Články / Offtopic / / Komix

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi. Jeho život je pevně spojený s „nejlepším komiksovým časopisem galaxie“ 2000 AD, když se objevil už v jeho druhém čísle v roce 1977. Od té chvíle jeho sláva a popularita neztrácí na síle.

V 90. letech si toho všiml i Sylvester Stallone, aby postavu soudce zhmotnil na stříbrném plátně v mimořádně nepovedené filmové adaptaci. Obdobný pokus z roku 2012 byl už výrazně lepší a Karl Urban jako Dredd obstál. Avšak tento film se u nás nedostal ani do kinodistribuce, mířil přímo na disky a do televize. Tuzemské míjení se s kultem Soudce Dredda je bohužel patrné i u komiksů. Nebýt Sebraných soudních spisů, které u nás vydává nakladatelství Crew, neštěkl by po něm ani pes. A to by byla obrovská škoda, buďme tedy rádi alespoň za omnibusy, jejichž čtvrtá část nedávno vyšla. Za zmínku stojí fakt, že Crew se rozhodlo nevydat Sebrané soudní spisy 01 a začala rovnou dvojkou, česká čtyřka je tak originální pětka. Snad se někdy později těch úplně prvních příběhů dočkáme.

Čtvrtý svazek je opět nadupaný originálními a břitce groteskními příhodami ze světa po jaderné válce, který je rozdělen železnou oponou. Úvodní předkrm obstarává několik kratších příběhů, které ukazují různé druhy zločinnosti v Mega-City 1, prvním chodem pak je návrat legendárního Soudce Smrtě (nově už to v českém překladu není Soudce Smrť, ale Soudce Smrt) a jeho temných kumpánů, soudců Mortise, Ohně a Strachu. Tuplovaným hlavním chodem pak jsou epické příběhy Blokmánie a na ni navazující Apokalyptická válka.

Tyto příběhy Soudce Dredda vznikaly na počátku 80. let a je v nich jasně otištěna tehdejší společenská a politická atmosféra tuhé a současně už smrádnoucí studené války. Všichni cítili, že zaseknutý spor mezi západem a východem spěje k nějakému rozzuzlení, a pochopitelně se báli, aby onou tečkou nebyl nukleární holokaust.

Soudce Dredd kombinuje drsnou a přímočarou akci s krutopřísnými hláškami a zneklidňujícím druhým plánem, který lidstvo varuje. Proto je tak skvělý a nadčasový, i když reflektuje dobu minulou.

Info

John Wagner, Alan Grant, Ron Smith, Colin Wilson, Ian Gibson, Steve Dillon, Barry Mitchel, John Cooper, Carlos Ezquerra, Brian Bolland, Mike McMahon – Soudce Dredd 4 (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace