Články / Offtopic / / Komix

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi. Jeho život je pevně spojený s „nejlepším komiksovým časopisem galaxie“ 2000 AD, když se objevil už v jeho druhém čísle v roce 1977. Od té chvíle jeho sláva a popularita neztrácí na síle.

V 90. letech si toho všiml i Sylvester Stallone, aby postavu soudce zhmotnil na stříbrném plátně v mimořádně nepovedené filmové adaptaci. Obdobný pokus z roku 2012 byl už výrazně lepší a Karl Urban jako Dredd obstál. Avšak tento film se u nás nedostal ani do kinodistribuce, mířil přímo na disky a do televize. Tuzemské míjení se s kultem Soudce Dredda je bohužel patrné i u komiksů. Nebýt Sebraných soudních spisů, které u nás vydává nakladatelství Crew, neštěkl by po něm ani pes. A to by byla obrovská škoda, buďme tedy rádi alespoň za omnibusy, jejichž čtvrtá část nedávno vyšla. Za zmínku stojí fakt, že Crew se rozhodlo nevydat Sebrané soudní spisy 01 a začala rovnou dvojkou, česká čtyřka je tak originální pětka. Snad se někdy později těch úplně prvních příběhů dočkáme.

Čtvrtý svazek je opět nadupaný originálními a břitce groteskními příhodami ze světa po jaderné válce, který je rozdělen železnou oponou. Úvodní předkrm obstarává několik kratších příběhů, které ukazují různé druhy zločinnosti v Mega-City 1, prvním chodem pak je návrat legendárního Soudce Smrtě (nově už to v českém překladu není Soudce Smrť, ale Soudce Smrt) a jeho temných kumpánů, soudců Mortise, Ohně a Strachu. Tuplovaným hlavním chodem pak jsou epické příběhy Blokmánie a na ni navazující Apokalyptická válka.

Tyto příběhy Soudce Dredda vznikaly na počátku 80. let a je v nich jasně otištěna tehdejší společenská a politická atmosféra tuhé a současně už smrádnoucí studené války. Všichni cítili, že zaseknutý spor mezi západem a východem spěje k nějakému rozzuzlení, a pochopitelně se báli, aby onou tečkou nebyl nukleární holokaust.

Soudce Dredd kombinuje drsnou a přímočarou akci s krutopřísnými hláškami a zneklidňujícím druhým plánem, který lidstvo varuje. Proto je tak skvělý a nadčasový, i když reflektuje dobu minulou.

Info

John Wagner, Alan Grant, Ron Smith, Colin Wilson, Ian Gibson, Steve Dillon, Barry Mitchel, John Cooper, Carlos Ezquerra, Brian Bolland, Mike McMahon – Soudce Dredd 4 (Crew, 2021)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace