Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: O počasí

Z opuštěného nádraží: O počasí

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 20.04.2013

Víte, proč posunuli čas o hodinu na tzv. letní? Abychom mohli déle sáňkovat, přeci. A vtip, že staří Májové měli pravdu: s koncem jejich kalendáře nepřijde konec světa, ale bude pořád prosinec, jste také určitě slyšeli. Nic nedejte na to, že pár dní svítilo sluníčko a bylo teplo - škarpy a meze jsou pořád studené, zůstaňme v teple muzeí a galerií. My, kavárenští povaleči, oceníme, že se nemusíme pařit venku na sluníčku.

Minule jsme byli na výstavách, v divadlech a jednou v opeře, proto dnes začneme knihami. Jakub Katalpa: Němci. Zase o odsunu Němců ze Sudet, i když tentokrát trošku jinak. > (historika architektury) >. Kniha obsahuje texty, které vycházely v příloze Lidových novin v letech 2009 - 2012.

Národní styl - kultura a politika se jmenuje výstava o hledání umělecké identity mladého Československa ve Veletržním paláci do 2. června 2013. Signály z neznáma. Český komiks z let 1922 - 2012. Rychlé šípy, Čtyřlístek, krasavice Káji Saudka i Alois Nebel se sešli v DOXu. Sejít se s nimi můžete až do 20. května. Obrazy a sochy Jaroslava Róny v galerii Václava Špály do 28.dubna. Monstra, sarkofágy a podivné stroje. Baroko v Čechách - stálá expozice Sbírky starého umění Národní galerie v Praze byla obohacena o tři dosud neznámá díla mistrů rudolfinské doby. K vidění ve Schwarzenberském paláci. Milovníkům rudolfinské doby lze doporučit výstavu Rudolf II. a mistři grafického umění. Do 26. května v Konírně paláce Kinských na Staroměstském náměstí v Praze.

Činoherní klub nastudoval hru Gerharta Hauptmanna (Nobelovka za literaturu 1912) Před západem slunce. Nezištná láska mezi sedmdesátníkem (Petr Nárožný) a mladou ženou (Zuzana Stavná) v konfliktu s jeho rodinou v době nástupu Hitlera k moci. Máchův Máj v unikátním, tanečně-činoherním konceptu Davida Prachaře a Václava Kuneše s hudbou Pavla Fajta. 1. května 2013 od 20:00 hodin na Nové scéně bude Máj tančen, hrán, zpíván a recitován. V Brně bude představení k vidění 7. května v Redutě. 2. května bude mít ve Stavovském divadle premiéru vrcholné operní dílo „božského Čecha“ Josefa Myslivečka Olimpiade.

Do světových galerií z postele, ze záchodu, z vany a hlavně zdarma. Cože? A jak? Pomocí služby google street view. V první fázi projektu můžete vidět mj. Ermitáž (Petrohrad), Tate Britain a Národní galerie (Londýn), Uffizi (Florencie), Versailles, Muzeum Vincenta van Gogha a Rijksmuseum (Amsterdam) nebo Museum Kampa (Praha).

Pražské artové kino Bio Ponrepo připravilo přehlídku filmů našeho vynikajícího (a možná nejlepšího) režiséra Františka Vláčila. Bude do 30. dubna a jmenuje se Druhý život Františka Vláčila. S filmem trošku souvisí i další výstava, která mapuje působení Huga Haase v USA. Je v Olomouci, jmenuje se > a do 30. dubna ji můžete shlédnout v Uměleckém centru UP - Konvikt.

  1. dubna 2013 bude zahájena sezóna v Železničním muzeu Lužná u Rakovníka, první parní víkend bude až později - 11. a 12. května. Z Masaryčky nebo Dejvic to tam jede (skoro) každou hodinu. A pokud by vám to nestačilo, další muzeum je ve Zlonicích (kousek od Slaného).

A nyní oblíbená rubrika Smějeme se pitomcům. Moravské divadlo v Olomouci muselo zrušit roky chystané baletní ztvárnění muzikálu Jesus Christ Superstar, protože nemá potřebnou licenci. Dva dny před premiérou. Pašáci. Ale určitě za to nikdo nemůže. Ani z divadla, ani z agentury Dilia. (A pak že nejsou peníze, když se takto vyhazují z okna.)

O kauze brněnské Wannieck Gallery jsem se před časem zmiňoval. Situace se jako ve válce mění každým okamžikem. Nejdříve okamžitá výpověď, pak zmírnění na do konce března, poté nabídka možnosti zůstat déle s tím, že se bude jednat o jiné formě spolupráce, aby nedlouho poté vyšlo najevo, že nabídka magistrátu není tak čistá, jak to vypadalo a že chtějí zálohu milion korun. Poslední zveřejněná informace je, že donátor Wannieck Gallery začne 2. dubna se stěhováním pryč. Než článek dopíšu a vyjde, může být všechno úplně jinak. Tady se asi ještě dosti nasmějeme.

A na závěr konspirační (?) teorie o tom, jak je to teď s fungováním počasí:

Mimochodem, Kate Bush minulý týden obdržela od britské královny Alžběty II. nižší Řád britského impéria CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire). Gratulujeme.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace