Zprávy / Festivalové

Ostravské dny jsou tu

Ostravské dny jsou tu

redakce | Zprávy / Festivalové | 16.08.2023

Tři týdny ve společnosti originálních skladatelů stráví od 14. srpna do 2. září účastníci Institutu, který je součástí festivalu Ostravské dny – letos v prostorách nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce.

Třicet pět mladých skladatelů z šestnácti zemí čekají tři týdny intenzivního setkávání a komunikace, navazování kontaktů, odborné diskuse a hlavně koncertní praxe. Všichni přítomní se totiž také autorsky podílejí na festivalu Ostravské dny a díla „rezidentů“ Institutu zazní v sousedství skladeb renomovaných skladatelů dneška i nedávné minulosti. Ostravské dny nové hudby – to jsou osobní setkání, výměna uměleckých zkušeností a tvůrčí propojení cca 200 hudebníků z celého světa s publikem v letní Ostravě.

Mezi skladateli bude také Rakušan Bernhard Lang, jehož opera Hrátky s Trumpem vyprovokovala příznivce bývalého amerického prezidenta k protestům proti premiéře díla. O své zkušenosti se podělí český skladatel Miroslav Srnka, který svou pozici mezi světovou skladatelskou špičkou potvrdil před šesti lety premiérou opery South Pole v Mnichově. Nebudou chybět žijící klasici polské a americké avantgardy Zygmunt Krauze a Phill Niblock, ani kanadská skladatelka Ana Sokolović. Dějiny i současnost progresivního jazzu, improvizace a filosofie hudby reprezentují Roscoe Mitchell, Amina Claudine Myers a George E. Lewis. Mezi lektory se zařadí také zakladatel pořádajícího Ostravského centra nové hudby Petr Kotík.

S naplno rozběhnutým Institutem se 24. srpna plynule prolne festivalové preview, které hned ve svém prvním večeru nakreslí plynulou časovou osu od meziválečné avantgardy k dnešku. „Hrdinou“ večera v kostele sv. Václava bude šestinotónové harmonium – unikátní historický nástroj, který vznikl roku 1937 podle návrhu českého skladatele Aloise Háby. Dalším nezbytným protagonistou se stane klavírista Miroslav Beinhauer, který jako jediný člověk na světě komplikovaný klávesový nástroj virtuózně ovládá. Díky němu také přestala být Hábova sonáta jedinou skladbou, která kdy pro šestinotónové harmonium vznikla. Beinhauerova iniciativa i suverénní technika vyprovokovaly vznik nových kompozic, jejichž živé provedení kombinuje lásku k neotřelým zvukům a postupům s hipsterským vztahem k retru a recyklaci.


Ve stejný den večer se na stejném místě odehraje Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Houslistka Tereza Horáková a trojčlenná skupina hráčů na bicí nástroje vedená Martinem Opršálem provedou hudební meditaci skladatele Pavla Zemka Nováka. Před obchodní centrum Nová Karolína a na nábřeží Ostravice zvané Malá Kodaň se v pátek 25. srpna rozjedou interpretky a interpreti dvou pouličních oper. V prvním případě doslova – všichni účinkující v opeře Rozlučka se svobodou od Františka Chaloupky se pohybují na koloběžkách nebo na hoverboardech. Druhou netradičně pojatou operou pak bude zhudebněná vyhláška statutárního města Brna, která je jakýmsi katalogem jmen ulic, jejich evidenčních čísel a dalších atributů – Zásady tvorby uličního názvosloví Radima Hanouska zasazují tento až absurdní text do hudebně pestrého kontextu. Zbytek druhého festivalového večera bude patřit rezidentům Institutu Ostravské dny, kteří budou jak skladateli, tak performery. Skladby čtyř autorů – Christiana Ferlaina, Michala Chojnackého, Seana Kileyho a Andrew Stocka – jsou autentickými výpověďmi současné generace.

Ještě větší důraz na technologie bude mít již tradiční Minimaraton elektronické hudby, který se uskuteční v sobotu 26. srpna hned ve dvou galerijních prostorech: PLATO Bauhausu a nedaleké Galerii Díra. Letošní program vznikl poprvé pod kuraturou Martina Režného, známého jména na poli elektronické scény. Modulární syntetizéry, kazetové pásky, mixážní pulty, generativní hudba, live kódování – to vše bude součástí zhruba desetihodinového eventu, který nabídne umělce z České republiky, Slovenska, Německa, Nizozemska či Polska. Zahájení orchestrální části festivalu proběhne v Trojhalí Karolina v neděli 27. srpna. Na prvním z pěti letošních koncertů zazní skladby stálic festivalu Iannise Xenakise či Frederica Rzewského. Svou velmi instrumentálně nabytou výzvou se představí také dirigent a skladatel Johannes Kalitzke. Světová premiéra pak čeká na Františka Chaloupku.

více o festivalu zde

Info

Ostravské dny
14. 8. –⁠ 2. 9. 2023
Ostrava
web festivalu

foto © Martin Popelář

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KovnaFest v Punctu

redakce 28.11.2023

Nečekané souvislosti, drsné zlomy nespojitelných žánrů, překvapení jako konstanta.

Vlna blackmetalových kapel na Brutal Assault

redakce 27.11.2023

Tu nejčernější vlnu black metalu bezpochyby přinese vystoupení, jehož jméno mluví samo za sebe: Abbath přehraje skladby Immortal.

Queens of the Stone Age na Pohode

redakce 25.11.2023

Ich gitarové riffy a hlas speváka Josha Hommea patria k tomu najlepšiemu, čo sa za ostatné dekády na rockovej scéne zrodilo.

Festival Next prinesie prieniky popu a experimentu

redakce 21.11.2023

Lákadlami sú Lost Girls, Beatrice Dillon, Dis Fig, islandská kontrabasistka Bára Gísladóttir či kolektívny projekt 33.

ESNS 2024 odhaluje první umělce

redakce 19.11.2023

Zveřejněno je zatím 76 jmen z celé Evropy, mezi nimiž nechybí čtrnáct (z patnácti!) nominovaných na prestižní ceny Music Moves Europe.

Na Pohode 2024 vystúpi James Blake, Pendulum, Jockstrap alebo The Armed

redakce 17.11.2023

Na trenčianskom letisku v júli vystúpi v kompletnej kapelovej live zostave Pendulum, jedna z najznámejších drum & bassových kapiel 21. storočia.

Queens of the Stone Age na Colours of Ostrava

redakce 15.11.2023

Po turbulentním období plném zdrcujících osobních výzev se kapela navrátila ke svým kořenům.

Hradby Samoty s podtitulom Bratislava Intermezzo

redakce 14.11.2023

Gnaw Their Tongues nie je nič ľahké na strávenie – kombináciou black metalu, noisu, industrialu a jeho extrémneho sonického vystúpenia dostáva poslucháčov do katarzie.

Brutal Assault zahušťuje sestavu

redakce 12.11.2023

Norská ikona Satyricon v létě po osmi letech v pevnosti. V rámci festivalu Brutal Assault.

Chrámové varhany a elektronika U Salvátora

redakce 10.11.2023

Na akci Organic II vystoupí dva české projekty Katta/Vox Organi a duo Trans Organic.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace