Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Rádi LSD?

Z opuštěného nádraží: Rádi LSD?

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 31.03.2013

Začneme tradičně, nehudebně. Ivan Lendl : Alfons Mucha. Ne, nejde o další pokus Ivana Lendla o vítězství na turnaji ve Wimbledonu ani o žádnou tenisovou exhibici, ale výstavu plakátů, který namaloval ten druhý a vlastní či vlastnil ten první. Přiznám se, že i mě dvojtečka na billboardech poprvé zmátla a chvilku jsem přemýšlel, co je to za tenistu, ten Mucha? A už bez legrace: zajděte na to mrknout do Obecního domu, od 10. dubna do 31. července 2013.

Zas někdo na hrad? Ano, výstava nazvaná Neprakta na hrad! bude na hradě Křivoklát po celou hlavní sezónu (od 23. března až do konce října). K vidění budou kresby a nejrůznější předměty z pozůstalosti Jiřího Wintera. Že Adolf Born nenamaloval jen Macha a Šebestovou se můžete přesvědčit do 30. dubna za zdmi Strahovského kláštera. A Hugo Demartini vám ukáže koule. Žádný bulvár ani porno. Retrospektivní výstava ve Veletržním paláci (do 28. července) a Chromované koule a jiné vzduchem létající věci.

Symbol emancipace. Synagogy 19.století v českých zemích se jmenuje výstava, kterou můžete prohlédnou do 4. srpna v Galerii Roberta Guttmanna (U Staré školy, Praha 1). Mezi roky 1800 a 1918 bylo na našem území postaveno 360 synagog. Výstava představuje tyto skoro neznámé architektonické památky poprvé podrobněji a přibližuje jejich osudy až do současnosti. Alchymie, The Chemistry Gallery se představuje v Sokolově, v kostele sv. Antonína Paduánského (do 18.dubna). Výstava Dobrodružné světy Zdeňka Buriana se z pražského Obecního domu přestěhovala do slezské Opavy, kde v Domě umění můžete do 30. dubna vidět jeho románové ilustrace a obrazy.

Budete-li mít cestu do Londýna, nenechte si ujít výstavu David Bowie is ve Victoria & Albert Museu do 11. srpna. A protože (přestože) Davida Bowieho bylo poslední dobou dost a dost a novou desku už určitě máte naposlouchánu až přeposlouchánu ve větším než velkém množství, dáme jednu jeho starší “hitovku”, jak ji hráli King Crimson živě v Londýně 2000. Pro zajímavost: všimněte si, že Adrian Bellew zde zpívá víc než samotný David Bowie. Vyhledáte-li si na youtube koncerty z poslední doby, tak Bowie v Heroes (proti dřívějšku nebo nahrávce na desce) spíše polomluví-polozpívá a do vyšších poloh se vůbec nepouští.

A jdeme na divadélko. Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě buď skvěle ovládá lobbování u členů poroty, nebo se opernímu souboru poslední dobou mimořádně daří. Ceny Thálie 2012 = 2 vítězství + 3 nominace + 1 širší nominace. Co dodat? Pokud operu snesete (jistě, není to pro každého, tak proč se tam trápit?) a nemáte to přes celou republiku, vyberte si z jejich repertoáru - nechcete-li tápat, může být vodítkem to, za jaká představení byly dámy i pánové nominováni a oceněni. A sázkou na jistotu bude i výběr v dalších kategoriích, jako jsou činohra, balet, opereta a muzikál...

Kdyby to nebylo tak daleko, zajel bych do Uherského Hradiště na představení Slováckého divadla Nora . Zatím jsem zaznamenal jen samé pochvaly, tož to snad bude pravda. Dobrou recenzi jsem četl i na stejnou hru v podání Divadla D21. A přemnoho doporučení i pro Karla Dobrého, který exceluje ve hře Den opričnika. Dávají to ve Studiu Hrdinů.

Čtyřlístek nejen na plátně, ale také na prknech divadelních: Divadlo loutek Ostrava - Čtyřlístek zasahuje. Docela velké divadlo v Litvínově ukáže vašim dětem a třeba i vám Ferdu Mravence jako živnostníka. Ferdo, tak bacha na Mládka a na socany! Hru o životě Ivana Martina Jirouse Magor uvedlo brněnské Divadlo U stolu. Rádi LSD? Liberecké divadlo F. X. Šaldy, konkrétně Malé divadlo, dává původní hru LSDown inspirovanou životem Timothy Learyho.

Když jsme u divadla, otázka o ceny: to trapné představení, které předvedli naši kopálisti proti Dánsku v Olomouci, byla fraška, tragédie nebo komedie? Správnou odpověď se možná dozvíte zanedlouho na webu fotbalového svazu a ti, kdož správně odpověděli, se mohou sami odměnit v nejbližším sportbaru dle své chuti a obsahu peněženky.

  1. mezinárodní hudebního festivalu Pražské jaro bude až za šestinedělí (12. května - 2. června). Pokud vás z programu něco mimořádně zaujme, vstupenky kupte raději už nyní. A pokud někdo neví, co to byla Nová vlna s starým obsahem, zde je ten “slavný” článek. Hezký zbytek víkendu!

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace