Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 26.01.2019

První výstavou, na kterou vás dnes pozvu, je Gisèle Freund a Timm Rautert: Havel, Kundera a Sudek očima fotografů v roce 1967, kterou můžete vidět do 3. února 2019 v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici.

Gisèle Freund (Berlín 1908 - Paříž 2000) je světoznámou fotografkou. Studovala ve Freiburgu a Frankfurtu nad Mohanem, žila v Paříži, Buenos Aires, Mexiku a znovu v Paříži. Její fotografie publikovaly časopisy Life a Time, The Times nebo Paris-Match. G. F. fotografovala mj. Andrého Bretona, Paula Eluarda, Romaina Rollanda, Jamese Joyce, J. P. Sartera a Samuela Becketta. Kromě portrétů se Freund proslavila i na poli teorie fotografie - její studie Francouzská fotografie 19. století z roku 1936 patří dodnes k mezníkům materialistického pohledu na portrétní fotografii. Vystavené fotografie vznikly během IV. sjezdu Čs. spisovatelů v roce 1967. Nebyly dosud nikde zveřejněny, objeveny byly teprve nedávno.

Timm Rautert narozený roku 1941 v západním Prusku (dnes Polsko), studoval, žije a pracuje v Essenu, učil v Lipsku. Fotí cykly věnované sociálním tématům (lidé v uniformě, azylové domy pro bezdomovce, obměna pracovních podmínek po zavádění elektroniky), známý je i portréty umělců (Warhol, Koudelka, Sudek…). Vystavené fotky (v Praze poprvé), kterým je vyhrazeno 1. patro, vznikaly zhruba ve stejné době jako fotografie Gisèle Freund. Josef Sudek je na nich zobrazený na více než 40 fotografiích - ve svém ateliéru na Újezdu, při práci na Petříně apod.

Za druhou výstavou se přesuneme na Betlémské náměstí, kde hned vedle Betlémské kaple sídlí Galerie Jaroslava Fragnera. Do 17. února tu můžete prohlížet fotky od předních českých fotografů a fyzické modely realizovaných staveb rodinných domů atelieru Stempel & Tesař. Podle toho je i název výstavy: Stempel & Tesař: Rodinné domy. Výstava představuje výběr z 10 let tvorby ateliéru. Obě výstavy jsou už skoro last minute, proto neváhejte. Fotky z obou výstav najdete na nádražním Facebooku.

Kam ještě můžete zajít? Arthur Jafa v Rudolfinu, Retro zima za socíku v Tančícím domě, Sonda 1 – Příběh slovenského (post)konceptuálního umění v Domě U Kamenného zvonu, Transformace geometrie / Sbírky Siegfried Grauwinkel, Berlín a Miroslav Velfl, Praha v 2. patře Městské knihovny nebo třeba Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 v Paláci Kinských.

Dlouho jsme nebyli v divadle, takže vás pozvu do A studia Rubín na nově uváděnou hru Lonely Horny Only. Kluzká inscenace Ondřeje Štefaňáka a Dagmar Radové, s Anitou Krausovou a Vojtěchem Hrabákem v hlavních rolích. Komedie, romantika, thriller? Hledání vztahu v době internetu a Tinderu. Přesto že mohla být hra krapíček kratší a v závěru lehce ztrácí tempo (že by záměr?), musím přiznat, že už dlouho jsem nebyl na hře, která by mě zaujala až natolik, že bych se během ní ani jednou nepodíval na hodinky.

První dny a týdny nového roku jsou ve znamení slev a výprodejů, proto se po nějakých slevách podíváme také. Nebudu trapně opisovat a rovnou odkážu na web i-divadlo.cz, kde tomu věnují celou stránku. Zastavím se u předplatného. Pevné předplatitelské řady (třeba Národní divadlo) nedoporučuji, u volných zvažte velikost slevy a dobu platnosti k aktuálně hranému repertoáru. Další tipy (co ano a čemu se naopak vyhnout = dobrá místa, drahý bufet nebo šatna) jsou přímo na stránkách věnovaných jednotlivým divadlům.

Národní galerie má variant více, takže číst, zvážit a počítat. V každém případě, stejně jako u slev ostatních galerií, se při malé účasti nevyplatí. První možností jsou slevy Klubu přátel přímo od NG v cenách od 450 do 5 000 Kč za rok (více peněz = více benefitů). Druhou možností je být členem Společnosti přátel Národní galerie v Praze (430-2 500 Kč/rok).

Galerie hlavního města Prahy nabízí dvě možnosti. První je Klub přátel. Karta je zdarma, žádné poplatky neplatíte, získáte slevy ze vstupného (cca 20-50 %) a další slevy při nákupech zboží a služeb u partnerů. Tu už asi dva roky využívám. Druhou možností je roční karta (800 Kč, platí rok od vystavení). Pokud plánujete častější návštěvy objektů GHMP (ročně cca 15 výstav + desítky kurátorských, autorských a lektorských prohlídek), určitě se investice brzy vrátí. Minulou sobotu jsem koupil a za rok poreferuji, kolik přesně jsem ušetřil.

Klub Galerie Rudolfinum má také více možností a cenových kategorií, nabízí slevy na výstavy a dokonce i na koncerty České filharmonie.

To bylo jen pár tipů. Věřím, že pokud nějaké místo navštěvujete častěji, jistě jste si sami prostudovali příslušný web, zda neposkytuji svým věrným žádné slevy či benefity. Hezký zbytek mrazivého ledna a koncem února na shledanou.

Info

Opuštěné nádraží
fb seriálu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Opuštěné nádraží: Vánoce na kolejích

Zdeněk Malinský 25.12.2016

Sníh, koledy, přání? Na Silvestra si můžete naposledy prohlédnou Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Pak poletí do Japonska a za Krtečkem do Číny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace