Články / Offtopic / / Z nádraží

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. Pokud nevíte nebo jste už zapomněli, přináším informace z oblastí kultury, které Full Moon a Full Moon Zine svým obsahem pokrývá jen zčásti – výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura. Máme i Facebook a Twitter, kam dávám aktuální a akutní věci nebo co se nevejde sem. Od ledna se budeme opět potkávat pravidelně.

FRANTIŠEK KUPKA 1871–1957
Ve světě pravděpodobně nejznámější český malíř, jehož dílo patří k nejprodávanějším a žel i nejdražším. Jeho část můžete do 20. ledna 2019 vidět ve Valdštejnské jízdárně. Nepočítejte s prodloužením; po Paříži a Praze budou obrazy už koncem února vystaveny v Helsinkách. V tomto desetiletí je to už třetí Kupkova výstava, kterou jsem viděl, ale ani na jedné nebylo jeho kompletní dílo. Objevíte něco nového a naopak nějaký obraz budete postrádat.

Udělejte si více času, ať stihnete i skoro hodinový dokument režiséra Jacquese Loeuillea Kupka, průkopník abstrakce, který vznikl v loňském roce ve spolupráci České televize a dvou zahraničních produkcí. Výstava je sice chronologicky uspořádána, ale je to i trošku „bojovka”, neboť umístění jednotlivých etap života a díla není souvislé a občas musíte hledat, kde to pokračuje. To však není důvod nejít. Já po Novém roce ještě jednou.

Last moment Těsně před ukončením jsou dvě výstavy ve Veletržním paláci: Jan Preisler (1872-1918), nově objevené obrazy (do 1. 1. 2019) a Koudelka: Invaze 68 & Archivní záběry Jana Němce (do 6. 1. 2019).

Štve vás každoroční dávka pohádek, televizní a filmové romantiky? Zkuste něco z nabídky našich internetových televizí.

Playtvák (kino.idnes.cz)
Praha neznámá
Myslíte, že znáte hlavní město? Praha neznámá vás vyvede z omylu. Kde nocoval Tycho Brahe, proč se údolí u Hlubočep říká Prokopské a kde jsou v Praze poslední nouzové kolonie? Pořadem provází Petr Ryska, zakladatel stejnojmenného webu.

Magické stavby
Obdivuhodná díla, o kterých vůbec netušíte. Budí emoce, udivují, provokují a vyhrávají ceny designu a architektury!

Urban exploration
Urbex je fenomén. Kdysi fungující továrny, teplárny, doly nebo třeba nemocnice očima průzkumníků zanikající krásy míst a budov.

Mall.tv
V říjnu spuštěný mall.tv přetáhl od konkurence pár lidí. Jedním z nich je Adam Gebrian, který zde má dokonce dva pořady.

Překvapivé stavby
Chodíme denně kolem nich, ale málokdo ví, jak vlastně vypadají uvnitř. Gebrian představuje patnáct významných staveb, které stojí stranou zájmu, a přitom to jsou skryté perly česko-slovenské moderní architektury.

Gebrian: Plus/Minus
Občasník, ve kterém Gebrian krátce a svižně hodnotí aktuální dění v architektuře a veřejném prostoru.

Stream.cz
Gebrian VS
Hezké, funkční a nepředražené? Adam Gebrian komentuje naše i zahraniční stavby. Pět sérií a množství bonusů.

Vetřelci a plameňáci
Pořad Vetřelci a plameňáci sochaře Pavla Karouse představuje největší bizáry i nadprůměrná umělecká díla ve veřejném prostoru. Věra Špinarová nebo Milan Šteindler included.

Zmizelá Šumava
Šumavská legenda Emil Kintzl se věnuje příběhům starých, dnes už zaniklých osad, které ve 20. století zmizely z mapy.

Uzlíky na jazyku
Kde se vzala známá česká slova, jakým prošla vývojem a proč měla v minulosti často zcela jiný význam? Jazykovědec doc. RNDr. Karel Oliva, Dr., vypráví o původu českých slov zasvěceně a s humorem.

Krvavá léta
Nejtemnější doba naší historie. Nacistická okupace, vyhnání Němců, nástup komunistů. Příběhy z let 1938–1953 vypráví Jiří Padevět – badatel, spisovatel, ředitel nakladatelství Academia.

To je pro dnešek a vlastně i letošek vše. Přeji vám hodně uhlí a páry, také zdraví a ať nám chutná.

Info

Opuštěné nádraží
fb seriálu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Opuštěné nádraží: Vánoce na kolejích

Zdeněk Malinský 25.12.2016

Sníh, koledy, přání? Na Silvestra si můžete naposledy prohlédnou Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Pak poletí do Japonska a za Krtečkem do Číny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace