Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Konec prokrastinace

Z opuštěného nádraží: Konec prokrastinace

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 11.07.2013

Dosť bolo Havla, dosť bolo Prahy, volali demonstranti v roce 1992. Dost bylo prokrastinace, řekl jsem si. Doprokrastinoval jsem se až do července, tak pojďme hned na to. Je-li prokrastinace i váš problém, lék přináší Jan Melvil v podobě knihy Petra Ludwiga Konec prokrastinace.

Knížkou jsme začali a u knih tedy zůstaneme. Próza světoznámého dramatika Tennessee Williamse Osm smrtelnic posedlých ve své době značně pohoršovala puritánskou Ameriku i feministky. Budeme pohoršeni i dnes? // Spisovatelka Alena Ježková zmapovala život v českých klášterech. Kniha, doplněná 150 fotografiemi Jiřího Chalupy, se jmenuje Tichá srdce s podtitulem Kláštery a jejich lidé. // Nejen do školy se může hodin knížka Radka Pytlíka Jaroslav Hašek. Data - fakta - dokumenty. Jako drahý dárek někomu drahému může posloužit nová kolektivní monografie Karla Škréty z dílny Národní galerie. Po čase tu máme Jana Švankmajera, tentokrát jako objekt pětisetstránkové monografie, jejímiž autory jsou František Dryje a Ivo Purš. Knížka se jmenuje stejně jako poslední výstava Jan Švankmajer: Možnosti dialogu / Mezi filmem a volnou tvorbou. // Další tipy: Jaroslav Rudiš - Národní třída, Jo Nesbo - Švábi, Magdalena Platzová - Anarchista, pro milovníky Kašpárka v rohlíku je tu Postřelená kniha, fandové skupiny Marsyas sáhnou po knížce Vojtěcha Lindaura Dávám, tak ber!

A teď to nejdůležitější! V sobotu 13. července proběhne v Obecním domě v Praze světová premiéra ztracené sedmihodinové operety Proso z díla neméně slavného Čecha Járy Cimrmana. Hraje Český národní orchestr, diriguje Libor Pešek. Nebudete-li přímo na místě, můžete sledovat přímý přenos v těchto kinech.

Máte-li rádi Martu Kubišovou nebo Anetu Langerovou (nebo obě), tak především kvůli jejich pěveckému projevu prubněte představení letní scény divadla Ungelt Touha jménem Einodis. Obě zpěvačky v roli Sidonie Nádherné. // Když letní scény, tak co třeba po snobsku (lístek za 990 Kč, tak to musím jít) letní Shakespearovské slavnosti? Hraje se v Praze, Ostravě, Brně a na Slovensku. Divadlo v Celetné hraje některá představení na hradě Kašperk.

Necelý měsíc po povodních přichází muzeum Kampa s novou výstavou Judita na Kampě. Klimt, Mucha, Kupka (do 20. září). Do 8. září je na stejném místě (nejen) pro fanoušky Pink Floyd výstava Gerald Scarfe (viz obrázek), Pink Floyd v Praze. Chá, muzeum má vlastní aplikaci pro iPhone i pro Android.

Jméno Albrechta Dürera jste asi zaslechli ve škole. S jeho grafickým dílem se můžete seznámit do 1. září v oblastním muzeu Liberec. // Do 19. září možno na Jungmanově náměstí v Praze v Rakouském kulturním fóru shlédnout výstavu připravenou k 80. výročí úmrtí architekta - Adolf Loos: Učit se bydlet. // Brněnská Wannieck Gallery přestála spor s magistrátem a připravila první obměnu své expozice. Nová výstava se jmenuje Kostlivec v rajské omáčce a nechá návštěvníky nahlédnout do svých sbírkových fondů. // Jára Cimrman se dočkal muzea i v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. V Příchovicích v Jizerských horách, v areálu U Čápa. // Maxe Švabinského představí čtyři města: Kroměříž (Muzeum Kroměřížska), Břeclav (synagoga), Litomyšl (městská galerie) a Česká Třebová (městské muzeum). Výstavy potrvají v Kroměříži do 22. září, ve zbylých městech do 1. září. // Setkání velikánu v Opočně: do 4. srpna ve výstavní síti v areálu zámku výstava Josefa Čapka, do 11. srpna v Kodymově národním době Jiná skutečnost - Úvod do díla Františka Kupky.

  1. ročník Pražského bienále probíhá do 15. září v prostorách Nákladového nádraží Žižkov. Budete-li přeslazeni z romantiky jihočeských hradů a zámků (Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota...), Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou od 13. července do konce září pořádá výstavu Andy Warhol - Zlatá šedesátá. // Klášter v Hostinném hostí do 25. srpna unikátní výstavu mandal. // A ještě namátkou ze zahraničí. V Barceloně můžete zajít do Museu Picasso na výstavu autoportrétů Pabla Picassa (do 1. září). V Paříži (Centre Pompidou) vystavují minimálně dvě známá umělecká jména: Mike Kelley, viz obal Sonic Youth - Dirty, do 8. srpna; Roy Lichtenstein, viz obal Banket - Druhá doba?! do 4. listopadu. Tož jedem, ne?

Pro ZŠ, mládež i dospělé je určeno představení brněnského divadla Radost Bylo nás pět od Karla Poláčka. Není od věci si letní lenošení osvěžit poslechem četby stejného díla v bezkonkurenčním podání Františka Filipovského. Dostupné na iTunes, Supraphonline, CD a dalších místech. // Oldřich Kaiser čte Švejka. Všech dvacet dílů rozhlasové četby je dostupných on-line do 30. července 2013 na webu stanice Vltava, kde si určitě najdete i další možnosti letního poslechu. Přidám link na Čtenářský deník.

Stefano Massini: Ohlušující pach bílé je hra současného italského dramatika o konci života Vincenta van Gogha. V hlavní roli skvělý Karel Dobrý, kterému sekunduje neméně dobrý David Matásek (jeho bratr Theo) a František Němec jako psychiatr Dr. Peyron. Hraje Kolowrat. // Hitler, Stalin, kapitán Kloss, Otto von Stierlitz a čtyři z tanku se sejdou na prknech Divadla koutek v Ostravě ve hře Šaryk vzpomíná. Jen ať z toho není nějaký šašlik, eintopf nebo bramboračka...

Je-li pro vás cestování vlakem spojeno s romantikou či nostalgií a nejen každodenním dojížděním do práce / školy, přináším několik železničních tipů. O prázdninových víkendech (do 1. září) jsou opět v provozu Švestková dráha (Litoměřice-Most, přes Lovosice, Čížkovice, Třebenice), Doupovská dráha (Kadaň-Podbořany), Kolešovka (Lužná u R. - Kolešovice přes Krupou). Všechny předchozí tipy můžete spojit s návštěvou muzea v Lužné, které je jediným železničním muzeem ve vlastnictví ČD.

Užívejte dovolené a prázdniny, nenechte se otrávit počasím, houbami, jídlem ani alkoholem, natož politiky. Chovejte se tak, ať nechováte, a mějte se tak, jak si zasloužíte! A neprokrastinujte.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace