Články / Seriály

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Track týdne: Seaven Teares – Headless Statue

Jan Starý | Články / Seriály | 28.05.2020

Jak dlouho jim to ještě bude vycházet? Newyorské alternativní scény jsou v centru dění dlouhá desetiletí, ale rostoucí nájmy a gentrifikace v posledních letech jejich existenci dost komplikují a covid-19 hrozí některé profesionály a poloprofesionály prakticky zlikvidovat. Třeba saxofonistka Lea Bertucci musela zrušit evropské turné, prakticky bez peněz se vrátit do USA a řešit, že svůj byt na dobu tour pronajala. Jak to souvisí se Seaven Teares? Jejich zpěvačka Amirtha Kidambi má s Bertucci improvizační projekt a další člen Robbie Lee jí hostoval na albu – jsou součástí stejného ekosystému, kde hraje každý s každým: dnes jazz, zítra pop, pozítří volnou improvizaci nebo metal nebo klasiku v sáčku. Síla ekosystému spočívá v neustálém kontaktu různých osobností a propojování různých přístupů.

Seaven Teares jsou modelový případ. Kidambi pravidelně spolupracuje se skvělou kytaristkou Mary Halvorson, Lee se angažuje ve staré hudbě a kromě toho se technicky podílí třeba na deskách Jozefa van Wissema, perkusista Russel Greenberg se ukázal v Praze s vážnohudebním tělesem Yarn/Wire, ale má nahrávku i s Tobym Driverem z Kayo Dot. A vedoucí projektu Charlie Looker zakládal experimentální uskupení Zs a jeho pozdější projekt Extra Life má v jistých zákoutích math rocku kultovní status.

Po konci Extra Life jako by se Lookerova tvorba rozštěpila. Pro temnotu a psychózy vznikli Psalm Zero, pro lyričtější tvorbu s vlivem středověké hudby Seaven Teares. Ti se ale po povedeném debutu Power Ballads (2013) na dlouhou dobu odmlčeli. Když jsem Lookera před třemi lety hostil v Praze, sliboval, že další nahrávka bude co nevidět, a na sólovém koncertě – jednom z nejkrásnějších, co jsem viděl – dvojici nových písniček skutečně zahrál. Až teď ale reálně vychází EP Older Than Love, ze kterého Seaven Teares prezentují skladbu Headless Statue.

Je zajímavé porovnat sólovou verzi s kapelním aranžmá. Akustické provedení ve vší průzračnosti strohé kytary a Lookerova specifického hlasu představuje neředěnou dávku emocí, ze které trne. Verze Seaven Teares je logicky hutnější, ale také méně jednoznačná. Kontrapunktem k fantastickým vokálním harmoniím a perkusím jak z gotické krčmy jsou elektrické kytary a přiznaně umělé klávesy, což dává středověké atmosféře postmoderní distanc a předchází patosu, do kterého Seaven Teares občas zabředali. Návrat po sedmi letech je v tomhle případě více než uspokojivý.

Info

Seaven Teares (us)
Facebook skupiny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Franzie

redakce 25.10.2021

Čekání na podzimní/zimní koncerty si krátíme klábosem nad podstatnými i podružnými tématy ze života hudebníkova i lidského.

Protokol: Ichiko Aoba

redakce 23.10.2021

Ichiko Aoba napsala své oceňované album jako soundtrack k fiktivnímu filmu. A jak je vidět, filmový doprovod je její oblíbenou hudební inspirací

Radio FMz: Soundtracky k bondovkám

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Maria Pyatkina, su 20.10.2021

Opět hledáme nejzajímavější tracky z uplynulého týdne, zlomená srdce, kam se podíváš.

Pořadatelská: Pavel Zelinka (Sanctuary.cz)

redakce 19.10.2021

Od začátku tisíciletí nárazově pomáhal s organizací koncertů, teď stojí za akcemi komunity kolem Sanctuary.cz, soustředěného na gotickou scénu nejen u nás.

Vstupní prohlídka: Skaraz

redakce 18.10.2021

O co jde česko-ukrajinsko-argentinské trojici? Vypimpená koncertní backstage to není.

10 + 1 = Bruno Bassi (The Gluts)

redakce 17.10.2021

Bubeník skupiny The Gluts, Bruno Bassi, se s námi podělil o jedenáctku písniček, které ho formovaly. Jak se to na něm projevilo, se můžete přesvědčit za pár dní v pražském…

God and Eve: Tak to pusť…

redakce 15.10.2021

Co říká Boh Vajec na novinku od Die Mannschaft? A který track vás donutí myslet na obřízku?

Track týdne: NOUS, Laraaji, Arji OceAnanda - Giving Praise

Jarmo Diehl 13.10.2021

Kruh je nekonečný? V podání Christophera Bona a jeho spolupracovníků (Thor Harris, Greg Fox ad.) určitě. Všední rituály a nevšední zážitky.

Vstupní prohlídka: Kolektivní Halucinace

redakce 11.10.2021

Kolektivní Halucinaci baví písně od minnesengrů Krále Václava II. až po Lennona a McCartneyho, Dylana, Janotu, Typlta nebo Lyrika a Beneho.

Vstupní prohlídka: The Sidewaves

redakce 27.09.2021

Na internetech se toho o nich příliš nedočtete, tak jsme šli přímo ke zdroji. Indiepopoví The Sidewaves.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace