Články / Seriály

Preview: SXSW 2021

Preview: SXSW 2021

redakce | Články / Seriály | 15.03.2021

Do texaského Austinu po třicáté páté. Možná si někdo z vás vzpomene na historicky první číslo Full Moonu (květen 2010), do kterého psal Václav Havelka report z premiérového amerického turné svojí kapely. Please the Trees tehdy vystoupili hned několikrát v rámci tradiční austinské akce, která je sice technicky showcase, ale v mnohém spíše oslavou hudby než byznysu. Respektive záleží, jak se na to kdo dívá, nedílnou součástí SXSW jsou totiž tisíce komunitních vystoupení, které se odehrávají snad v každém baru, kavárně nebo kulečníkové herně po celém městě. Tentokrát to bude samozřejmě úplně jinak, všechno se odehraje pouze v online prostředí, uvidíme, co na to duch akce.

V roce 2021 nechybí v programu ověřená jména jako Holy Fuck nebo A Place to Bury Strangers, kteří zde vystoupí prvně v nové sestavě, stejně jako žhavé britské zboží v podobě Squid nebo Black Country, New Road. Další tipy z programu najdete níže, včetně dvou špeků z filmového programu. Co se konferencí a debat týče, tak se těšíme hlavně na setkání těžkých hiphopových vah Queen Latifah a LL Cool J nebo na povídání Briana Ena s americkým spisovatelem, filozofem a environmentálním aktivistou Stewartem Brandtem.

ALIEN TANGO (ES)
Španělský všeuměl Alberto García žije už nějakou dobu v Londýně a podle vlastních slov nemá ani páru, jak by mělo tango znít. Což je možná dobře, protože jinak by jeho lo-fi čarování možná neznělo tak kouzelně, řemeslně a… nevinně. Čekejte psychedelii, freak folk, noir pop, surf i funky koření..



DANIEL CASIMIR & TESS HIRST (UK)
Bez zástupců britské jazzové invaze by to asi ani nešlo. Středeční večer (tedy v případě České republiky noc ze středy na čtvrtek), bude patřit přehlídce Jazz re:freshed Outernational, během které vystoupí například z Full Moonu dobře známý Theon Cross (Sons of Kemet) nebo dvojice Daniel Casimir a Tess Hirst, která zde představí své předloňské album These Days. Basista Daniel Casimir hraje hutný intenzivní jazz s Nubyou Garcia, Makayou McCravenem nebo Binkerem Goldingem, spojení se zpěvačkou Tess Hirts je zasvěceno téměř čistokrevnému soulu.




DELIA DERBYSHIRE – THE MYTHS AND THE LEGENDARY TAPES
Filmová sekce je součástí SXSW dlouhé roky, poslední dobou navíc notně tyje. Letos se v programu objeví hned několik desítek filmů, většina z nich v premiéře. Často jde ovšem o regionálně omezené projekce, tedy s přístupem pouze na území USA. To je také případ portrétu anglické pionýrky elektronické hudby, která má na svědomí například úvodní téma k populárnímu seriálu Doctor Who ze šedesátých let. Snímek kombinuje archivní záběry se vzpomínáním kolegů i nečekaně dramatizačními momenty, podkresluje ho hudební doprovod Cosey Fanni Tutti (Throbing Gristle nebo Chris & Cosey), která při jeho tvorbě využívala archivní nahrávky Delie Derbyshire.



ENOLA GAY (IRL)
Ostrovní postpunk je stará vesta, která z módy jen tak nevyjde. Čtveřice Enola Gay ze severoirského Belfastu na to jde trochu jinak než většina následovníků Joy Division, razantní basy a špinavé kytary kombinují s diktátem, který nemá daleko k rapu, nechybí ani vybuzená elektronika a breakbeaty. Jak říká Su: juch.


CAMILLA GEORGE (UK)
Další jméno showcasu Jazz re:freshed Outernational. Camilla George je rodačka z Nigérie, která od útlého dětství vyrůstala v Británii. Podobně jako u mnoha dalších osobností současného britského jazzu jde o absolventku projektu Tomorrow Warriors, která uspěla s debutem Isang i neméně povedenou kolekcí The People Could Fly (2018), nazvanou podle knihy afrických pohádek a pověstí. Camille George přirozeně propojuje epický jazz s hip hopem a soulem, letos by se mělo objevit její nové album.



GOLDEN DAWN ARKESTRA (USA)
Podle legendy prý Zapot Mgwana, zakladatel austinského souboru, nikdy nepoznal otce a jeho matka mu vždy říkala, že jím je legendární hudebník Su Ra. Věřte nevěřte, historka je svatá a minimálně produkce mnohohlavé kapely podobné teorie potvrzuje. Golden Dawn Arkestra jsou doma ve funku, disku i popu, jejich chytlavému stylu nechybí psychedelické skvrny ani zřejmá nadsázka. Doporučujeme alba Children of the Sun i Darkness Falls on the Edge of Time a nezapomeňte: Konec je pouze začátek.


ONIPA (UK)
Slovo onipa znamená v jazyce národa Ashanti člověka a právě tento termín si do svého názvu zvolil projekt, který spojuje ghanského hudebníka vystupujícího pod nickem KOG a zástupce londýnské elektronicko-jazzové scény. Album We No Be Machine jsme obdivovali už loni, úžasná porce energie se zde pojí se starodávným vypravěčstvím, tribálními rytmy i futuristickými idejemi.


POLY STYRENE: I AM A CLICHÉ
Snímek vyprávějící o osudech Poly Styrene, frontwomenky kapely X-Ray Spex, která je pro mnoho dnešních hudebnic velkou hrdinkou – jedna z prvních punkerek s africkými kořeny byla skutečnou průkopnicí. Po stopách Poly Styrene se vydala její dcera Celeste Bell, která nachází překvapivé souvislosti mezi koncem sedmdesátých let a dnešními pohnutými dny. Zahraniční recenze jsou veskrze euforické.



TEKE :: TEKE (CA)
Montrealský sedmičlenný projekt je ve znamení pocty japonské psychedelii šedesátých a sedmdesátých let, ozvěny kultovního zvuku ovšem směle roubuje na současnou produkci. Čekejte funk, shoegaze nebo krautrock, vše vysoce taneční i zábavné. Debutové album vychází začátkem května na věhlasném indie labelu Kill Rock Stars.



TENGGER (KR)
Na jedné straně new age transcendence, na druhé hluboké podzemní drony. Korejsko-japonská dvojice se před několika lety začala objevovat na osvícených nadžánrových festivalech, loňské album Nomad se v jistých kruzích stalo kultem. Kombinace analogových syntezátorů s relaxačně „přírodními“ zvuky je okouzlující i podmanivá.



VIRGINIA WING (UK)
Dvojice Alice Merida Richards a Sam Pillay začínala s přímočarým a přehledným indie rockem, postupem času se ale dopracovala až někam ke kouzelně roztomilým nemotornostem typu Stereolab. Kazeta Pale Burnt Lake a hlavně únorová novinka Private Life okouzlují nadžánrovou eklektičtostí i tajuplnou atmosférou.

Info

SXSW
web festivalu

Živě:
SXSW
16.-20. března 2021, online
fb event

foto © archiv festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Prismatic (Tomáš Hrubiš & Martin Čech)

redakce 26.07.2024

Z původního konceptu, kdy bubeník jako host doprovázel autora skladeb, se postupně vyvíjí i jejich vzájemná kooperace. Z čeho vyrůstají, kam se dívají?

Top 5: Colours of Ostrava 2024

redakce 22.07.2024

Čtyři dny života v ikonické industriální čtvrti Dolních Vítkovic. Spousta objevů, objetí, slov a hudby.

Kam na rajz se Zdeňkem Neusarem (Beseda)

redakce 22.07.2024

„Beseda je láska na celý život, sám jsem v ní po uši už od roku 1999,“ říká Zdeněk Neusar a přidává pár dalších akcí a míst.

Pořadatelská: Barbora Mrázová (Povaleč)

redakce 17.07.2024

Oslovili jsme grafičku a produkční Barboru Mrázovou, aby nám prozradila organižační tajemství a dala pár tipů, co ještě navštívit.

10+1 = Lang Biank

redakce 11.07.2024

„Ve výběru jsem zmapoval svou cestu hudebním světem, od rockových kapel až po současnou fascinaci elektronikou, jazzem a hudbou z Brazílie,“ dodává k selekci níže.

Pořadatelská: Tomáš Suchánek (Bukolika)

redakce 08.07.2024

Zakladatel komunitního festivalu zve na nejprogresivnější a nejneobjevenější místní i zahraniční hudebníky na poli klubové a elektronické hudby.

Pořadatelská: Tomáš Bálint (Fraj)

redakce 05.07.2024

Manon meurt v Novej Cvernovke - s ich platňou v ruke som pod pódiom opäť zažíval pocit, ktorý mi hudba spôsobuje už len zriedkavo – absolútne zimomriavky.

Pořadatelská: Štěpán Bolf (Creepy Teepee)

redakce 01.07.2024

Velkoryse komentuje austinský festival SXSW, pražské koncerty a místa a sdílí pár tipů, kam na jídlo a pro desky. Rozhovor.

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace