Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: letní typy bez ladu a skladu

Opuštěné nádraží: letní typy bez ladu a skladu

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 20.06.2015

Snad už bude sluníčko a teplo a budeme se moci věnovat letním radovánkám a prázdninovým kratochvílím (koupání, drogy, sex a rock'n'roll atp.). Kdyby vás to omrzelo nebo nastal nečas, mám tu pár tipů, dnes možná trošku bez ladu skladu.

Gympl a Kozí příběh legálně na YouTube - tvůrci vzdali boj s piráty.

Smetanova Litomyšl končí až 5. 7., třeba stihnete ještě nějaký koncert. Rudy Linka do nás nahrne dávku toho nejlepšího jazzu - Bohemia jazz fest letos od 9. do 19. července v 8 českých městech. Vstup zdarma, největším lákadlem Bill Frisell.

Slovenská národní galerie zveřejnila na webu (zatím jen) 66 tisíc reprodukcí svých děl. Pokud se vám nechce cestovat na Slovensko, můžete kliknout.

Oplýváte-li dětmi či je budete mít nějakou nešťastnou shodou událostí na starost, v Brně je zkuste vzít do Muzea hraček. Večerníček letos slaví padesátiny, proto toto výročí připomínají dvě výstavy: do 13. září na Kampě a v nedaleké Valdštejnské jízdárně. Národní technické muzeum připomíná 150 let osobní lodní dopravy na Vltavě. Výstava Umění paroplavby po řece Vltavě 1865-2015 (do 1.11.). Pochopitelně tam projděte i stálé expozice.


Novou expozici Žít pivo otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberk v Brně. Výstava přibližuje historii brněnských hospod a pivovarů. Svatojánské muzeum v Nepomuku letos po 65 letech otevřeno. Národopisné muzeum Plzeňska - je-li to váš půllitr piva. Když má Jan letos kulaté výročí, otevřeli v Husinci po rekonstrukci jeho rodný dům. Kdož pojede na Brutal Assault, může se jít podívat v Josefově na obří model pevnosti v podobě z roku 1850.

V pražském Popmuseu do 31. října výstava 52 let na kolotoči k nedožitým sedmdesátinám Petra Nováka. Erotickou tvorbu (většinou nezveřejněnou) českého krále komixu Káji Saudka představí výstava 18+ v Galerii Art Salon S v Tančícím domě (17.6.-17.9.). Tvrdohlaví po 8 letech vystavují - v Galerii Miroslava Kubíka v Litomyšli (do 28.8.). V Muzeu Českého ráje v Turnově můžete vidět jednu z největších olejomaleb v Evropě - Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou.

Nestor české hudební publicistiky Jiří Černý vydal dvousvazkové sebrané spisy s názvem "...na bílém". Na básníka a textaře Václava Hraběte "jen" vzpomíná jeho přítel a spolužák Jiří Kalous. Knížka se jmenuje Hraběcí roky (Václav Hrabě 1940-1956).

Co číst v létě? Vyberete si z nabídky iliteratura.cz? Nerad zbytečně odkazuji, ale protože se s Michelle z více než poloviny shodneme, dávám link a osobně bych doporučil "sněhovou" Soukupovou a Rohdeho příručku skečnoutingu (bude se hodit v práci i škole).

Minule jsem zapomněl připomenout Pražské Quadriennale (do 28.6.)

Doporučení. Pokud jste něco nestihli (neustále vyprodáno), sledujte weby svých oblíbených divadel už nyní, protože např. Rubín zahájil předprodej na září už 12.6. ve 20:00 h. a už po 30 hodinách bylo 5 z 11 představení vyprodáno. A jinde to bude obdobné.

Většina divadel má prázdniny, takže se podíváme na letní venkovní scény a jejich odlehčené letní programy. V Praze jsou to především Letní shakespearovské slavnosti (také v Brně, Ostravě a Bratislavě), letní scénu má i Studio DVA divadlo (na Vyšehradě, divadlo i koncerty), Ungelt (Nový Svět na Hradčanech), divadlo v Celetné (spolek Kašpar, hrají i na hradě Kašperk). Další a i jiná města najdete v přehledu i-divadla.cz.

Osobně doporučuji (žel) drahé lístky do prvních řad. V zadních hůře vidíte, ještě hůře slyšíte a nerozumíte, mnohdy i hůře sedíte (na Vyšehradě jsou jen 1. a 2. řada lavice s opěradly). Je to také sázka do loterie, zda představení neproprší (pozor, někde se po přehrání určité části hry peníze nevrací).

Jo, a Iva Janžurová jako Alžběta II. ve Stavovském divadle nevypadá vůbec špatně.

Když z nádraží, tak z nádraží...
Sportovní reportér Radiožurnálu Pavel Petr napsal a vydal Pohádky z nádraží. Nezapomeňte navštívit některé železniční muzeum a pak mi z pošlete pohled. 18. 7. z nádraží Praha Bubny a přes Slovensko a Polsko zpět letos opět vyrazí vlak Lustig, (nejen) s divadelním představením Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou.

Hezké a pohodové prázdniny a na silnicích dodržujete aspoň zákony fyzikální. A nezapomeňte! "Ve stanici nelze" už jen ve starých vagonech, kde padají šrapnely a papír přímo na koleje. Jinak můžete, máme už i moderní vozy, kde můžete kdykoli a kdekoli a bez front, ne jako Bureš na Votvíráku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace