Články / Recenze

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Ve chvílích krize ta nejlepší (Walking Papers)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 13.09.2018

Seattle je líheň pozoruhodné hudby, to už se ví dlouho a lze se na to spolehnout, navíc to jde napříč žánry: od obligátního grunge přes indie folk (Fleet Foxes) i jazz (Bill Frisell) až po metal všeho druhu (Melvins, Bell Witch). Podstatné je, že vznikají další a další kapely. Třeba takoví Walking Papers, kde se potkali Jeff Angell a Benjamin Anderson z The Missionary Position, Barrett Martin ze Screaming Trees a Duff McKagan z (mimo jiné) Guns N'Roses. Společně v roce 2013 vydali eponymní desku a pak si dali pár let pauzu. Nyní se s pozměněnou sestavou (McKagana a Martina nahradili Dan Spalding a Will Andrews) vrací s albem WP2.

Jejich hard rock načichlý blues je patřičně staromilský. Nemá potřebu překračovat a bourat žánrové hranice a prozkoumávat nová teritoria, stačí účelná sestava kytara-bicí-basa-klávesy-zpěv a dobře napsané skladby. A ty tu jsou.

„In this cruel city/ There's closing time /And I've Got No Place to Go.“ Úvodní část textu písně Don't Owe Me Nothing je velmi výstižným popisem atmosféry WP2. Bluesový zpěvák je vždycky sám - i když má za sebou šlapající kapelu. Jeff Angell má tuto osamělost, smutek a melancholii v hlase, a to ať už se mazlí s texty v pomalejších skladbách (Red and White, Yours Completely) anebo dává prostor svému divočejšímu já (My Luck Pushed Back, King Hooker, I Know You're Lying).

Kapela s úspěchem kličkuje mezi čistým, cizelovaným zvukem a garážovou špínou, kterou živí riffující kytary a vřeštící hammondky. Hudba se drží při zemi – ne že by se Walking Papers nepouštěli do melodií, těch je tu požehnaně a mnohé velmi chytlavé, ale WP2 stojí na pevném základu, na hutné rytmice, která jí dává kýženou „bahnitost“ mississippského blues.

Nekonvenční, hardrockové blues může od Delty dělit značná geografická vzdálenost. Možná je to nálada, která New Orleans a Seattle pojí, bezvýchodnost a beznaděj, dojem města, které se rozpadá před očima. Ve chvílích, kdy není zrovna dobře, vzniká ta nejlepší hudba. A tady to platí téměř bezezbytku.

Info

Walking Papers - WP2 (Loud & Proud Records, 2018)
fb kapely

živě:
Walking Papers (us)
2. 10. 2018 19:30
Café V lese, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.