Články / Offtopic / / Movie/dox

Karlovy Vary 6: podbízivý Zbrusu Nový zákon

Karlovy Vary 6: podbízivý Zbrusu Nový zákon

Lukáš Masner | Články / Offtopic / / Movie/dox | 10.07.2015

Komedie Zbrusu Nový zákon je přesně tím typem filmu, který má ambice vyšplhat se až k ocenění: divácky nejúspěšnější film festivalu. Návštěvníci mu během projekce hlasitě aplaudují, oceňují jeho originalitu a závratnou kadenci gagů a náboženských narážek. Líbivá komedii předstírá spirituální hloubku, přichází jen s v podstatě s banálním poselstvím o nutnosti prožívat každý den, naučit se milovat svůj život, následovat sny a pokud možno pomáhat druhým. Neklade si nižší cíle, než citově obohatit diváka, ukonejšit ho v blahobytné představě, že svět je krásné místo, jen se stačí pozorně rozhlížet okolo sebe. Přiznám se, že podobně nabubřelé a líbivé myšlenky ve mě vyvolávají spíše nedůvěru a vtíravý pocit manipulace. Divák už nemá hloubku hledat sám, odečítat z jemně strukturovaného díla, vše mu je vpáleno na sílu – hovoří se v tezích, jindy se brousí okolo povznášejících pocitů mimo realitu, obrazy jsou okázalé a podbarvené klasickou hudbou, jelikož jak jinak podpořit meditaci o životě a smrti. Skeptiky by v lecčem mělo varovat i jméno režiséra Jaca van Dormaela, autora přeceňované „filozofické“ sci-fi Pan Nikdo (2009). Samotná premisa je přitom sama o sobě svěží.


Bůh je mrzutý a zahořklý chlap, který žije se svou rodinou v Bruselu. Má dceru Ea a syna JC, který kdysi sestoupil na Zemi, kde byl ukřižován. Desetiletá Ea už nemůže vystát povahu otce a naschvály, kterými ponižuje lidstvo, proto se rozhodne ukrást přísně tajná data úmrtí každého z nás a hromadně je rozeslat esemeskou. Zatímco jedni se radují z toho, že je čeká ještě několik desítek let život, druzí se snaží změnit svůj krátký život a v krátce vyměřeném čase dojít ke štěstí a spokojenosti.

Myšlenka aktu, který se má stát impulzem pro změnu života k lepšímu, je stejně tak milá jako podrazácká. Člověk, který vnímá limit svého žití prakticky na vteřinu přesně, je sice v pozici, kdy má vůli změnit své chování a přehodnotit priority, ale stejně tak může uvíznout v nepřekročitelné agónií a definitivním uvědomění si vlastní smrtelnosti. Tvůrci tento rozpor akceptují, letmo se ho dotknou, nicméně těžiště vyprávění přesunou k jednoduché filozofii o kráse okamžiku a prožívání života do posledního dechu. Střídají se přitom dvě polohy, jedna pitvořivě uřvaná (komedie – Bůh trpící pod tíhou vlastních naschválů), druhá naleštěná a světlem prostoupená umělá hmota (spirituální rovina). Zbrusu Nový zákon je chladný konstrukt, který si s logikou, zda-li je jí zde vůbec třeba, příliš hlavu neláme. V lidech má zachovávat hřejivý pocit, prohlubovat soudržnost a objevovat i v obyčejných věcech nové prožitky. Vsází na vznešenou myšlenku, dětinskou hravost, ale i předvídatelné peripetie a všemožně vypiplanou estetiku, jejíž intenzita zamázne i nejsilnější lidské pochyby a otázky.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace