Články / Sloupky/Blogy

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, preview

Jakub Koumar | Články / Sloupky/Blogy | 21.10.2017

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je slavností autorského dokumentárního filmu a největší událostí svého druhu ve střední a východní Evropě. Vychází z toho, že dokumenty jsou především výsostná umělecká díla a s tím souvisí významnost témat, kterým se věnují. Níže uvádíme naše filmové tipy v různých soutěžních kategoriích, skromné vodítko ve filmovém lese. A jestli hledáte další důvody, proč jet na týden do Jihlavy, můžete si přečíst pár dojmů a osobních zkušeností z dřívějších ročníků našich redaktorů, Martina Zoula a Jakuba Koumara.

Opus Bonum (kategorie nejlepší světový dokument)
Den 32 (Andre Valentim Almeida, Portugalsko) – Den 32 je záznamem člověka v jeho velikosti i malosti. Film o lidském pokolení v 85 minutách přináší poselství o našich životech spějících k velkým dílům i vlastní zkáze.


První světla (kategorie dokumentárních debutů)
Na hraně volnosti (Jens Lengerke, Anita Mathal Hopland, Dánsko) – Zakázané ovoce chutná nejvíc a potřeba adrenalinových zážitků strmě stoupá. I proto se v mladé generaci kupí touha po vyčlenění se z masy. Film Na hraně volnosti mapuje riskantní zdolávání veřejnosti nepřístupných a nebezpečných částí měst, v nichž dva hlavní aktéři pořizují snímky a videa a touží po vystoupení ze zajetých kolejí.


Mezi moři (kategorie dokument střední a východní Evropy)
Fénixxx (Mihai Gavril Dragolea, Rumunsko) – Život lidí živících se sexem, je pro nezasvěcené zastřen určitým tajemstvím. Jaký je soukromý a vnitřní svět žen, jež si vydělávají díky erotickému videochatu, nabízí režisér Mihai Gavril Dragolea v dokumentu napěchovaném rozhovory s aktérkami o výchově dětí, pohledech na svět či vnímání profese širším okolím.


Česká radost (kategorie český dokument)
Batalives (Karolína Zalabáková, Petr Babinec, Česká republika) – Krátký vhled do života jednoho z našich nejoslavovanějších průmyslníků Tomáše Bati nabídl na jihlavském festivalu dokument Gottland. Batalives Karolíny Zalábkové mapuje mezinárodní projekty satelitních měst podobných Zlínu, a jde tak dál, za notoricky omílaná fakta.

Fascinace (kategorie experimentálního dokumentu)
ROTARIO (Björn Speidel, Německo) – Stereoskopických filmů na jihlavském festivalu příliš k vidění není. Už proto je experimentální snímek Björna Speidela neodolatelným pokušením, obzvlášť když láká na bádání v hlubinách rozřezaných obrazů, jejich pohybů a následných kompozic.

Zahradní cvičení (Agata Mergler, Cristian Villavicencio, Ekvádor) – Hmat je poněkud podceňovaný smysl pro všechny, co disponují zrakem i sluchem. Naštěstí si to nemyslí autoři snímku Zahradní cvičení a v rámci výzkumného vývoje haptické kamery, zaznamenávající doteky jejího majitele, vyšli na procházky po nejkrásnějších botanických zahradách.

Svědectví o poznání (kategorie vědeckého dokumentu)
Panický záchvat (Ernesto Ardito, Argentina) – Dnešní doba je stále více spojována s velkým výskytem neuróz, které jsou navzdory své četnosti určitým tabu. Argentinský dokument představuje detaily ze života zasažených jedinců i blízký pohled na nejednoduchý život v neustále se zrychlujícím životě moderní společnosti.


Zvláštní uvedení (kategorie výjimečných kinematografických počinů)
Neměl jsem kam jít (Douglas Gordon, Německo) – Českou premiéru si odbude zajímavá koláž složená z hlasu filmového experimentátora Jonase Mekase v kombinaci s abstrahovanými záběry a soudobou hudbou. Chaotický pohled na chaotické dětství ve válkou zmítané Litvě.


Zkouška sirén (kategorie hudebních dokumentů)
Conny Plank: Možnosti noisu (Stephan Plank, Reto Caduff, Německo) – Podívat se na život jednoho z nejvýznamnějších producentů podepsaného pod nahrávkami Kraftwerk, Briana Ena, Eurythmics, Killing Joke nebo Davida Bowieho je jedinečná příležitost. Obzvlášť když nám svůj pohled nabídne jeho syn Stephan.


Info

Ji.hlava 2017
24. - 29. 10. 2017
Jihlava
www.ji-hlava.cz
www.facebook.com/events/120558121940232

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace