Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: Rozmarné léto podzimu

Opuštěné nádraží: Rozmarné léto podzimu

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 29.10.2016

Jsem tu opět s dalším vydáním vaší oblíbené ročenky. Abych vás nezahltil, dnes jen krátce pár tipů na to, co jsem před kratším lázeňským pobytem v Jeseníku stihl.

Lázeňské gastrookénko:
Když už mě to stálo tolik peněz, proč se nepodělit? Určitě si nahoře (myšlen areál lázní) v podnicích patřícím lázním nedávejte Plzeň ani Gambrinus. Cappuccino jde, espresso už nikoli. Z mimolázeňských podniků Vinckovo kafe v budově muzea (12 Bernard, káva od Doubleshot, zákusky raw a bezlepkové) nebo U pramene (12 Lobkowitz). Dole ve městě doporučím místní mini pivovar (10, 12, APA a místní utopenci) a Coffee Natura Bar. Nejlepší káva v Jeseníku a 300 km okolí. Jen se obávám, že slečna baristka je tu trošku jako kdysi F. L. Věk nebo Zapadlí vlastenci (K. V. Rais). Zákusky rovněž skvělé a papoušek inside. Nenechte se odradit hnusnobudovou supermarketu Albert, kde kavárna sídlí. Highly recommended! Protože je v areálu lázní (krom 4 míst venku) zákaz kouření, pro kuřáky mám tipy v podobě nádražky (Holba) dole pod kopcem a dále v Jeseníku Legend (dříve Barbados) s Bernardem.

A zase zpět do Prahy.
V Leica Gallery Prague ve Školské zajděte (do 20. 11.) na výstavu Bílá místa slovenské fotografie s podtitulem kreativní komunikace profesorky Miloty Havránkové a jejich studentů 1972 - 2016. Malá hezká výstava a zakoupená vstupenka je i slevou na kávu.

Druhým tipem je výstava Jaroslav Horejc (1886 - 1983) Mistr českého art deca (do 29.1.2017, Dům U Kamenného zvonu). Nebojte a nenechte se odradit tím "art deco".

Třetím doporučením je ve vedlejší budově tj. Paláci Kinských Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj (do 15. ledna). Autoři výstavy dávají do kontextu obrazy nejslavnějšího celníka s díly českých výtvarníků, kteří byli jeho díly inspirováni (Toyen, Čapek, Zrzavý, Guttfreund, Štýrský, Filla...).

A nakonec dívadlo:
Letos to již nestihnete, ale uložte si do to-do listu, že v příštím roce si určitě nenecháte ujít Rozmarné léto v Celetné. Přidávám vlastní diváckou recenzi psanou pro i-divadlo.cz: "Ten Vančura, ty dlouhé věty s přechodníky. Po náročném kulturním týdnu (H.Hahn v Rudolfinu, King Crimson ve Fórum Karlín) se mi ve čtvrtek do Celetné ani nechtělo. Bál jsem se hlavně délky (2:40), ale nikterak jsem se nenudil a uteklo to jako hodinovka v Rubínu. Vyzdvihnu především skvělou scénu a originální občerstvení o přestávce (Špalkovi hospodský sedne nejen postavou). Při srovnání se skvělým filmem Kašpar obstál. Jediná výtka je k Potměšilovi a jeho "drmolení" s cigárem v ústech. Bylo třeba se hodně soustředit a napínat uši. Krásné letní představení, rozhodně doporučuji."


A to je pro dnešek vše. Další fotky a texty najdete na facebooku (soukromém i nádražním).

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace