Články / Sloupky/Blogy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2017

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumenty jsou především výsostná umělecká díla a s tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. Níže uvádíme naše filmové tipy v různých soutěžních kategoriích, skromné vodítko ve filmovém lese. A jestli hledáte další důvody, proč jet na týden do Jihlavy, můžete si přečíst pár dojmů a osobních zkušeností z dřívějších ročníků našich redaktorů, Martina Zoula a Jakuba Koumara.

Opus Bonum (kategorie nejlepší světový dokument)
Den 32 (Andre Valentim Almeida, Portugalsko) – Den 32 je záznamem člověka v jeho velikosti i malosti. Film o lidském pokolení v 85 minutách přináší poselství o našich životech spějících k velkým dílům i vlastní zkáze.


První světla (kategorie dokumentárních debutů)
Na hraně volnosti (Jens Lengerke, Anita Mathal Hopland, Dánsko) – Zakázané ovoce chutná nejvíc a potřeba adrenalinových zážitků strmě stoupá. I proto se v mladé generaci kupí touha po vyčlenění se z masy. Film Na hraně volnosti mapuje riskantní zdolávání veřejnosti nepřístupných a nebezpečných částí měst, v nichž dva hlavní aktéři pořizují snímky a videa a touží po vystoupení ze zajetých kolejí.


Mezi moři (kategorie dokument střední a východní Evropy)
Fénixxx (Mihai Gavril Dragolea, Rumunsko) – Život lidí živících se sexem, je pro nezasvěcené zastřen určitým tajemstvím. Jaký je soukromý a vnitřní svět žen, jež si vydělávají díky erotickému videochatu, nabízí režisér Mihai Gavril Dragolea v dokumentu napěchovaném rozhovory s aktérkami o výchově dětí, pohledech na svět či vnímání profese širším okolím.


Česká radost (kategorie český dokument)
Batalives (Karolína Zalabáková, Petr Babinec, Česká republika) – Krátký vhled do života jednoho z našich nejoslavovanějších průmyslníků Tomáše Bati nabídl na jihlavském festivalu dokument Gottland. Batalives Karolíny Zalábkové mapuje mezinárodní projekty satelitních měst podobných Zlínu, a jde tak dál, za notoricky omílaná fakta.

Fascinace (kategorie experimentálního dokumentu)
ROTARIO (Björn Speidel, Německo) – Stereoskopických filmů na jihlavském festivalu příliš k vidění není. Už proto je experimentální snímek Björna Speidela neodolatelným pokušením, obzvlášť když láká na bádání v hlubinách rozřezaných obrazů, jejich pohybů a následných kompozic.

Zahradní cvičení (Agata Mergler, Cristian Villavicencio, Ekvádor) – Hmat je poněkud podceňovaný smysl pro všechny, co disponují zrakem i sluchem. Naštěstí si to nemyslí autoři snímku Zahradní cvičení a v rámci výzkumného vývoje haptické kamery, zaznamenávající doteky jejího majitele, vyšli na procházky po nejkrásnějších botanických zahradách.

Svědectví o poznání (kategorie vědeckého dokumentu)
Panický záchvat (Ernesto Ardito, Argentina) – Dnešní doba je stále více spojována s velkým výskytem neuróz, které jsou navzdory své četnosti určitým tabu. Argentinský dokument představuje detaily ze života zasažených jedinců i blízký pohled na nejednoduchý život v neustále se zrychlujícím životě moderní společnosti.


Zvláštní uvedení (kategorie výjimečných kinematografických počinů)
Neměl jsem kam jít (Douglas Gordon, Německo) – Českou premiéru si odbude zajímavá koláž složená z hlasu filmového experimentátora Jonase Mekase v kombinaci s abstrahovanými záběry a soudobou hudbou. Chaotický pohled na chaotické dětství ve válkou zmítané Litvě.


Zkouška sirén (kategorie hudebních dokumentů)
Conny Plank: Možnosti noisu (Stephan Plank, Reto Caduff, Německo) – Podívat se na život jednoho z nejvýznamnějších producentů podepsaného pod nahrávkami Kraftwerk, Briana Ena, Eurythmics, Killing Joke nebo Davida Bowieho je jedinečná příležitost. Obzvlášť když nám svůj pohled nabídne jeho syn Stephan.


Info

Ji.hlava 2017
24. - 29. 10. 2017
Jihlava
www.ji-hlava.cz
www.facebook.com/events/120558121940232

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“