Články / Recenze

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Velký žal malé duše (S večerem přichází tíseň)

Barbora Klempířová | Články / Recenze | 19.12.2023

Nizozemská autorka Marieke Lucas Rijneveld získala v roce 2020 Mezinárodní Man Bookerovu cenu za své z části autobiografické dílo S večerem přichází tíseň. Stala se nejen nejmladší držitelkou této ceny, ale i první výherkyní či výhercem za svou zemi. V devatenácti letech se začala identifikovat jako nebinární osoba a možná i to přispělo k motivům použitým v tomto románu.

Rijneveld knihu rozdělila do tří částí, ve kterých sleduje dva roky života dívky přezdívané Bunda. Ta, stejně jako autorka sama, pochází z přísně protestantské rodiny, ve které se vše točí jen kolem Boha a krav, na nichž je postaveno rodinné živobytí. Jistotami otřese náhlá smrt nejstaršího syna Matthiese – Bunda i její dva další sourozenci se ocitají na světě sami, jelikož ani jeden z rodičů není schopen se vyrovnat s takovouto tragédií, a nezáměrně tak své děti dohánějí k činům, kterým nerozumí a které je postupně ničí. U děvčete se rozvine úzkost, kvůli které není schopna si sundat kus oblečení, trpí pocitem, že by ztratila poslední ochrannou vrstvu a mohla zemřít prakticky na cokoli. A k tomu všemu ještě prožívá sexuální probouzení.

Autorka se nepokouší o vzletné popisy nebo metafory, pocity jsou podávané jednoduše a takto snáze uchopitelné. Postavy jsou zachyceny ve svých nejošklivějších podobách, a právě proto jsou tak lidské. Kniha S večerem přichází tíseň je naplněna syrovostí, smutkem a zvráceností, přesto jde o působivé dílo, na němž se podílí jazyková obratnost a poutavý styl psaní, stejně jako empatie a humanistický podtext.

Info

Marieke Lucas Rijneveld - S večerem přichází tíseň (Argo, 2021)
web nakladatelství

foto © Era Journal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek 16.02.2024

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Prostor plný apatie a úzkosti (Metro Riders)

Jaroslav Myšák 23.01.2024

Už předchozí deska projektu Metro Riders, za kterým stojí švédský hudebník Henrik Stelzer, pracovala se zvukovým prostředím, který si asociujeme s filmy osmdesátých let.

Dojmy ze světa plného absurdit (Flat Worms)

Eva Karpilovská 19.01.2024

Flat Worms na albu Witness Marks v krátkých a úderných písních skvěle pracují s doplňujícími se nástroji a efekty.

Babie leto viac než pavučiny (Dušan Vlk)

Veronika Vagačová 16.01.2024

V porovnaní s predchádzajúcimi albumami vidno posun, Babie leto v podzemí je mierne serióznejšie, vyspelejšie.

Život v strachu (Chimamanda Ngozi Adichie)

Mária Karľaková 28.12.2023

Adichie poznáme ako bojovníčku za práva žien skrz knihy Feminizmus je pro každého a Milá Ijeawele aneb Feministický manifest v patnácti doporučeních.

Silné texty a melodický chaos (Labasheeda)

Markéta Kovaříková 21.12.2023

Stejně jako láska, která je ústředním motivem některých písní, může i album působit chaoticky, občas depresivně, dokáže vyvolat smutek, ale zároveň zalít pocitem štěstí.

Pouta částic na konci komplikovaného vesmíru (boygenius)

Pavlína Sedláčková 18.12.2023

Za využití jemných vokálních melodií a fyzikálních metafor se trio obrací zpět k příběhům o nejistotě, hledání identity a zlomené důvěře...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace