Články / Offtopic / / Komix

Divošství Conana z Cimmerie

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 02.10.2021

Mýtický hrdina hyborského věku, zloděj, žoldák, král Conan z povídek texaského spisovatele Roberta Erwina Howarda se vrací na výsluní. V komiksech se po patnácti letech u vydavatelství Dark Horse vrátil v roce 2019 pod Marvel. Slavný barbar tak nedávno bojoval i po boku Punishera, Venoma nebo Wolverina. Netflix připravuje o Conanovi nový seriál a málem jsme se jedné povídkové adaptace dočkali v seriálu Love Death + Robots Tima Millera. Animovaný kraťas bohužel nedostal zelenou kvůli tahanicím o autorská práva. Mělo se jednat o převyprávění povídky Rudé hřeby, čímž se vracíme ke knize z produkce francouzského vydavatelství Glénat, kterou na tuzemský trh uvádí letos třicetileté nakladatelství Argo.

V Rudých hřebech zavítají Conan a pirátka Valerie do uzavřeného kamenného města Xuchotlu. O nadvládu zde bojují dvě frakce, žijící ve strachu z obrovských ještěrů, ale i z magických artefaktů dávných, vyvražděných stavitelů města. Zápletka Rudých hřebů čerpá z historických reálií, z války dvou znepřátelených klanů koncem devatenáctého století v Novém Mexiku. Povídka Lidé černého kruhu je naproti tomu silně inspirovaná orientální mystikou a nabízí rozmáchlý dobrodružný příběh se silnou romantickou linkou, kde je Conan nucen bojovat s mnichy uprostřed hor. Povídka Zamboulské stíny se odehrává v pouštním městě, kde se mísí vlivy několika kultur, včetně zvyků lidožravých černošských otroků (sic), které nechávají jejich pánové na pokoji, pokud si své choutky vybíjí na cizincích. Jedním z nich má být svalovec z Cimmerie.

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze. Všechny příběhy spojuje téma divošství, boje proti civilizaci nebo černé magii. Především v Rudých hřebech Howard znovu uvažuje nad tím, jak civilizace postupem času degeneruje, o tom, že jde o nepřirozenou anomálii vývoje lidstva. Technicky jde i o poslední conanovskou povídku, kterou Howard napsal. Rudé hřeby vznikaly v době, kdy se autor musel starat o nemocnou matku a výdaje na léčení a platby za psaní westernů byly podstatně vyšší než ty za fantasy. Byla to smutná doba.

Info

Robert E. Howard, Regis Hauitière, Didier Cassegrain, Jae Kwang Pars, Gess - Conan z Cimmerie - Svazek III. (Argo, 2021)
web vydavatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace