Články / Recenze

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 13.09.2018

Seattle je líheň pozoruhodné hudby, to už se ví dlouho a lze se na to spolehnout, navíc to jde napříč žánry: od obligátního grunge přes indie folk (Fleet Foxes) i jazz (Bill Frisell) až po metal všeho druhu (Melvins, Bell Witch). Podstatné je, že vznikají další a další kapely. Třeba takoví Walking Papers, kde se potkali Jeff Angell a Benjamin Anderson z The Missionary Position, Barrett Martin ze Screaming Trees a Duff McKagan z (mimo jiné) Guns N'Roses. Společně v roce 2013 vydali eponymní desku a pak si dali pár let pauzu. Nyní se s pozměněnou sestavou (McKagana a Martina nahradili Dan Spalding a Will Andrews) vrací s albem WP2.

Jejich hard rock načichlý blues je patřičně staromilský. Nemá potřebu překračovat a bourat žánrové hranice a prozkoumávat nová teritoria, stačí účelná sestava kytara-bicí-basa-klávesy-zpěv a dobře napsané skladby. A ty tu jsou.

„In this cruel city/ There's closing time /And I've Got No Place to Go.“ Úvodní část textu písně Don't Owe Me Nothing je velmi výstižným popisem atmosféry WP2. Bluesový zpěvák je vždycky sám - i když má za sebou šlapající kapelu. Jeff Angell má tuto osamělost, smutek a melancholii v hlase, a to ať už se mazlí s texty v pomalejších skladbách (Red and White, Yours Completely) anebo dává prostor svému divočejšímu já (My Luck Pushed Back, King Hooker, I Know You're Lying).

Kapela s úspěchem kličkuje mezi čistým, cizelovaným zvukem a garážovou špínou, kterou živí riffující kytary a vřeštící hammondky. Hudba se drží při zemi – ne že by se Walking Papers nepouštěli do melodií, těch je tu požehnaně a mnohé velmi chytlavé, ale WP2 stojí na pevném základu, na hutné rytmice, která jí dává kýženou „bahnitost“ mississippského blues.

Nekonvenční, hardrockové blues může od Delty dělit značná geografická vzdálenost. Možná je to nálada, která New Orleans a Seattle pojí, bezvýchodnost a beznaděj, dojem města, které se rozpadá před očima. Ve chvílích, kdy není zrovna dobře, vzniká ta nejlepší hudba. A tady to platí téměř bezezbytku.

Info

Walking Papers - WP2 (Loud & Proud Records, 2018)
fb kapely

živě:
Walking Papers (us)
2. 10. 2018 19:30
Café V lese, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš 22.09.2020

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.

Pokoj na celé léto (Pottery)

Štěpán Sukdol 02.09.2020

Žánrově Pottery originálně přistupují k postpunku a art popu, nebojí se ale zapracovat i další stylotvorné prvky, například funky a groovy basové party.

Konců se nebojme, naopak je vítejme (Protomartyr)

Max Friedrich 31.08.2020

Ultimate Success Today je ucelené dílo, které demonstruje konečnost jako takovou, ať už je to, jak říká Casey, život kapely nebo život soukromý.

Izolace i nekonečná samota (Fur)

Ondřej Rudel 28.08.2020

Facing Home Mixtape obsahuje sedm skladeb připomínajících nostalgické melodie The Beatles, The Beach Boys a The Monkees.

Fantazijné podoby budúcnosti (Deerhoof)

Richard Michalik 24.08.2020

Motív apokalypsy zvukovo definuje roztržitosť jednotlivých skladieb. Deerhoof sa príliš neohliada za melódiou alebo harmóniou.