Články / Offtopic / / Komix

Divošství Conana z Cimmerie

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 02.10.2021

Mýtický hrdina hyborského věku, zloděj, žoldák, král Conan z povídek texaského spisovatele Roberta Erwina Howarda se vrací na výsluní. V komiksech se po patnácti letech u vydavatelství Dark Horse vrátil v roce 2019 pod Marvel. Slavný barbar tak nedávno bojoval i po boku Punishera, Venoma nebo Wolverina. Netflix připravuje o Conanovi nový seriál a málem jsme se jedné povídkové adaptace dočkali v seriálu Love Death + Robots Tima Millera. Animovaný kraťas bohužel nedostal zelenou kvůli tahanicím o autorská práva. Mělo se jednat o převyprávění povídky Rudé hřeby, čímž se vracíme ke knize z produkce francouzského vydavatelství Glénat, kterou na tuzemský trh uvádí letos třicetileté nakladatelství Argo.

V Rudých hřebech zavítají Conan a pirátka Valerie do uzavřeného kamenného města Xuchotlu. O nadvládu zde bojují dvě frakce, žijící ve strachu z obrovských ještěrů, ale i z magických artefaktů dávných, vyvražděných stavitelů města. Zápletka Rudých hřebů čerpá z historických reálií, z války dvou znepřátelených klanů koncem devatenáctého století v Novém Mexiku. Povídka Lidé černého kruhu je naproti tomu silně inspirovaná orientální mystikou a nabízí rozmáchlý dobrodružný příběh se silnou romantickou linkou, kde je Conan nucen bojovat s mnichy uprostřed hor. Povídka Zamboulské stíny se odehrává v pouštním městě, kde se mísí vlivy několika kultur, včetně zvyků lidožravých černošských otroků (sic), které nechávají jejich pánové na pokoji, pokud si své choutky vybíjí na cizincích. Jedním z nich má být svalovec z Cimmerie.

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze. Všechny příběhy spojuje téma divošství, boje proti civilizaci nebo černé magii. Především v Rudých hřebech Howard znovu uvažuje nad tím, jak civilizace postupem času degeneruje, o tom, že jde o nepřirozenou anomálii vývoje lidstva. Technicky jde i o poslední conanovskou povídku, kterou Howard napsal. Rudé hřeby vznikaly v době, kdy se autor musel starat o nemocnou matku a výdaje na léčení a platby za psaní westernů byly podstatně vyšší než ty za fantasy. Byla to smutná doba.

Info

Robert E. Howard, Regis Hauitière, Didier Cassegrain, Jae Kwang Pars, Gess - Conan z Cimmerie - Svazek III. (Argo, 2021)
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace