Články / Profily

Full Moon Stage 2019: Uniform

Full Moon Stage 2019: Uniform

redakce | Články / Profily | 11.04.2019

O rozhodně nejtvrdší koncert letošního festivalového programu se postarají američtí Uniform. Skoro až metalová temnota poháněná těžkotonážním tepem industrialu do kulis Vítkovic padne. Tohle ale rozhodně není další revival Coil ani Ministry, byť znatelná inspirace Godflesh byla samotnou kapelou několikrát přiznaná. „Když jsme skládali naše poslední album, poslouchali jsme hodně black metalu, a tak jsme chtěli složit blackmetalovou skladbu ve stylu Godflesh. Jednoho dne donesl Ben the Walk a vyrazil mi dech!“ říká zpěvák Michael. Uniform dal někdejší člen York Factory Complaint v roce 2013 dohromady se svým dlouholetým přítelem Benem Greenbergem (The Men). Tehdy jim došlo, že nezávisle na sobě hudebně dospěli do stejného stádia a chtějí sdílet intimno jen ve dvou.

Ve dvojici začali tvořit hudbu sžíravým kytarovým skřípotem postaveným na nekompromisním hromobití automatických bicích a s punkovou zběsilostí vdechli život debutu Perfect World z roku 2015 a o dva roky později i jeho následníkovi Wake in Fright. Jejich pronikavé vystupování a pochmurná, evokativní atmosféra přilákala zástupy posluchačů, mimo jiné i Davida Lynche, který se rozhodl dvě z jejich skladeb Tabloid a Habit rozeznít v poslední sérii svého majstrštyku Twin Peaks. I samotný John Carpenter, legendární hororový režisér, jim k remixu svěřil svoji skladbu Vortex, zaujali také experimentální zlosyny The Body a loni s kapelou spolupracovali na kolaborativním albu Mental Wounds Not Healing.

Hranice brutality byly prolomeny. Na své poslední, třetí desce The Long Walk (pojmenované podle románu Stephena Kinga) se Uniform rozrostli a přizvali si jednoho z nejvšestrannějších a nejtalentovanějších bubeníků Grega Foxe (člen noiserockových Guardian Alien a blackmetalové ikony Liturgy). Album vydal vyhlášený label Sacred Bones a v nejednom souhrnném žebříčku (za všechny jmenujme ten od hudební platformy Bandcamp) se objevilo mezi nejlepšími deskami loňského roku. Do toho svého ji zařadil i Ryan Mahan, basák kapely Algiers, která je zodpovědná za jedno z nejsilnějších vystoupení loňského ročníku Colours of Ostrava. Jejich chystanou desku momentálně neprodukuje nikdo jiný než právě Ben Greenberg z Uniform.

Tohle není příjemná hudba na poslech, protože ani náš svět není zdaleka příjemný k životu. Ale skrze pudové emoce, hlučnost a těžkotonážní riffy se snaží napojit na posluchače a vyprovokovat kritický dialog či inspirovat ke katarzi.

Info

Uniform
fb interpreta

Živě:
Colours of Ostrava 2019
17. – 20. 7. 2019 12:00
Areál Dolní Vítkovice, Ostrava
fb událost

Foto © Ebru Yildiz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace