Články / Sloupky/Blogy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2017

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumenty jsou především výsostná umělecká díla a s tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. Níže uvádíme naše filmové tipy v různých soutěžních kategoriích, skromné vodítko ve filmovém lese. A jestli hledáte další důvody, proč jet na týden do Jihlavy, můžete si přečíst pár dojmů a osobních zkušeností z dřívějších ročníků našich redaktorů, Martina Zoula a Jakuba Koumara.

Opus Bonum (kategorie nejlepší světový dokument)
Den 32 (Andre Valentim Almeida, Portugalsko) – Den 32 je záznamem člověka v jeho velikosti i malosti. Film o lidském pokolení v 85 minutách přináší poselství o našich životech spějících k velkým dílům i vlastní zkáze.


První světla (kategorie dokumentárních debutů)
Na hraně volnosti (Jens Lengerke, Anita Mathal Hopland, Dánsko) – Zakázané ovoce chutná nejvíc a potřeba adrenalinových zážitků strmě stoupá. I proto se v mladé generaci kupí touha po vyčlenění se z masy. Film Na hraně volnosti mapuje riskantní zdolávání veřejnosti nepřístupných a nebezpečných částí měst, v nichž dva hlavní aktéři pořizují snímky a videa a touží po vystoupení ze zajetých kolejí.


Mezi moři (kategorie dokument střední a východní Evropy)
Fénixxx (Mihai Gavril Dragolea, Rumunsko) – Život lidí živících se sexem, je pro nezasvěcené zastřen určitým tajemstvím. Jaký je soukromý a vnitřní svět žen, jež si vydělávají díky erotickému videochatu, nabízí režisér Mihai Gavril Dragolea v dokumentu napěchovaném rozhovory s aktérkami o výchově dětí, pohledech na svět či vnímání profese širším okolím.


Česká radost (kategorie český dokument)
Batalives (Karolína Zalabáková, Petr Babinec, Česká republika) – Krátký vhled do života jednoho z našich nejoslavovanějších průmyslníků Tomáše Bati nabídl na jihlavském festivalu dokument Gottland. Batalives Karolíny Zalábkové mapuje mezinárodní projekty satelitních měst podobných Zlínu, a jde tak dál, za notoricky omílaná fakta.

Fascinace (kategorie experimentálního dokumentu)
ROTARIO (Björn Speidel, Německo) – Stereoskopických filmů na jihlavském festivalu příliš k vidění není. Už proto je experimentální snímek Björna Speidela neodolatelným pokušením, obzvlášť když láká na bádání v hlubinách rozřezaných obrazů, jejich pohybů a následných kompozic.

Zahradní cvičení (Agata Mergler, Cristian Villavicencio, Ekvádor) – Hmat je poněkud podceňovaný smysl pro všechny, co disponují zrakem i sluchem. Naštěstí si to nemyslí autoři snímku Zahradní cvičení a v rámci výzkumného vývoje haptické kamery, zaznamenávající doteky jejího majitele, vyšli na procházky po nejkrásnějších botanických zahradách.

Svědectví o poznání (kategorie vědeckého dokumentu)
Panický záchvat (Ernesto Ardito, Argentina) – Dnešní doba je stále více spojována s velkým výskytem neuróz, které jsou navzdory své četnosti určitým tabu. Argentinský dokument představuje detaily ze života zasažených jedinců i blízký pohled na nejednoduchý život v neustále se zrychlujícím životě moderní společnosti.


Zvláštní uvedení (kategorie výjimečných kinematografických počinů)
Neměl jsem kam jít (Douglas Gordon, Německo) – Českou premiéru si odbude zajímavá koláž složená z hlasu filmového experimentátora Jonase Mekase v kombinaci s abstrahovanými záběry a soudobou hudbou. Chaotický pohled na chaotické dětství ve válkou zmítané Litvě.


Zkouška sirén (kategorie hudebních dokumentů)
Conny Plank: Možnosti noisu (Stephan Plank, Reto Caduff, Německo) – Podívat se na život jednoho z nejvýznamnějších producentů podepsaného pod nahrávkami Kraftwerk, Briana Ena, Eurythmics, Killing Joke nebo Davida Bowieho je jedinečná příležitost. Obzvlášť když nám svůj pohled nabídne jeho syn Stephan.


Info

Ji.hlava 2017
24. - 29. 10. 2017
Jihlava
www.ji-hlava.cz
www.facebook.com/events/120558121940232

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.