Články / Reporty

Everything's gonna be allright, if we keep Blues Alive (Blues Alive 2021)

Everything's gonna be allright, if we keep Blues Alive (Blues Alive 2021)

Jiří V. Matýsek | Články / Reporty | 12.11.2021

Vážně to chybělo. Až když zase vstupuju do sedmdesátkového kulturáku v Šumperku, ve foyer vidím známé tváře a na pódiu to začíná rozjíždět početný ansámbl Jumping Matta skvělého harmonikáře Mátyáse Pribojszkého mi to dojde. Blues Alive, to bylo vždycky třídenní dobíjení baterií, kterého je obzvláště na podzim zatraceně třeba.

A první večer jubilejního pětadvacátého ročníku se skutečně „jelo do plných“ už od samého počátku. Masivní příval energie v podání zmíněného maďarského harmonikáře s celosvětovým renomé vrátil šumperské publikum kamsi do padesátých let. Jumping blues, rock’n’rolly, swingující energie – to byl začátek festivalu, na který se nezapomíná.

Dramaturgicky přesně zasazený Hans Theessink se ukázal být velmi příjemným zklidněním plně nastartovaného večera. Letos tedy žádná pomalá gradace. Tady se rovnou vystoupalo tam, kde předchozí večery končívaly – a pak se všechno šponovalo ještě výše. Theessink jen s akustickou kytarou dal vzpomenout na časy dřevního blues. Odehrál ho srdečně, citlivě, jak se na legendu sluší a patří.

fotogalerii z prvního festivalového dne najdete tady

Pat Fulgoni je na bluesové scéně úkaz. Ve svých Kava Kava míchá funky, dub a psychedelii, aktuálně je plně ponořen do elektroniky. Jenže když Šumperk zavolá, postaví bluesový ansámbl, napochoduje na pódium a triumfuje. A to ani se svou partou desperátů Blues Experience nemusí vymýšlet vlastní repertoár. Stačí mu stavět na klasikách. Nikdy by mě nenapadlo, jak blízko má k sobě Hendrixovo Little Wing a Purple Rain od Prince. A ejhle, má! A jaká je to síla, když se tyhle dvě skladby spojí do jedné.

Pianistu a klávesistu Bruce Katze předchází jeho pověst a v Šumperku jí dostál. Skromně působící vlasatý chlapík dovede být leaderem i spolehlivým, nenápadným sidemanen – to když přepustí „místo na slunci“ hostujícímu harmonikáři Gilesi Robsonovi, který svým charismatem i hráčskými schopnostmi velmi rychle opanoval jeviště. A ačkoliv má tahle parta za sebou společnou desku, druhá půlka patřila vlastně jen jemu. Nevadilo to.

On to byl vůbec večer silných osobností. Lil’ Ed je možná malý vzrůstem, ale jeho excentrická osobnost, přirozené klaunovství a kytarové mistrovství doslova zářilo. A zářili také technici Blues Alive, kteří si bryskně a se stoickým klidem profesionálů poradili s technickým problémem na Edově kytaře, aniž by se to jakkoliv podepsalo na dynamice celého vystoupení. Finále se přelilo do více než půlhodinové jam session, která byla v jistém ohledu i zdviženým prostředníčkem aktuálně platným opatřením: Jo tak vy nám zatrhnete tradiční jam session? Tak my si ji uděláme tady a teď! Zapojil se téměř každý z muzikantů, co ještě v zákulisí zůstal. Laťka je proklatě vysoko.

Info

XXV. Blues Alive
11.- 13. 11. 2021, Dům kultury, Šumperk

foto © Radim Malíček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Člověk na rozcestí světla a temnoty (PAF Olomouc 2022)

Aneta Kohoutová, Šimon Macek 07.12.2022

Ty čtyři dny pod střechou Konviktu ve mně vyvolaly hluboký pocit mentální závratě. Stav, ve kterém se podpisu na smlouvě s ďáblem rovná náš tichý souhlas se stavem věcí současných.

Pod tíhou strun (Michael Gira & Kristof Hahn)

Jiří Procházka 07.12.2022

Swans mají rozpracovaný nový materiál, který začátkem roku vyšel ve strohých demoverzích na fundraisingovém albu Is There Really a Mind? Co z něj Gira zahrál?

Sohnovo krasosmutnění na domácím ledě

Jiří Přivřel 05.12.2022

Bouřlivě přijatý návrat ztraceného Syna.

Stop Putinovi a sláva Ukrajine (Dakhabrakha)

Ema Klubisová 03.12.2022

Svet nečakanej hudby, ktorý reflektuje základné elementy duše. Sú svieži, vizionárski a hraví.

Monkey Week 2022: Kousek srdce

Michal Pařízek 28.11.2022

Jeho zvědavost je upřímná a nenucená, v tu chvíli ještě netuším, že podobně milých lidí potkám spoustu. Jsem tu sotva hodinu a už se chci stěhovat...

Bonobo a jeho zlatý rez

Matej Kráľ 28.11.2022

Bonobo vyrátal zlatý rez klubového a kapelového zvuku. Vzišla z toho skvelá párty.

Alternativa 2022: Nové pohledy, staré základy

Jan Starý 27.11.2022

Alternativa vyniká přehledem o kontinentální scéně a dokáže nabízet jiné pohledy na starší přístupy. Ještě víc než loni ale chyběli mladí hudebníci a elektronika.

Možno sa už neuvídime (Injury Reserve)

Jonáš Sudakov 26.11.2022

Zamyslenejšie a atmosferickejšie pasáže predchádzajúcich päťdesiatich minút nahradili moshpity a skandovanie. Dôstojná rozlúčka s Injury Reserve.

Citový vyděrač Nils Frahm

Lukáš Grygar 25.11.2022

Podezřelý: Frahm, Nils, ročník 1982, státní příslušnost německá, žánrová „contemporary classical“. Už máte dostatek indicií?

Stále svěží šumperské blues (Blues Alive 2022)

Jiří V. Matýsek 21.11.2022

Letošek jako by startoval novou éru, uvolnění po covidové pauze bylo znatelné. Pokud byl jubilejní ročník prodchnut obavami o budoucnost, vyprodáním letoška byly rozptýleny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace