Chaotický pohled na chaotické dětství ve válkou zmítané Litvě.


Zkouška sirén (kategorie hudebních dokumentů)
Conny Plank: Možnosti noisu (Stephan Plank, Reto Caduff, Německo) – Podívat se na život jednoho z nejvýznamnějších producentů podepsaného pod nahrávkami Kraftwerk, Briana Ena, Eurythmics, Killing Joke nebo Davida Bowieho je jedinečná příležitost. Obzvlášť když nám svůj pohled nabídne jeho syn Stephan.


Info

Ji.hlava 2017
24. - 29. 10. 2017
Jihlava
www.ji-hlava.cz
www.facebook.com/events/120558121940232

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…