Články / Reporty

Šejkr #114: Analogija

Šejkr #114: Analogija

Michal Pařízek | Články / Reporty | 22.09.2023

Na dalmátském pobřeží běží čas jinak. Jsem tu od minulého čtvrtka a připadá mi to jako pár hodin. Do Splitu jsem přijel v neděli, kam sakra zmizelo těch pět dní? Čevapi jsem měl sotva dvakrát, Královo přístaviště jsem nestihl ani obejít. Možná to bude kvůli tomu classic rocku, co všude hraje. Královský rock, aha. Analogie.


Analogija je první pořádný record store ve Splitu, jak se až po jeho návštěvě dočítám na internetu. Většinou vinyly z druhé ruky, pečlivě srovnané v policích jako v knihovně, tudíž se v nich báječně orientuje. Strávil jsem tam několik desítek minut, našel tuny progresivního rocku, jugoslávské produkce osmdesátých let a (dost neuvěřitelně) drahých rarit klasiků. Ale taky rozsáhlou sekci laciňáků po pěti eurech, odnáším si Kinského recitace Villona a Rimbauda, stejně jako album Pop Art od Transvision Vamp, které jsem neslyšel... No to je jedno. Zábavné, milé místo, kde se zastavil čas, připadá mi, jako by otevřeli nejpozději v devadesátkách, ale prý sotva předloni. Podle vizáže obchodu a obsahu polic to tak nevypadá. O to víc vrtá hlavou věta, kterou mi asi šedesátiletý prodavač odpověděl na otázku, co nějaká novější místní jména: „Já nic neznám, pro mě hudba skončila v roce 1990.“


Přemýšlím o tom i pod borovicemi místního lesoparku Marjan ležícím na poloostrově na západě města. Bydlím ve čtvrti Spinut kousek odsud, do Marjanu se chodím koupat v moři a běhat. Hezké místo. Každopádně, jak může člověk, který má evidentně rád hudbu – nebo alespoň tak působí –, něco takového říct? Chápu, že má oblíbence, to každý z nás, ale... skončila? Kdyby to nebylo na druhé straně města, tak se ho tam snad dojdu přeptat. Přemýšlím o jeho slovech tak intenzivně, že když vidím o dva dny později v centru hrát kapelu staré bluesové fláky, mám pocit, že sedí za klávesami. Možná to byl on. Každopádně jsem si vzpomněl, jak mě na jednom talku před mnoha lety uvedl Honza Vedral slovy, že „mám neustále tendenci pídit se po nových věcech, zatímco on potřebuje ty ověřené“. Už tehdy jsem mu říkal, jak by se asi mohly stát ověřenými, kdyby je nikdo nehledal. Tak to bylo ostatně i s progrockovými klasikami. Ale fajn, dokážu s tím žít. Možná proto mě baví showcasy, z minulého víkendu na Shipu mi v hlavě zní hlas a melodie srbské Nataleé.


Z Analogije si odnáším i Laibach, co taky jiného odsud, v Lublani se po nich dívám marně léta. Nova Akropola nebyla, ale Opus Dei v pořádku. Life Is Life. Na Laibach si zase vzpomenu poslední den pobytu, v místní Galerii umjetnina, kam mířím na expozici Constellating Spirit místní interdisciplinární umělkyně Andrey Resner. Nakonec mě mnohem výrazněji osloví hromadná expozice Four Elements, zejména díla Gorkiho Žuvely. Kupuju si knížečku s jeho plakáty ke všemu možnému a vzpomínám na Dragoljuba Rašu Todosijeviće, o němž jsem psal minule. Nepřekvapí, že jsou vrstevníci. Podobný humor, nápřah i podvratnost. Podobně jako Laibach. Že by na těch klasicích opravdu něco bylo? Zatracené analogie.

Dneska v osm večer na Radio 1 ještě bez Nataleé, ale zato s Moin, kteří hrají zítra v Neratově, Deenou Abdelwahed nebo Aunty Razor, nemůžou chybět Institute, Saunder Jurriaans a pochopitelně Tomáš Palucha. Rauš.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Orquestra Afrosinfônica and Jazzmeia Horn – Astroblack Orunmilá
Tomáš Palucha – Never High Enough
Tkay Maidza – WUACV
Deena Abdelwahed – Complain
Shabazz Palaces – Binoculars feat. Royce the Choice
Raw Poetic & Damu the Fudgemunk – A Way Back In
EXEK – Welcome to My Alibi
Yussef Dayes – Afro Cubanism
Titanic – Cielo Falso
Yussef Dayes – The Light feat. Bahia Dayes
Moin – Right Is Alright, Wrong Is to Belong
QOW – Lazem A3eesh
Irreversible Entanglements – root <=> branch
Pharoah Sanders – Love Will Find a Way (Radio Edit)
Aunty Rayzor – Doko
Institute – City
Saunder Jurriaans – Everything Shines
Vanishing Twin – Lazy Garden
LUCI – 11:11
ng Khan – Hurtin Class (Dub)
Grails – Black Rain
Jeremiah Chu – In Electric Time
Aïsha Devi – Immortelle
Allison Russell – Demons
Nina Simone – My Sweet Lord / Today Is a Killer (Live)

foto © Gorki Žuvela

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Monkey Week 2023: Jako doma

Michal Pařízek 29.11.2023

Vizuální charakteristika jubilejního patnáctého ročníku byla ve znamení jakéhosi obřího flipperu, což se záhy ukázalo jako nadmíru příhodné.

Down in the past (Mando Diao)

Eva Karpilovská 28.11.2023

V půlce koncertu skupina opustila podium, aby se vrátila k upravenému, akustickému setupu, kterým se opravdu přenesli do dob před rock’n’rollem. Long Before the Rock’n’roll.

Nepřestávám vrhat stín (WWW Neurobeat)

Tomáš Jančík 26.11.2023

Absolutní zapálení a smysl pro detail je vidět i ve chvíli, kdy raperovi na moment vypadne text – žádná nejistota, ve vteřině nastupuje freestyle.

Tired of life, start over (Blank Banshee)

Dominik Polívka 26.11.2023

Holubice, Macintosh a řecké sloupy. Procházím estetiku videí kanadského producenta Patrika Driscolla. Vše v dřevní kvalitě 3D modelů z počátku milénia.

Tanec v krajině snů (Jaga Jazzist)

Kryštof Kočtář 24.11.2023

Laťku norští hudebníci nasadili dost vysoko hned ze startu, avšak euforická cesta do cíle se nesla v jejím neustálém navyšování a překračování.

Chvála ozubeným kolesům i vesmírným potulkám (Laibach)

Michal Smrčina 23.11.2023

Kdo by se nebál do Divadla Hybernie? Toto místo si příliš nespojuji s kapelami typu Laibach...

Nebuďme zdvořilí (Laurie Anderson with Sexmob)

Lukáš Grygar 22.11.2023

Když došlo na O Superman, nebudu lhát, že mě nedojala – slyšet naživo basový nájezd doprovázející „so hold me, mom“ je samozřejmě chvilka do památníčku.

Stále silnější deprese (Blues Alive)

Jiří V. Matýsek 21.11.2023

Post-festivalová deprese bude po letošním Blues Alive tak nějak silnější. Všechno si prostě sedlo.

S kladivem a empatií (Yaeji)

Ondřej Pěkný 18.11.2023

A pak se na scéně objevuje kladivo. S topůrkem barvy magenta, jiným, než dvě výše zmiňovaná. Jsou tedy tři? Jedno se transformovalo?

Všichni jsme tu kámoši (Shame)

Filip Peloušek 15.11.2023

Když se o pár měsíců později blížím šlehaný štiplavým podzimním větrem přes Hlávkův most k Fuchsu, mám tušení, že tentokrát dostanu trochu jiný druh zážitku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace