3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 20.10.2013
Ve spojených státech tenhle komplet nevyšel. Ne v této podobě. Každý ze čtyř sešitů byl vydán jako speciál a měl mapovat klíčové momenty v životě trestajícího sociopata, vedle kterého i Dexter Morgan vypadá jako lidská bytost. V žádném příběhu není Frank Castle svým alter egem a trademarkové logo téměř nelze zahlédnout. Punisher je bez lebky na hrudi a má vyšší motivaci, než je obvyklé, čemuž odpovídá i počet mrtvých těl. Garth Ennis omezil humor, přitlačil na pilu a pro sérii MAX vytvořil mnohem realističtějšího zabijáka.
“Ve Vietnamu nesmíme prohrát.”
Zrod: 1971, základna Valley Forge, sedm mil od kambodžské hranice, poslední bašta USA ve Vietnamu. Četa, která dělá v zemi, do které nepatří “pořádek”, a kapitán Frank Castle. Muž, který se zamiloval do války. Vypravěčem příběhu je bezvýznamný seržant, co se snaží přežít těch několik posledních dní s hlavou na krku a bez otvoru po kulce. Tiše popisuje postavu fanatického kapitána, který může být (ale nebude) jeho jedinou nadějí na návrat. Ennisovy bohaté zkušenosti militaristy-teoretika jsou pro Punisherův zrod neocenitelné: vykreslení beznaděje, nezbytné násilí a atmosféra nejlepších válečných filmů. V první povídce je přítomen vnitřní hlas, který Frankovi našeptává, chce s ním uzavřít dohodu, a závěr budí dojem až faustovského obchodu, a to ve chvíli, kdy je základna rovnána se zemí hordami rákosníků. Kresba osvědčeného Daricka Robertsona je pro válečnou vřavu ideální.
“Vím, co teď svět potřebuje. A potřeboval to celý ten čas.”
Tygr: Sněží. Dole na ulici se vítají členové rodiny. Mafie. Odstřelovač na střeše tiše vyčkává, než bude sešlost kompletní. Vzpomíná... Píše se rok 1960 a Frank Castle nese otci oběd. Fascinuje ho hořící muž, kterého vidí. Malý Frank má rád poezii, rád chodí do muzea, říká se o něm, že je zakřiknutý. Říká se, že hořící muž měl nehodu, říká se, že ho zapálili úmyslně, říká se, že to byla jen chyba z nepozornosti. O události koluje spousta lží, ale Frank umí poslouchat a už ví, jak destilovat pravdu. Kamarádka jeho kamarádky spáchá sebevraždu, pak spáchá sebevraždu i ona. Frank chce potrestat viníka. Oheň... Vietnam. Kapitán Castle se ocitá tváří v tvář tygrovi. Punisher vzpomíná na den, kdy mu vzali rodinu. Sešlost je kompletní… Náhled do dávné minulosti Franka Castla obdařil kresbou nejstarší z kreslířů John Severin, inspirace básní Williama Blakea Strašná souměrnost propůjčuje celému příběhu zvláštní auru. Rámcově je vzpomínka zasazena do první Punisherovy akce.
“Pamatuju si, jaký to byl slunečný den.”
Cela: Čerň jak smola pokrývá stěny věznice Riker. Pět hnijících duší se provinilo více než ostatní, je třeba s tím něco udělat. Castle se vzdal policii a přiznal se ke všem popravám. Sedl si a vyjmenoval jim je jednu po druhé. Přes půl roku čekal tiše na rozsudek, který ho mohl dostat na místo, kde chtěl být. Přiblížit se chvíli, kterou by nevyměnil za nic jiného. Punisher ve vězení je jako děcko v cukrárně, ale on má v úmyslu svůj nejoblíbenější dortík (vlastně pět) sníst pomalu a sám, tématem je pomsta, což je pro Punishera velice netradiční. Osobní příběh graduje do druhého nejlepšího závěru knihy. Naprosto úchvatná kresba Lewise Larosy dělá z Castla něco, co své lidství nechalo dávno za sebou. Disciplinovaný stroj se smrtícím leskem v očích.
“Lidská slabost je jako černozem a bez problémů uživí všechny parchanty na věky věků.”
Konec: Nepříliš vzdálená budoucnost. Svět hoří. Tam, kde nevládne jaderná zima, jsou plameny a starý Frank Castle jde potrestat zbylé viníky na planetě. Kresba Richard Corben, sálá z ní rozpad společnosti a rudý pohled vykonavatele trestu se vypaluje do mozku. Poselství, které Ennis předkládá v posledním příběhu umanutého maniaka, nedá slabším povahám spát.
Kniha je brožovaná a vyšla ve výborném překladu Šimona Španihela, pod záštitou nakladatelství BB/art roku 2009. Kus, který by neměl v knihovničce chybět.
P.S.: Zakladatel stáje Marvel Stan Lee se od série MAX distancoval s tím, že je v ní příliš přehnaného násilí a krve. To je v pořádku, Stane. My už jsme velcí.
Richard Corben, Lewis Larosa, Darick Robertson, John Severin, Garth Ennis: Punisher MAX: Od kolébky do hrobu (Punisher MAX: Born 1-4, The Tyger, The Cell, The End)
BB/art, 2009
3DDI3 07.02.2021
Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.
3DDI3 30.01.2021
Naivní a mizerně zrežírovaný příběh plný nelogických zvratů a děsivých poselství mohl naznačovat, že komiksový předobraz taky za moc nestojí. Není to tak.
3DDI3 23.01.2021
Mystická noirová série o nesmrtelné krásce Josephine se schopností svést jakéhokoliv muže dospěla do svého konce.
3DDI3 05.01.2021
Úvahy o vlastní neschopnosti, ztráta prestiže i sebeobelhávání jsou témata v komiksu, jako je Doctor Strange, dosud neprozkoumaná.
3DDI3 19.12.2020
Svazek Návrat do minulosti je nostalgickou vzpomínkou na zlaté časy Marvelu i ostrou kritikou zkratkovitých moderních řešení.
Martin Šinkovský 12.12.2020
Okamžitě bylo jasné, že oba tvůrci kašlou na všechny zavedené postupy a svým subverzivním stylem nekompromisně tlačí Tankerku ke kultovnímu statusu.
3DDI3 05.12.2020
V období nejistoty se lidé chtějí o někoho opřít. Kdo může být lepší než válečný veterán, člověk, jehož morální integrita je bez poskvrnky?
3DDI3 28.11.2020
Lidstvo decimuje světová pandemie, ekonomika se krutě propadá. Živelné pohromy ničí majetky, berou životy, demonstrace jsou na denním pořádku a na Středním východě stále zuří války.
3DDI3 19.11.2020
Až nečekaně civilní a minimalistické finále se vyznačuje pomalým budováním ztracené zabijácké reputace, využívaje klasickou strukturu boxerského filmu.
Martin Šinkovský 07.11.2020
Autor mangy Kentaró Miura vyryl mohutnou brázdu do dějin komiksu, kterou jsme mohli znát jen z originálu či televizního seriálového zpracování z 90. let.